Hoppa till sidans innehåll

Hammarslaget 2005

Hammarslaget lö 2005-08-20 15:13
Resultat skapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2005

   Pl Namn                    Klubb                          Tid 



H75  (1)       3090 m                      

      Gustav Eriksson         Hofors OK                 ej start 



H70  (6)       3980 m                      

    1 Jack Bjurqvist          Söderhamns OK                57:08 
    2 Olle Olofsson           Storviks IF                  58:42 
    3 Gunnar Modig            OK Ödmården                1:19:21 
    4 Karl-Lennart Åhlund     Järbo OK                   1:19:35 

      Sören Ståhl             Gävle OK                  Ej godk. 
      Göran Blom              Ljusne-Ala OK             Ej godk. 



H65  (17)      3980 m                      

    1 Stig Berggren           Årsunda IF                   50:09 
    2 Bengt-Åke Andersson     Rånäs OK                     55:41 
    3 Sven-Åke Englund        Gävle OK                     55:49 
    4 Ale Thorsling           Kungsgårdens SK              56:16 
    5 Kjell Wennergrund       Järbo OK                     57:25 
    6 Bo Andersson            Valbo Allmänna IF          1:00:58 
    7 Allan Haglund           Gävle OK                   1:05:26 
    8 Börje Westring          Gävle OK                   1:06:07 
    9 John Berglund           Alfta-Ösa OK               1:09:59 
   10 Stig Ullström           Skutskärs OK               1:11:57 
   11 Bror Nylund             Oslättforspojkarnas IK     1:12:48 

      Benny Jangren           Gävle OK                  Ej godk. 
      Karl-Ove Karlsson       Hofors OK                 Ej godk. 
      Bo Skoog                Valbo Allmänna IF         Ej godk. 
      Karl-Åke Dahlgren       Svärdsjö IF               ej start 
      Adil Carlsson           Valbo Allmänna IF         ej start 
      Magnus Mejyr            Gävle OK                  ej start 



H60  (14)      4440 m                      

    1 Rolf Jakobsson          Alfta-Ösa OK                 47:25 
    2 Bertil Holmgren         Gävle OK                     49:26 
    3 Elis Åberg              Storviks IF                  49:31 
    4 Ingvar Forsberg         Storviks IF                  54:10 
    5 Kurt Andersson          Storviks IF                  54:22 
    6 Håkan Forsgren          Gävle OK                     55:41 
    7 Ingvar Johansson        OK Rodhen                    57:24 
    8 Anders Sunnerberg       Oslättforspojkarnas IK     1:00:00 
    9 Hans Nyberg             Gävle OK                   1:04:34 
   10 Tryggve Ottosson        Valbo Allmänna IF          1:23:11 
   11 Leif Blomqvist          Söderhamns OK              1:26:51 

      Sören Andersson         Järbo OK                  Ej godk. 
      Roland Forsblom         Kungsgårdens SK           Ej godk. 
      Leif Forsman            Söderhamns OK             ej start 



H55  (19)      4940 m                      

    1 Karl-Olov Borg          Gävle OK                     45:45 
    2 Lasse Holm              Storviks IF                  47:46 
    3 Ola Karlsson            Storviks IF                  53:06 
    4 Staffan Vestbom         Ockelbo OK                   55:05 
    5 Sven-Erik Carlsson      Alfta-Ösa OK                 57:44 
    6 Ove Åberg               Storviks IF                  59:04 
    7 Bosse Larsson           Österfärnebo IF              59:46 
    8 Bror Fureskog           Alfta-Ösa OK               1:02:15 
    9 Hans Olevik             Edsbyns OK                 1:04:07 
   10 Roland Ivarsson         Gävle OK                   1:09:20 
   11 Sven-Erik Kempe         Gävle OK                   1:22:08 

      Anders Waller           Ockelbo OK                Ej godk. 
      Rolf Bodin              Söderhamns OK             Ej godk. 
      Hasse Åberg             Valbo Allmänna IF         Ej godk. 
      Kenneth Andersson       Valbo Allmänna IF         Ej godk. 
      Bengt Björk             Årsunda IF                j fullf. 
      Sven-Åke Windahl        Gävle OK                  ej start 
      Bengt A Persson         Rehns BK                  ej start 
      Per Elfström            Årsunda IF                ej start 



H55 MOTION  (2 4220 m                      

    1 Per Ekbom               Edsbyns OK                   51:36 
    2 Roger Kärnebro          Gävle OK                     53:15 



H50  (14)      5720 m                      

    1 Rolf Lundberg           OK Ödmården                  45:06 
    2 Mats Hedberg            Årsunda IF                   58:59 
    3 Kaj Hoof                Alfta-Ösa OK               1:01:16 
    4 Bengt Fröjdfeldt        Gävle OK                   1:05:32 
    5 Hans-Olof Fröjd         Oslättforspojkarnas IK     1:07:47 
    5 Rolf Karlsson           Rehns BK                   1:07:47 
    7 Håkan Sturesson         Alfta-Ösa OK               1:09:18 
    8 Lars Dahlqvist          Storviks IF                1:10:04 
    9 Mats Helgesen           Järbo OK                   1:10:20 
   10 Nisse Johansson         Rehns BK                   1:12:55 
   11 Sven-Erik Levin         Tierps SOK                 1:15:36 

      Erik Broman             Alfta-Ösa OK              ej start 
      Arne Olsson             Hudiksvalls IF            ej start 
      Helge Elfström          Årsunda IF                ej start 



