Hoppa till sidans innehåll
Priser Lång-SM 2012 i Lumsheden

OK Hammarens tävlingar genom åren


Nedtecknat av Rune Ivarsson 2013-11-14. Om ni hittar något som är fel eller uppgifter som ska kompletteras kan ni kontakta Rune på e-post.

Arrangemang

Tävlingsledare

Banläggare

DM lång   8/9  2013    
Karta:    Lumshedenkartan Magnus Flodman Kent Olsson
Tc: Skogs-TC Efter Borrsjövägen      
Antal anmälda: 196    
     
Hammarslaget, sprint  10/5 2013    
Karta: Lumsheden sprintkarta Jonas Holmgren Fredrik Ahnlén
TC: Bystugan i Lumsheden    
Antal anmälda: 164    
     
Hammarslaget, lång  9/5  2013    
Karta:   Lumshedenkartan Björn Ljunggren Håkan Olsson
Anna Lundgren
Sofia Hägglund
TC: Bystugan i Lumsheden    
Antal anmälda: 504    
     
Långdistans SM      2012    
Karta: Lumshedenkartan Tävlingsledare Börje Ahnlén
TC: Tävlingsledare                                      Sture Nilsson
Antal anmälda:             Banläggare, SM Kent Olsson
Kval, lördag;                  507 Banläggare, SM Jan Olsson
Final söndag                  513 Banläggare, publiktävling Håkan Olsson
Publiktävling söndag   183 Tävlingskassör: Katarina Hansson
  Tävlingssekreterare: Lena Ahnlén
  Press, info Malin Danielsson
  Arenachef Magnus Flodman
  Servicechef Carina Holmberg
  Startchef Henrik Björk
  Samlingsplats                                       Erika Lindström
  Expeditionschef Jan Andersson
  Teknikchef Ulf Bergkvist, GOK
  Trafik: Rune Ivarsson
  Vätska: Anders Johansson
  Sjukvård: Ulrika Ågren
  Barnpassning: Malin Svensson
  Ordf i OKH: Joakim Ingelsson
     
Norrlänska mästerskapen 12/8 2011  Joakim Ingelsson Björn Ljunggren
SPRINT Björn Ljunggren  
Karta:Vallhov stadskarta    
TC: Vallhovs skolan         
Anmälda: 311    
     
Kommunmästerskap   3/8 2011                  Jonas Holmgren

Anna Lundgren

 Sofia Hägglund

Karta: Skorvberget    
TC:          
Anmälda: 148    
     
DM Budkavle  19/9      2010   Lars Karlsson  Jan Olsson
Sofia Hägglund
Anna Lundgren
Budkavle för Gästrikland o Hälsingland      
Karta: Kungsbergskartan    
TC: Norrby    
Anmälda:    
Medel: 245    
Budkavle:Gästrikland: 178    
Hälsingland:   86    
     
DM Medel       18/9      2010 Jonas Holmgren Kent Olsson
     
Elitserietävling    10/5     2009 Sture Nilsson Kent Olsson
Medel + Hammarslaget.    
Karta Kungsbergskartan    
TC. Norrby.            
Anmälda: Elit 185, Hammarslaget 669    
     
Hammarslaget   28/9     2008 Joakim Ingelsson Jan Olsson
Karta: Stråmurskartan    
TC: Skjutbanan.        
Anmälda: 314    
     
Hammarslaget  29/9    2007  Lars Karlsson Kent Olsson
Karta: Stråmurskartan och
Hästhagsområdet                             
Patrik Svenberg  
TC Högbo Bruk.       
Anmälda: 309    
     
Lång – DM  2/9         2007 Tomas Albinsson Björn Ljunggren
Karta: Stråmurskartan    
TC:  ?                 
Anmälda: 265    
     
Hammarslaget  12/8  2006 Lars Karlsson  Jan Olsson
Karta: Stensätrakartan Tomas Sjöberg  
TC: Stensätra IP.     Anmälda:465    
     
DM Ultralång   5/7 2005 Margareta Gavlefors Sture Bergström    
Karta Högbokartan   Lennart Carlberg
TC:  ?                         
Anmälda DM: 73    
Anmälda Direkt: 90          
     
