Hoppa till sidans innehåll

DM klassisk 2003

DM Klassisk sö 2003-08-31 13:58
Resultat skapad av OE2002 Sverige © Stephan Krämer 2002

   Pl     Rank Namn                    Klubb                          Tid



H75  (6)       3160 m                      

    1          Carl-Axel  Larsson      Storviks IF                  49:54 G      
    2          Gustav  Eriksson        Hofors OK                    52:42 G      
    3          Evert Bengtsson         Årsunda IF                   53:58 G      
    4          Helge Hellström         Österfärnebo IF              82:19        
    5          Börje  Johansson        Österfärnebo IF              98:13        

               Gunnar Herou            Österfärnebo IF             Felst.        



H70  (7)       3970 m                      

    1          Allan  Haglund          Gävle OK                     40:58 G      
    2          Anders  Ahnlén          OK Hammaren                  47:23 S      
    3          Bertil  Eriksson        Skutskärs OK                 59:12 B      
    4          Jan-Erik Jansson        Gävle OK                     60:46 B      
    5          Gunnar  Modig           OK Ödmården                  62:23        
    6          Sören  Ståhl            Gävle OK                     65:09        
    7          Tore  Sjöberg           OK Hammaren                  66:03        



H65  (16)      4470 m                      

    1          Karl-Gunnar  Backlund   Ockelbo OK                   46:23 G      
    2          Karl-Åke  Dahlgren      Svärdsjö IF                  48:28 G      
    3          Börje  Westring         Gävle OK                     48:41 G      
    4          Stig  Berggren          Årsunda IF                   49:36 G      
    5          Adil  Carlsson          Valbo Allmänna IF            57:53 S      
    6          Ulf  Hultinger          OK Hammaren                  59:02 S      
    7          Olle  Olofsson          Storviks IF                  60:06 S      
    8          Alvar  Jönsson          Hofors OK                    62:14 S      
    9          Benny  Jangren          Gävle OK                     63:33 S      
   10          Karl Erik  Wesström     Hofors OK                    65:00 S      
   11          Karl-Ove  Karlsson      Hofors OK                    67:21 B      
   12          Bror  Nylund            Oslättforspojk.ik            67:58 B      
   13          Östen  Halvarsson       Skutskärs OK                 75:00        
   14          Tord  Lindh             Valbo Allmänna IF            76:08        

               Helge  Ahnlén           Storviks IF               ej start        
               Bo  Eriksson            Österfärnebo IF           ej start        



H60  (12)      4970 m                      

    1          Elis  Åberg             Storviks IF                  40:49 G      
    2          Staffan  Forsslund      Storviks IF                  55:29 S      
    3          Kjell  Wennergrund      Järbo OK                     57:08 S      
    4          Tryggve  Ottosson       Valbo Allmänna IF            57:37 S      
    5          S-G  Johansson          Österfärnebo IF              60:16 B      
    6          Leif  Östblom           Valbo Allmänna IF            60:18 B      
    7          Magnus  Mejyr           Gävle OK                     60:49 B      
    8          Kurt  Andersson         Storviks IF                  62:17        
    9          Bo  Andersson           Valbo Allmänna IF            63:38        
   10          Lars  Åkerlund          Hofors OK                    73:18        
   11          Stig  Ullström          Skutskärs OK                 76:59        

               Kurt Sandström          Skutskärs OK              ej start        



H55  (23)      5560 m                      

    1          Ola  Karlsson           Storviks IF                  44:52 G      
    2          Karl-Olov  Borg         Gävle OK                     51:42 S      
    3          Hans Erik  Eriksson     Gävle OK                     53:16 S      
    4          Per  Sundberg           Gävle OK                     56:08 S      
    5          Sivar  Cliffoord        Hofors OK                    57:19 S      
    6          Ingvar  Forsberg        Ockelbo OK                   58:43 S      
    7          Stig  Jönsson           Årsunda IF                   59:46 S      
    8          Gunnar  Jernberg        Gävle OK                     60:24 S      
    9          Bengt  Lindberg         Gävle OK                     60:25 S      
   10          Bengt  Björk            Årsunda IF                   61:46 S      
   11          Sven-Erik  Kempe        Gävle OK                     63:22 B      
   12          Erik  Troeng            Storviks IF                  70:34        
   13          Kenneth  Andersson      Valbo Allmänna IF            71:22        
   14          Sören  Andersson        Järbo OK                     75:23        
   15          Ingemar  Nygren         Årsunda IF                   75:34        
   16          Göran  Nilsson          Valbo Allmänna IF            76:05        
   17          Håkan  Forsgren         Gävle OK                     76:57        
   18          Hans  Myrman            Oslättforspojk.ik            77:01        

               Kurt  Johansson         Hofors OK                   Felst.        
               Leif  Pettersson        OK Ödmården                 Felst.        
               Staffan  Bergström      Hofors OK                 ej start        
               Lasse  Holm             Storviks IF               ej start        
               Torbjörn  Danielsson    Årsunda IF                ej start        



H50  (11)      5810 m                      

    1          Anders  Lindgren        Österfärnebo IF              44:11 G      
    2          Hans-Olov  Åberg        Valbo Allmänna IF            46:08 G      
    3          Mats  Hemström          Gävle OK                     48:01 G      
    4          Helge  Elfström         Årsunda IF                   48:42 G      
    5          Curt  Jonasson          Gävle OK                     49:23 G      
    6          Mats  Helgesen          Järbo OK                     55:14 S      
    7          Roland  Ivarsson        Gävle OK                     55:43 S      
    8          Anders  Waller          Ockelbo OK                   65:06 B      
    9          Bosse  Larsson          Österfärnebo IF              65:47 B      

               Staffan  Vestbom        Ockelbo OK                ej start        
               Ingvar  Björk           Österfärnebo IF           ej start        



H45  (16)      6700 m                      

    1          Ola  Johansson          Gävle OK                     46:29 G      
    2          Lennart  Sjöberg        Gävle OK                     53:48 S      
    3          Ragnar  Oscarsson       Skutskärs OK                 58:10 S      
    4          Lars-Ove  Skogh         Österfärnebo IF              59:44 S      
    5          Hans-Olof  Fröjd        Oslättforspojk.ik            59:54 S      
    6          Lars  Bengtsson         Årsunda IF                   64:03 S      
    7          Göran  Hedman           Valbo Allmänna IF            64:05 S      
    8          Lars  Lindkvist         Storviks IF                  64:36 S      
    9          Kent Ingelsson          Årsunda IF                   68:24 B      
   10          Kjell  Wiklund          Hofors OK                    68:51 B      
   11          Ulf  Eriksson           Gävle OK                     70:29 B      
   12          Sven-Arne  Strid        Österfärnebo IF              71:31        

               Göran  Nordström        Gävle OK                    Felst.        
               Lars-Åke  Gyllenhammar  Gävle OK                    Felst.        
               Lars  Dahlqvist         Storviks IF                 Felst.        
               Rolf  Kulla             Valbo Allmänna IF         ej start        



H40  (16)      6700 m                      

    1          Janne  Eriksson         Gävle OK                     43:45 G      
    2          Anders  Lindholm        Storviks IF                  45:28 G      
    3          Hans  Aurell            Gävle OK                     47:54 G      
    4          Anders  Enmark          Gävle OK                     51:36 S      
    5          Jan  Sjöhed             Gävle OK                     54:31 S      
    6          Björn  Aspelin          Valbo Allmänna IF            55:53 S      
    7          Peo  Östblom            Gävle OK                     56:27 S      
    8          Anders  Olsson          Gävle OK                     63:08 B      
    9          Leif  Helgman           OK Hammaren                  64:07 B      
   10          Jan  Nilsson            Gävle OK                     64:27 B      
   11          Jan-Erik  Skogh         Österfärnebo IF              65:41 B      
   12          Karl-Erik  Engblom      Valbo Allmänna IF            66:33        
   13          Mats  Carlsson          OK Ödmården                  76:31        

               Harald  Knutsen         Gävle OK                    Felst.        
               Hans  Lemoine           Gävle OK                  ej start        
               Tommy  Olsson           Järbo OK                  ej start        



H35  (3)       7180 m                      

    1          Torbjörn  Wikblom       Storviks IF                  62:19 G      
    2          Rikard  Karlsson        Valbo Allmänna IF            64:38 G      
    3          Thomas  Carlsson        Valbo Allmänna IF            64:58 G      