Hammarslaget   20/8   2005  Tomas Albinsson Kent Olsson
Karta: Kungsbergskartan Sture Nilsson  
TC: Slalombacken.         
Anmälda: 352    
     
KommunMästerskap 11/5 2005 Lars Karlsson Jan Olsson
Karta: Stensätrakartan    
TC: Stensätra IP.     Anmälda: 239    
     
Norrlänska mästerskapen 25-26/9 2004  
25/9  Medel          Anmälda: 635 Sture Nilsson Kent Olsson
26/9 Långdistans  Anmälda: 507                 Sture Nilsson Lars Karlsson   
Karta: Kungsbergskartan    
TC: Skidanläggningen    
     
Distriktmatch   9-10/8  2004 Kent Olsson Jan Olsson
Ungdom för Gästrikland, Hälsingland, Uppland, Dalarna o Västmanland.    
Karta: Högbokartan    
TC: Vid bastun                        
Anmälda: 215    
     
DM Sprint       25/5      2004 Fredrik Mäkinen Torbjörn Åhman
Karta: Högbokartan    
TC: Vid bastun                          
Anmälda: 189    
     
Polis SM       3-4/9        2003    Jan Olsson
Karta: Stensätrakartan.   
TC: Stensätra IP
   
3/9 Klassisk. Anmälda: 167    
4/9 Kort        Anmälda: 161    
     
Sprint DM 27/5 2003, Kvällstävling Jack Björnsen Jack Björnsen
Karta: Särtryck av Högbokartan    
TC: Högbo Bruk        
Anmälda:186        
     
DM Klassisk  31/8 2003 Tomas Sjöberg Sture Bergström
Karta. Stensätra Kartan    
TC Stensätra IP        
Anmälda: 402    
     
Ö-Loppet 3/7 2002 Håkan Olsson Lisa Olsson
Digerön   Sofia Olsson
Anmälda: 143    
     
Natt DM 2/10 2002 Jack Björnsen Anders Hansson
Karta: Västerhällarna    
TC: ?                   
Anmälda: 148    
     
Hammarslaget 22/9 2002 Sture Nilsson Kent Olsson
Karta: Frimodigsbladet    
TC: Vreten            
 Anmälda: 529    
     
Hammarslaget 20/5 2001   Sture Nilsson       Lars Karlsson
Björn Ljunggren
Samarrangemang med Ockelbo OK                                                                
Karta: Brattforskartan    
TC: Brattfors plantskola.        
Anmälda: 792     
     
Breddag 3/9 2000 Erkki Thorsén Jan Olsson
Karta: Vretenkartan    
TC: Hundkapp.         
Anmälda:C:a 150     
     
Hammarslaget 2/9  2000 Erkki Thorsén Kent Olsson
Karta: Vretenkartan   Håkan Olsson
 TC: Hundkapp           
Anmälda: 453    
     
Parkorientering 9/6 2000 Jan Olsson Kent Olsson
Karta: Högbo Brukskartan    
TC:  ?                   
Anmälda: ?    
     
Kommunmästerskap 11/5 1999              ?  
Karta: Högbokartan    
TC: Högbo                        
Anmälda: 152     
     
Hammarslaget 1/5 1999 Erkki Thorsen Kent Olsson
Samarrangemang med Hofors Ok   Jan Olsson
Karta: Samma som 4:de etappen
5 dagars
   
TC:       ?                      
Anmälda. 634     
     
5 – dagars  i Gästrikland 1998    
     
Budkavle DM 31/8 1997 Anna Hillbom-Johansson Sture Bergström
Karta:Norrsätrakartan    
TC:     ?                 Anmälda:   ?    
     
Kort-DM 30/8 1997 Anna Hillbom-Johansson Lars Karlsson
Stads- OL                     1997    ?    
     
Hammarslaget   10/5   1997 Erkki Thorsén Jack Björnsen
Kortdistans.    
Samarrangemang med Järbo OK    
Karta: Västerhällarna    
TC: Skolan.    Anmälda: 1544      
     
Hammarslaget   7/8     1996 Erik Lesten Kent Olsson
Kvällstävling     
Karta: Stråmurskartan    
TC: Norr om Brukshotellet.        
Anmälda:   ?    
     