H21  (30)      11270 m                     

    1   (0049) Lasse  Jansson          Gävle OK                     64:34 G      
    2   (0215) Mikael  Ingelsson       OK Hammaren                  68:15 G      
    3    (344) Thomas  Åberg           Gävle OK                     68:38 G      
    4   (0111) Mikael  Palmberg        OK Hammaren                  69:07 G      
    5   (0292) Markus Martinelle       Gävle OK                     69:40 G      
    6   (0091) Joakim  Ingelsson       OK Hammaren                  70:37 G      
    7   (0109) Mattias  Westfält       Gävle OK                     72:54 S      
    8   (0368) Richard  Hejdenberg     Gävle OK                     75:06 S      
    9   (0296) Harry  Hietanen         Gävle OK                     75:44 S      
   10   (0143) Mattias  Eriksson       Gävle OK                     76:33 S      
   11   (0437) Petter  Lindberg        Gävle OK                     76:44 S      
   12   (0280) Ingemar  Stålberg       Gävle OK                     76:48 S      
   13   (0287) Lars  Lindgren          OK Ödmården                  77:36 S      
   14   (0854) Anton  Lif              Gävle OK                     78:12 S      
   15   (0516) Fredrik  Persson        Ockelbo OK                   78:56 S      
   16   (0563) Klas  Backlund          Gävle OK                     80:54 S      
   17          Torbjörn  Pettersson    Gävle OK                     83:14 S      
   18          Jan  Moberg             Gävle OK                    101:59        
   19   (7505) Lars  Ohlsson           Gävle OK                    103:23        
   20          Ulf  Kivisäckk          OK Hammaren                 125:43        

        (1007) Jonas  Jonasson         Gävle OK                    Felst.        
        (0243) Lars-Håkan  Bengtsson   Gävle OK                    Felst.        
         (444) Niklas  Ingelsson       Gävle OK                  ej start        
               Christoffer  Ågren      Gävle OK                  ej start        
        (0160) Dan  Norin              Gävle OK                  ej start        
         (395) Anders  Johansson       Gävle OK                  ej start        
               Jonas  Lindblom         Ockelbo OK                ej start        
               Andreas  Alneberg       Ockelbo OK                ej start        
               Thomas  Lundgren        OK Hammaren               ej start        
               Jonas  Palmberg         OK Hammaren               ej start        



H18  (3)       7140 m                      

    1   (1237) Mikael  Olsson          OK Hammaren                  69:38 G      
    2   (1274) Magnus Linell           OK Hammaren                  90:37 S      

               Erik  Strid             Österfärnebo IF           ej start        



H16  (10)      4970 m                      

    1   (7503) Johan  Eriksson         Gävle OK                     35:30        
    2          Erik  Dahlqvist         Storviks IF                  40:08        
    3          Martin  Ahnlén          OK Hammaren                  41:44        
    4          Martin  Sundlöf         Gävle OK                     42:26        
    5          Karl  Lemoine           Gävle OK                     49:40        
    6          Johannes  Alneberg      Ockelbo OK                   66:25        
    7          Henrik  Olsson          OK Hammaren                  81:29        
    8          Mattias  Olsson         Ockelbo OK                  104:39        

               Linus Forslund          OK Hammaren               ej start        
               Christian Stjärnström   OK Hammaren               ej start        



H14  (17)      4470 m                      

    1          Gustav  Nordström       Gävle OK                     45:58        
    2          Krister  Sundlöf        Gävle OK                     50:20        
    3          Jakob  Eriksson         Gävle OK                     52:03        
    4          Hans  Kellner           Gävle OK                     54:08        
    5          Joel  Aspelin           Valbo Allmänna IF            57:59        
    6          Johan  Bengtsson        Årsunda IF                   59:40        
    7          Martin  Gunnarsson      Ockelbo OK                   62:17        
    8          Simon  Sjöhed           Gävle OK                     64:07        
    9          Martin  Larsson         Ockelbo OK                   64:31        
   10          Andreas  Hedlund        Järbo OK                     68:19        
   11          Jakob  Lyrberg          Valbo Allmänna IF            68:36        
   12          John  Östblom           Gävle OK                     74:32        
   13          Viktor  Strid           Österfärnebo IF              84:34        
   14          Nicklas  Astner         Ockelbo OK                   88:49        
   15          Jonatan  Arnell         Gävle OK                     96:27        

               Anton  Tynong           Gävle OK                  ej start        
               Erik  Skogh             Österfärnebo IF           ej start        



H12  (18)      3330 m                      

    1          Jakob  Enmark           Gävle OK                     26:29        
    2          Johan  Lindkvist        Storviks IF                  36:21        
    3          Daniel  Knutsen         Gävle OK                     38:24        
    4          Fredrik  Ingelsson      Ockelbo OK                   40:14        
    5          Oscar  Lif              Gävle OK                     40:25        
    6          Jonathan  Bergström     Gävle OK                     41:28        
    7          Johan  Skogh            Årsunda IF                   41:37        
    8          Theo  Odenryd           Järbo OK                     44:12        
    9          August  Tynong          Gävle OK                     46:28        
   10          Fredrik  Olsson         OK Hammaren                  51:08        
   11          Sebastian  Karlsson     Storviks IF                  58:53        
   12          Andreas  Pettersson     Gävle OK                     59:07        
   13          Johannes  Lund          Storviks IF                  95:03        

               Oscar  Stenberg         Gävle OK                    Felst.        
               Didrik  Arnell          Gävle OK                    Felst.        
               Nils  Ahlgren           Gävle OK                  ej start        
               Johannes  Lindblom      Ockelbo OK                ej start        
               Axel  Linder            Storviks IF               ej start        



H10  (14)      2390 m                      

    1          Anton Helgman           OK Hammaren                  19:12        
    2          Jonas  Lindholm         Storviks IF                  21:01        
    3          Albin  Sjöhed           Gävle OK                     22:05        
    4          Erik  Boman             Gävle OK                     23:40        
    5          Per  Hellström          Årsunda IF                   27:18        
    6          Fredrik  Ahnlén         OK Hammaren                  28:22        
    7          John Hofstrand          OK Hammaren                  31:59        
    8          Robert  Nilsson         Gävle OK                     33:11        
    9          Jacob  Lotsander        OK Hammaren                  35:16        
   10          Gustav  Sjöberg         OK Hammaren                  35:46        

               Jonas  Pettersson       Gävle OK                    Felst.        
               Nils  Lemoine           Gävle OK                    Felst.        
               Kevin  Ståhl            Järbo OK                    Felst.        
               Magnus  Landquist       Gävle OK                  ej start        



D70  (4)       2480 m                      

    1          Inga-Lisa  Eriksson     Hofors OK                    40:08 G      
    2          Ulla  Bengtsson         Årsunda IF                   51:39 S      
    3          Gunborg  Hellström      Österfärnebo IF              62:51        
    4          Margareta Hansson       Storviks IF                  69:23        



D60  (9)       3710 m                      

    1          Margareta  Skoog        Valbo Allmänna IF            50:24 G      
    2          Ann-Margret  Persson    Gävle OK                     51:35 G      
    3          Lillemor  Forsberg      Gävle OK                     52:13 G      
    4          Margareta  Gavlefors    OK Hammaren                  56:30 G      
    5          Kerstin  Ahnlen         OK Hammaren                  63:32 S      
    6          Doris  Wiberg           Gävle OK                     66:06 S      
    7          Kerstin  Forsslund      Storviks IF                  79:17        

               Anita  Asp              Ockelbo OK                  Felst.        
               Siv  Andersson          Kungsgårdens SK           ej start        



D55  (9)       3710 m                      

    1          Anna-Lena  Lundell      Gävle OK                     49:47 G      
    2          Pirkko Piippo           Skutskärs OK                 54:09 G      
    3          Margareta  Wall         Kungsgårdens SK              57:18 S      
    4          Åsa  Törnström          Storviks IF                  58:20 S      
    5          Solveig  Svahn          Ockelbo OK                   58:33 S      
    6          Agneta  Österberg       Hofors OK                    63:53 S      
    7          Gunilla  Lantz          Kungsgårdens SK              77:43        
    8          Inger  Borg             Gävle OK                     93:48        
    9          Lena  Pettersson        OK Ödmården                 105:32        