Gästrike-paketet    
     
Skid-OL  DM    11/2     1996 Rune Ivarsson Sture Bergström
DM för Gästrikland, Hälsingland, Uppland, Stockholm och Södermanland.    
Karta: Högbokartan    
TC:Högbo Bruk.     Anmälda: c:a 280    
     
Skid OL   27-28/1        1996 Jan-Erik Bywall Sture Bergström
Karta:Högbokartan    
TC:     ?                  
Anmälda:  ?    
     
Lång- DM 5/6  1995                                       Erkki Thorsen
 Kent Olsson
Karta: Lumshedenkartan    
TC:    
     
Hammarslaget  13/5   1995 Torny Hjort Stefan Tisell
Karta:Stabäck    
TC: mitt emot Lunds.           
Anmälda ?    
     
Skid-Ol  11-12/2   1995 Jack Björnsen Sture Nilsson
Karta:    
TC:    
     
Natt  DM   19/8     1994 Margareta Gavlefors Kent Olsson
Karta: Stabäckskartan.     
TC: Ivar Lund.        
Anmälda:   ?    
     
Hammarsprinten  11/9  1994 Torny Hjort Lars Karlsson
Karta: Jäderforskartan    
TC: Idrottsplatsen.    
   
Anmälda: C:a 400    
     
Hammarslaget   10/9   1994 Torny Hjort Lars Karlsson
Karta: Jäderforskartan    
TC: Idrottsplatsen.        
Anmälda: Ca 700    
     
Hammarslaget   16/5     1993 Sture Nilsson  Kent Olsson
Samarrangemang med Järbo OK Lars Karlsson  
Karta: Västerhällarna    
TC: Skolan.          
Anmälda:  1096    
     
Hammarslaget  12/9     1992 Rune Ivarsson Jack Björnsen
Karta: Vertenkartan    
TC: Hundkapplöpningsanläggningen.           
Anmälda:  688    
     
 Kort  DM       29/8         1992    Margareta Gavlefors Kent Olsson
Karta: Pengerkartan    
TC:   ?                       
Anmälda: 310    
     
Dag  DM    25/8          1991 Erkki Thorsen Kent Olsson
Karta: Pengerkartan    
TC:     ?                  
   
Anmälda:1454     
     
Järnrikepaketet. Samarrangemang
med Hofors OK
   
     
Hammarslaget  9/5      1991    
Skogssport junior cup Sture Nilsson Jack Björnsen
Järnrikekavlen  10/5    1991       -”-        -”-
Handikapp-OL     9/5    1991 Lars-Erik Persson Lars-Erik Persson
Karta: Solbergskartan, Hofors    
TC: Robertsholm, sågen    
   
Totalt antal anmälda: 3534    
     
Hammarslaget  18/8  1990 Rune Ivarsson Kent Olsson, ansv.
Karta Norrsätrakartan    
TC: Norrsätraskolan.   
   
Anmälda: 1127    
     
Gästrikekavlen   24/9  1989 Margareta Gavlefors Lennart Carlberg
Karta: Högbokartan    
TC: Skidstadion.        
Anmälda: 244    
     
Hammarslaget  15/5    1989 Rune Ivarsson Kent Olsson, ansv
Karta: Lumsheden   jack Björnsen
TC: Elis Åbergs mark.   
   
Anmälda: 2830    
     
Hammarslaget    24/9   1988 Erkki Thorsén Kent Olsson
     
Hammarruschen  25/9 1988    
Karta: Stocksbokartan    
TC:     
Anmälda: Hammarslaget     993    
                  Hammarruschen  454    
     
SM i Skid-OL    20/2      1988 Jan-Erik Bywall Sture Bergström
Indviduell sprint    
Press SM + Höjdarloppet    
Karta:Högbo Bruk skid-ol karta.    
TC: Norr Brukshotellet    
Anmälda.  Sprint  SM 358    
                   Press    SM  65    
     
DM – Budkavle   6/9    1987 Börje Ahnlén Kent Olsson
Karta:Rosenbergskartan    
TC: Norr skönvik.        
Anmälda: 458    
     
Kommunmästerskap  1/7  1987 Rune Ivarsson Erik Hallberg
Karta: Stråmurskartan    
TC: Brukshundklubben.   
   