D50  (6)       3820 m                      

    1          Ing-Marie  Åsenlund     Gävle OK                     40:07 G      
    2          Maj-Lis  Bergström      Hofors OK                    41:18 G      
    3          Helena  Hemström        Gävle OK                     45:50 G      
    4          Ing-Mari  Holm          Storviks IF                  56:27 S      

               Ann-Marie  Flygare      Årsunda IF                  Felst.        
               Annika  Gillgren        Gävle OK                  ej start        



D45  (8)       4130 m                      

    1          Mona  Åkerman           Gävle OK                     43:51 G      
    2          Inger  Andersson        Årsunda IF                   47:18 G      
    3          Karin  Persson          Gävle OK                     55:46 S      
    4          Gunnel  Nordström       Gävle OK                     55:48 S      
    5          Ingela  Bengtsson       Årsunda IF                   63:24 B      

               Margareta  Lemoine      Gävle OK                    Felst.        
               Märit  Walfridsson      Gävle OK                    Felst.        
               Kerstin  Alneberg       Ockelbo OK                  Felst.        



D40  (10)      4370 m                      

    1          Cecilia  Henfridsson    Skutskärs OK                 41:33 G      
    2          Inger Öhlund            Skutskärs OK                 42:43 G      
    3          Ingrid  Pettersson      Gävle OK                     43:28 G      
    4          Bitte  Eriksson         Gävle OK                     44:24 G      
    5          Anna-Lena  Tynong       Gävle OK                     50:37 S      
    6          Kristina  Bratberg      OK Hammaren                  55:40 S      
    7          Carina  Hägglund        OK Hammaren                  59:32 B      
    8          Carina  Lif             Gävle OK                     63:09        

               Lena  Bengtsson         Årsunda IF                  Felst.        
               Carina  Lindkvist       Storviks IF               ej start        



D35  (6)       4450 m                      

    1          Monica  Johansson       Gävle OK                     42:44 G      
    2          Karin  Gårdman          Skutskärs OK                 44:27 G      
    3          Anette  Sjöberg         Gävle OK                     44:33 G      
    4          Linda  Thelberg         Valbo Allmänna IF            46:45 G      
    5          Anette  Aspelin         Valbo Allmänna IF            49:35 S      
    6          Ann  Lyrberg            Valbo Allmänna IF            70:37        



D21  (13)      7790 m                      

    1          Elisabet  Enmark        Gävle OK                     72:52 G      
    2          Laila  Ingelsson        OK Hammaren                  74:58 G      
    3   (7505) Ingela  Eriksson        Gävle OK                     75:08 G      
    4   (0214) Helena  Backlund        Gävle OK                     77:14 G      
    5   (0537) Emmy  Ivarsson          Gävle OK                     85:23 S      
    6   (0303) Anna  Berggren          Gävle OK                     85:59 S      
    7   (0260) Åsa  Jernberg           Gävle OK                     88:52 S      
    8          Jenny  Windahl          Gävle OK                     90:55 S      
    9   (0478) Andrea Westerdahl       Gävle OK                     92:35 S      
   10          Jenny  Åman             Valbo Allmänna IF            95:45 S      

        (0238) Hanna  Aludden          Gävle OK                    Felst.        
        (0210) Lena  Gillgren          Gävle OK                    Felst.        
               Elisabeth  Hillberg     Hofors OK                 ej start        



D18  (6)       4450 m                      

    1   (0612) Sara  Bengtsson         Årsunda IF                   41:15 G      
    2   (0820) Anna  Lundgren          OK Hammaren                  47:06 S      

        (0791) Karolina  Nilsson       OK Hammaren                 Felst.        
        (0523) Helen  Walfridsson      Gävle OK                  ej start        
        (0805) Malin  Sundbom          OK Hammaren               ej start        
        (0507) Mari  Troeng            Storviks IF               ej start        



D16  (3)       4370 m                      

    1   (0548) Sofia  Törnqvist        Storviks IF                  45:34        
    2          Helena  Olsson          OK Hammaren                  56:55        

               Malin  Thelberg         Valbo Allmänna IF           Felst.        



D14  (7)       3780 m                      

    1          Maja  Dahlqvist         Storviks IF                  51:28        
    2          Anna  Ahlgren           Gävle OK                     72:49        
    3          Annika  Helgesen        Järbo OK                     81:01        
    4          Emmy  Thelberg          Valbo Allmänna IF            86:53        
    5          Maria  Hellström        Årsunda IF                   88:44        

               Pernilla  Eriksson      Gävle OK                    Felst.        
               Erika  Herbert          Gävle OK                    Felst.        



D12  (12)      3330 m                      

    1          Ann-Sofie  Karlsson     Årsunda IF                   41:02        
    2          Maria  Nordström        Gävle OK                     49:59        
    3          Anna  Sjöberg           OK Hammaren                  52:53        
    4          Jennie  Hasselgren      Järbo OK                     55:21        
    5          Elin  Djuvfeldt         Gävle OK                     56:17        
    6          Frida  Odenryd          Järbo OK                     56:22        
    7          Joline  Ingelsson       OK Hammaren                  58:23        
    8          Emilia Nilsson          OK Hammaren                  65:24        
    9          Martina  Herbert        Gävle OK                     73:36        

               Viktoria  Helmersson    Ockelbo OK                ej start        
               Carolina  Grönberg      Ockelbo OK                ej start        
               Anna  Berglöf           Årsunda IF                ej start        



D10  (14)      2390 m                      

    1          Moa  Enmark             Gävle OK                     25:38        
    2          Maja  Hedlund           Ockelbo OK                   27:52        
    3          Ida  Östblom            Gävle OK                     28:26        
    4          Maria  Berglöf          Årsunda IF                   30:35        
    5          Elin  Skogh             Österfärnebo IF              34:41        
    6          Johanna Norman          OK Hammaren                  36:03        
    7          Hanna  Thelberg         Valbo Allmänna IF            40:03        
    8          Sara Vejdeland          OK Hammaren                  41:11        
    9          Sofia  Olsson           OK Hammaren                  41:46        
   10          Maja  Ingelsson         OK Hammaren                  44:08        
   11          Julia  Bergström        Gävle OK                     45:41        
   12          Frida  Ingelsson        Ockelbo OK                   47:55        

               Yasmine  Malekkhaiat    Gävle OK                  ej start        
               Sofia  Björk            Österfärnebo IF           ej start        



U4  (1)        3660 m                      

    1          Joakim  Eriksson        OK Hammaren                  95:10        



U3  (12)       3290 m                      

    1          Sven  Elfsberg          Ockelbo OK                   50:35        
    2          Daniel  Djuvfeldt       Gävle OK                     55:01        
    3          Andreas  Wallström      Järbo OK                     60:32        
    4          Hanna  Hallberg         Gävle OK                     69:46        
    5          Kristin  Eklund         Gävle OK                     70:18        
    6          Anton  Hanstorp         Gävle OK                     79:07        
    7          Emma Andersson          OK Hammaren                  84:16        
    8          Jennika  Almèn          Gävle OK                     98:28        

               Per Kull                Gävle OK                    Felst.        
               Jonas  Svedlund         Gävle OK                  ej start        
               Lisa  Hedlund           Ockelbo OK                ej start        
               Nicklas  Emmoth         Gävle OK                  ej start        



U2  (8)        2390 m                      

    1          Ebba L och Emma H       OK Hammaren                  31:17        
    2          Martin Jonsson          OK Hammaren                  33:45        
    3          Malin  Aspelin          Valbo Allmänna IF            43:44        
    4          Siri Brever             OK Hammaren                  44:36        
    5          Johan  Astner           Ockelbo OK                   46:50        
    6          Trine Brever            OK Hammaren                  47:12        

               Robin  Lindström        Storviks IF               ej start        
               Jesper  Lund            Storviks IF               ej start        



U1  (10)       2080 m                      

    1          Kristin  Boman          Gävle OK                     19:28        
    2          Hanna  Sjöberg          Gävle OK                     22:13        
    3          Anna  Djuvfeldt         Gävle OK                     23:04        
    4          Johan  Gabrielsson      Storviks IF                  26:02        
    5          Malin Helgman           OK Hammaren                  29:48        
    6          Hanna Bergström         Gävle OK                     50:03        

               Louise  Larsson         Storviks IF               ej start        
               Gro  Andersson          Storviks IF               ej start        
               Viktor  Söderholm       Storviks IF               ej start        
               Gustaf  Söderblom       Årsunda IF                ej start        