Anmälda: 277    
     
Skid-Ol   1/2   1987 Jan-Erik Bywall Sture Bergström
Karta: Högbokartan    
TC.     ?                      
   
Anmälda:   ?       
     
Hammarslaget  16/8  1986 Börje Ahnlén Kent Olsson, ansv
Karta.  Stråmurskartan   Ove Andersson
TC: Högbo Bruk, Festplatsen.   
   
Anmälda: 1238    
     
Skid-Ol 8-9 februari   1986 Ulf Gavlefors Sture Bergström
Karta:  Högbo vinterkarta    
TC:  Högbo vandrarhem.  
   
Anmälda: ?    
     
Hammarslaget   17/8   1985 Börje Ahnlén Kent Olsson, ansv. 
Elitorientering   Erik Hallberg
Karta:Kungsbergskartan    
TC: Björkvallen.    
   
Anmälda: 1097    
     
Skid – OL   16/2         1985 Jan-Erik Bywall Lennart Carlberg
Karta: Högbo strövkarta Anders Ahnlen, bitr  
TC: Högbo vandrarhem.   
   
Anmälda: 315    
     
Hammarslaget 4-5/8     1984 Lennart Carlberg  
Samarrangemang med Järbo OK Pekka Svetsnoff, bitr.  
TC: Gemensam, Botjärn    
4/8  Karta     ?          
  K-G Backlund, JOK
Anmälda: 1522    
     
5/8 med Skogssport juniorcup   Kent Olsson, ansv
Karta: Kungsbergskartan.  
  Erik Hallberg
Anmälda: 1502    
     
Hammarslaget, 7/8     1983 Nils Gavlefors Bo Olsson, ansv 
Lång- DM för Gästrikland och Lennart Carlberg Mats Andersson
Hälsingland   Ove Andersson
Karta: Norrvalskartan   Per Carlberg
TC: Mobacka, norr Skönvik.    
Anmälda: 
Hammarslaget. 597.   Lång DM  211
   
     
Skid-Ol  DM  5-6/2     1983 Jan-Erik Bywall Lennart Carlberg
För Gästrikland och Hälsingland    
Karta: Gammelboningsbladet    
TC: Jädraås IP    
5/2, lö. Indviduellt. Anmälda 376    
6/2, sö. Budkavle.   Anmälda 219, 64 lag.    
     
Gävleborgaren 20-21/8   1982  Lennart Carlberg  Börje Elfström
30 sträckor, varav OKH ansvarade för sträcka 22 – 26    
27 anmälda lag



   
     
Hammarslaget  14/8  1982 Nils Gavlefors Kent Olsson
Nationell elitorientering    
Karta: Norrsätrakartan    
TC: Norrsätra skolan.    
   
Anmälda: 1378    
     
Stads OL  19/6          1982 Percy Andersson Sture Bergström
Karta: Stadskartan    
TC: Stadsparken.       
 Anmälda: ?    
     
Kommunmästerskap 11/9  1982 ?  
Karta: Högbokartan   Jan-Erik Blom
TC:  Högbo Bruk.       Torbjörn Hägglund
Anmälda: 308    
     
Skid – OL  23-24/1      1982    
Lö: Gästriketräffen Jan-Erik Bywall Börje Elfström
Sö: Mixad budkavle, 4 sträckor.    
Karta: Norrsätrakartan ?    
TC: Norrsätra skolan    
Anmälda: Gästriketräffen. 584    
                   Kavle 4 x20 =       80    
     
Hammarslaget  1/8   1981 Nils Gavlefors Kent Olsson, ansv.
Karta: Lumshedenkartan   Anders Bywall
TC: Öster Lumsen.   
  Ulf Gavlefors
Anmälda:  1727    
     