INSKOLNING  (3 1910 m                      

               Emma Rönnlund           Ockelbo OK                   Godk.        
               Amanda  Sjöberg         Gävle OK                     Godk.        
               Erik Djuvfeldt          Gävle OK                     Godk.        
               Kalle Johansson         OK Hammaren                  Godk.        
               Agnes Andersson         OK Hammaren                  Godk.        
               Anton Haglund           OK Hammaren                  Godk.        
               Hanna Sparring          OK Hammaren                  Godk.        
               Gustav  Wennergrund     Järbo OK                     Godk.        
               Erik  Hasselgren        Järbo OK                     Godk.        
               Sofia Höglund           OK Hammaren                  Godk.        
               Cecilia Larsson         Gävle OK                     Godk.        
               William Wessling        Gävle OK                     Godk.        
               Johanna Nordström       Gävle OK                     Godk.        
               Sara Rune               Gävle OK                     Godk.        
               Emma  Bengtsson         Årsunda IF                   Godk.        
               Conny Nilsson           Gävle OK                     Godk.        
               Felicia  Lotsander      OK Hammaren                  Godk.        
               Andrea Lotsander        OK Hammaren                  Godk.        
               Sara Osman              Gävle OK                     Godk.        
               Johanna Pethö           Gävle OK                     Godk.        
               Filippa Forsblad        Gävle OK                     Godk.        
               Joel Lyrberg            Valbo Allmänna IF            Godk.        
               Joakim  Ståhl           Järbo OK                     Godk.        
               Evelina Ekdahl          Ockelbo OK                   Godk.        
               Carl Hofstrand          OK Hammaren                  Godk.        
               Johan Andersson         OK Hammaren                  Godk.        
               Simon Sjöberg           Gävle OK                     Godk.        

               Petter  Andersson       Ockelbo OK                ej start        
               Rikard Andersson        OK Hammaren               ej start        
               Carl Andersson          OK Hammaren               ej start        
               Louise Sollien          OK Hammaren               ej start        
               Fanny Johansson         OK Hammaren               ej start        
               Lars Sollien            OK Hammaren               ej start        
               Clara  Söderblom        Årsunda IF                ej start        



Öppen 4  (13)  3660 m                      

    1          John Ahlmen             Gävle OK                     37:21 B      
    2          Bernt Wåhlin            Österfärnebo IF              44:01 B      
    3          Annelie Wåhlin          Österfärnebo IF              44:43 B      
    4          Annika Östberg          Gävle OK                     48:49 B      
    5          Bengt Persson           Årsunda IF                   51:53        
    6          Susanne Nordlander      Gävle OK                     66:07        
    7          Ann Hagermo             Gävle OK                     69:08        
    8          Siv Gyllenhammar        Gävle OK                     71:29        
    9          Ulla Persson            Valbo Allmänna IF            71:42        
   10          Ulf Ridefelt            Gävle OK                     83:01        
   11          Lennart Åhlund          Järbo OK                    103:37        

               Rose Myrman             Oslättforspojk.ik           Felst.        
               Ing-Marie Lööf          Hofors OK                   Felst.        



Öppen 5  (10)  3970 m                      

    1          Bosse  Hammarberg       Ockelbo OK                   47:36 B      
    2          Anders Karlsson         Årsunda IF                   51:15 B      
    3          Roger Kärnebro          Gävle OK                     54:33 B      
    4          Stig Olsson             Årsunda IF                   56:41 B      
    5          Kicki Källström         Storviks IF                  57:26 B      
    6          Claes Bengtsson         Årsunda IF                   59:27 B      
    7          Johan Olsson            Årsunda IF                   65:34        
    8          Stefan Ahrell           Gävle OK                     74:37        
    9          Lars Hellström          Årsunda IF                   75:01        

               Anders Fredriksson      Valbo Allmänna IF           Felst.        



Öppen 7  (3)   4370 m                      

    1          Per Sjölund             Gävle OK                     34:11 B      
    2          Hans Nyberg             Gävle OK                     44:15 B      
    3          Göran Arnell            Gävle OK                     60:40        



Öppen 8  (2)   5810 m                      

    1          Håkan Sandberg          Gävle OK                     74:13 B      

               Lotten Sundbom          OK Hammaren                 Felst.        


Månad: År:
Datum Namn Arrangörer Delt Klubb
2019-08-03Markdubbeln, medelHorreds SK
Skene Sim o IS
OK Mark
OK Räven
11261Klubbresultatlista
2019-08-03Obygdshelgen, dag 1Obygdens OK6544Klubbresultatlista
2019-08-03 - 2019-08-04Medeltidskampen, GotlandGarda OK8775Klubbresultatlista
2019-08-04Markdubbeln, långOK Mark
OK Räven
Horreds SK
Skene Sim o IS
10521Klubbresultatlista
2019-08-04Obygdshelgen, dag 2Obygdens OK6444Klubbresultatlista
2019-08-06Veteran-OL i NorbergNorbergs OK2082Klubbresultatlista
2019-08-06 - 2019-08-06Distriktsmatch Dalarna, Gästrikland, Hälsingland, Uppland och Västmanland, dag 1, sprintGästriklands Orienteringsförbund12810Klubbresultatlista
2019-08-06 - 2019-08-06Gävletrampen MTBOGävle OK354Klubbresultatlista
2019-08-07Distriktsmatch Dalarna, Gästrikland, Hälsingland, Uppland och Västmanland, dag 2, långGästriklands Orienteringsförbund15214Klubbresultatlista
2019-08-08 - 2019-08-08SkärmjaktenÅrsunda IF5816Klubbresultatlista
2019-08-09NM, sprint, Älvsby IF OKÄlvsby IF OK3333Klubbresultatlista
2019-08-10Tuna Ting, dag 1, medelStora Tuna OK73013Klubbresultatlista
2019-08-10NM, lång, Älvsby IF OKÄlvsby IF OK4375Klubbresultatlista
2019-08-11Tuna Ting, dag 2, långStora Tuna OK56812Klubbresultatlista
2019-08-11NM, medel, Älvsby IF OKÄlvsby IF OK4195Klubbresultatlista
2019-08-11Götalandsmästerskapen, publiktävling, medelHestra IF6901Klubbresultatlista
2019-08-13MTBO, Ockelbo OKOckelbo OK4710Klubbresultatlista
2019-08-15 - 2019-08-15SkärmjaktenStorviks IF3716Klubbresultatlista
2019-08-17Sandvikens öppna kommunmästerskapOK Hammaren10630Klubbresultatlista
2019-08-17MTBO, Svenska Cupen, #5, sprintTidaholm SOK Sisu1591Klubbresultatlista
2019-08-18MTBO, Svenska Cupen, #6, medelTidaholm SOK Sisu1781Klubbresultatlista
2019-08-20Dala-VeteranolGagnefs OK1642Klubbresultatlista
2019-08-20 - 2019-08-20Trimtex cup 4Gävle OK14733Klubbresultatlista
2019-08-21Storviks nattStorviks IF20126Klubbresultatlista
2019-08-23MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #7, sprintIFK Lidingö SOK
IFK Enskede
3191Klubbresultatlista
2019-08-24Avestapropagandan, dag 1, långAvesta OK70327Klubbresultatlista
2019-08-24MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #8, lång (WRE)Tullinge SK3414Klubbresultatlista
2019-08-24 - 2019-08-24Åvingedubbeln, långdistansIFK Tumba SOK
Mälarhöjdens IK OK
10431Klubbresultatlista
2019-08-25Avestapropagandan, dag 2, medelAvesta OK58313Klubbresultatlista
2019-08-25 - 2019-08-25Åvingedubbeln, medeldistansIFK Tumba SOK
Mälarhöjdens IK OK
8992Klubbresultatlista
2019-08-25 - 2019-08-25MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #9, medel (WRE)Mälarö SOK
IFK Enskede
3444Klubbresultatlista
2019-08-30DM, natt, GästriklandGävle OK7916Klubbanmälningslista
2019-08-31DM, medel, StockholmSundbybergs IK10811Klubbanmälningslista
2019-08-31Öppet MTBO-DM Dalarna, medelKvarnsvedens GOIF OK715Klubbanmälningslista
Informationen är hämtad från Svenska Orienteringsförbundets system Eventor.

Postadress:
OK Hammaren - Orientering
Hans Hiertasväg 17
81192 Sandviken

Kontakt:
Tel: 026242105
E-post: This is a mailto link

Se all info