SM i Budkavle  21/9  1980     
Karta: Lumshedenkartan Tävlingsledare Lennart Carlberg
Kartritare: Olle Jönsson Banläggare Bo Olsson
                   K-G Backlund Bitr. tävlingsledare Lennart Notinder
TC: ”Gropen” i Lumsheden. Tävlingssekreterare Erik Persson
Anmälda: Tävlingskassör Percy Andersson
 H21,       4 x 65 = 260 Exp.chef Börje Elfström
 D21,       3 x 65 = 195 TC-chef Nils Gavlefors
 H17-20, 3 x 65 = 195 Startchef Nils Wickberg
 D17-20, 3 x 65 = 195   Målchef Bengt Hammarberg
Totalt:                   845     Ordförande i OKH J-E Bywall               
      
     
Budkavle DM   2/9   1979 Lennart Carlberg Olle Jönsson
Karta: Pengerkartan    
TC: ?                      
Anmälda: 414    
     
Hammarslaget  26/8  1978 Lennart Carlberg Erik Hallberg?
Karta: Rojärvikartan, 1:15000   Bo Olsson ?
Kartritare. Olle Jönsson    
TC: Botjärn.        
Anmälda: 1353    
     
Dag DM     4/9      1977    Erik Hallberg Olle Jönsson
Karta: Rojärvikartan, 1:15000 Lennart Carlberg Bo Olsson
Kartritare: Olle Jönsson    
Tc: Botjärn.         
Anmälda: 684    
     
Hammarslaget  29/8 1976 Percy Andersson Nils Wikberg
Karta: Högbobladet, 1:20000    
Kartritare: Tord Lindh    
TC: Skidstadion.          
Anmälda: 925    
     
Hammarslaget  23/8  1975 Percy Andersson Bo Olsson, ansv.
Karta: Kungsbergsbladet, 1:20000   Erik Hallberg
Kartritare: Olle Jönsson   Kent Olsson
TC: Botjärn.     
   
Anmälda: 1063 st    
     
Hammarslaget  25/8  1974 Lennart Carlberg Erik Hallberg, ansv.
Karta Kungsbergsbladet, 1:20000   Bo Olsson
Kartritare: Olle Jönsson   Kent Olsson
TC: Skidbacken.   
   
Anmälda:  855    
Hammarslaget  19/8  1973 Lennart Carlberg Nils Wikberg
Karta:Tunabladet, 1:20000   Bo Olsson
Kartritare: Ragnar Hellberg    
TC: Skolan .   
   
Anmälda: 1026    
     
Budkavle DM    27/8  1972 Lage Davidsson Erik Hallberg, ansv.
Karta:Kungsbergsbladet, 1:25000   Arne Sundberg
TC: Gulltjärn.    
   
Anmälda: 350    
     
Hammarslaget   8/8    1971  Erik Hallberg ? Ragnar Hellberg
Karta: Kungsbergsbladet, 1:25000               Martin Åberg  ?  
Kartritare: Olle Jönsson    
TC: Björkvallen.    
   
Anmälda: 1939    
     

   

Nordiska junior-Mästerskapen 

5-6/9  1970

Martin Åberg Olle Jönsson, ansv
Karta: Kungsbergsbladet, 1:25000   Ragnar Hellberg
Kartritare: Olle Jönsson                                                      
TC: 5/9 Indviduellt, Björkvallen    
TC:6/9 Budkavle, Gullsjön    
Anmälda: Indviduellt,54    
                  Budkavle:   50    
     
Hammarslaget 1969 Martin Åberg Nils Wickberg
Karta: Högbobladet, 1:25000    
Kartritare: Olle Jönsson    
TC. Skönvik.  
   
Anmälda: ?    
     
Hammarslaget 1968 Martin Åberg Ragnar Hellberg
Karta. Högbobladet, 1:25000    
Kartritare: Olle Jönsson    
TC: Högbo Bruk.   
   
Anmälda  ?    
     
Hammarslaget         1967 Karl-Inge Mattson Ragnar Hellberg
Karta: Uggelbobladet, 1:25000 (Bodås)   Martin Åberg
Kartritare: Olle Jönsson    
TC: Nyhyttan.   
   
Anmälda:  ?    

 

Uppdaterad: 08 JUN 2016 02:52 Skribent: Magnus Flodman
Epost: This is a mailto link

 

Postadress:
OK Hammaren - Orientering
Hans Hiertasväg 17
81192 Sandviken

Kontakt:
Tel: 026-242105
E-post: This is a mailto link

Se all info