H45  (19)      6320 m                      

    1 Stefan Carlsson         Alfta-Ösa OK                 56:34 
    2 Jan-Erik Skogh          Österfärnebo IF            1:04:12 
    3 Harald Knutsen          Gävle OK                   1:08:53 
    4 Roland Norell           Söders SOL Tyresö          1:10:06 
    5 Jan Nilsson             Gävle OK                   1:10:50 
    6 Leif Edejern            IFK Bergvik                1:11:44 
    7 Lars Bengtsson          Årsunda IF                 1:12:05 
    8 Sten Ove Norman         Viksjöfors OK              1:12:59 
    9 Arne Eriksson           Tierps SOK                 1:14:11 
   10 Lars-Ove Skogh          Österfärnebo IF            1:17:11 
   11 Jan Zetterberg          Hudiksvalls IF             1:20:09 
   12 Kent Ingelsson          Årsunda IF                 1:20:35 
   13 Mats Carlsson           OK Ödmården                1:35:56 

      Ola Johansson           Gävle OK                  Ej godk. 
      Lars Lindkvist          Storviks IF               Ej godk. 
      Göran Lyrberg           Valbo Allmänna IF         Ej godk. 
      Göran Hedman            Valbo Allmänna IF         Ej godk. 
      Tommy Berger            Gävle OK                  ej start 
      Kjell Boman             Söderhamns OK             ej start 



H40  (12)      6740 m                      

    1 Jan Sjöhed              Gävle OK                     56:01 
    2 Peo Östblom             Gävle OK                   1:02:57 
    3 Anders Enmark           Gävle OK                   1:10:08 
    4 Björn Aspelin           Valbo Allmänna IF          1:12:32 
    5 Karl-Erik Engblom       Valbo Allmänna IF          1:23:41 
    6 Fredrik Hellman         Tumba-Mälarhöjden OK       1:30:39 
    7 Martin Myhrberg         Ockelbo OK                 1:36:28 
    8 Jan Lundin              Kungsgårdens SK            1:59:19 
    9 Olle Nordin             Oslättforspojkarnas IK     2:01:34 

      Jan Andersson           Gävle OK                  Ej godk. 
      Hans Lemoine            Gävle OK                  ej start 
      Morgan Källström        Järbo OK                  ej start 



H35  (3)       7000 m                      

      Pierre Strömberg        Hudiksvalls IF            Ej godk. 
      Magnus Gunnarsson       Ockelbo OK                Ej godk. 
      Johan Andersson         Valbo Allmänna IF         ej start 



H21  (28)      8220 m                      

    1 Peter Löfås             Stora Tuna IK              1:04:46 
    2 Jens Molin              Södertälje-Nykvar          1:06:56 
    3 Johan Alfredsson        Stora Tuna IK              1:10:38 
    4 Magnus Karlsson         Storviks IF                1:10:54 
    5 Harry Hietanen          Gävle OK                   1:11:47 
    6 Lars Olofsson           Rehns BK                   1:11:53 
    7 Lasse Jansson           Gävle OK                   1:14:14 
    8 Pär Olofsson            Rehns BK                   1:16:46 
    9 Mikael Ingelsson        OK Hammaren                1:17:04 
   10 Erik Sisell             Gävle OK                   1:17:19 
   11 Anders Johansson        Gävle OK                   1:18:03 
   12 Johan Eriksson          Gävle OK                   1:18:36 
   13 Martin Sundlöf          Gävle OK                   1:26:39 
   14 Pär Svensson            Söders SOL Tyresö          1:28:04 
   15 Patrik Blom             Rehns BK                   1:29:01 
   16 Daniel Johannesson      Västerås SOK               1:30:21 
   17 Erik Dahlqvist          Storviks IF                1:35:28 
   18 Kjell Winblad           Rehns BK                   1:36:03 
   19 Stefan Ahrell           Gävle OK                   1:55:45 

      Jan Moberg              Gävle OK                  Ej godk. 
      Fredrik Persson         OK Hammaren               Ej godk. 
      Joakim Önnemar          Söderhamns OK             Ej godk. 
      Mattias Abelsson        Söders SOL Tyresö         Ej godk. 
      Niklas Å Wrane          Söders SOL Tyresö         Ej godk. 
      Patrik Svedberg         IFK Umeå                  Ej godk. 
      Niklas Ingelsson        Gävle OK                  Ej godk. 
      Ingemar Stålberg        Gävle OK                  ej start 
      Jonas Sundberg          Söderhamns OK             ej start 



H21 MOTION  (1 5910 m                      

    1 Mattias Borg            Gävle OK                   1:20:19 



H18  (7)       6740 m                      

    1 Thomas Carlsson         Alfta-Ösa OK                 53:01 
    2 Olle Olofsson           Rehns BK                     56:12 
    3 Simon Andersson         Forsa OK                   1:00:13 
    4 Emanuel Winblad         Uddevalla OK               1:06:58 
    5 Fredrik Broman          Alfta-Ösa OK               1:17:29 
    6 Andreas Wallström       Järbo OK                   1:40:03 

      Henrik Olsson           OK Hammaren               Ej godk. 



H16  (18)      4950 m                      

    1 Gustav Nordström        Gävle OK                     32:54 
    2 Anton Tynong            Gävle OK                     35:36 
    3 Victor Silvemark        Dalaportens OL               37:54 
    4 Carl Magnusson          IF Hagen                     43:35 
    5 Oscar Vångell           Linköpings OK                44:13 
    6 Henrik Fröjd            Rehns BK                     50:54 
    7 Simon Sjöhed            Gävle OK                     52:45 
    8 Erik Skogh              Österfärnebo IF              57:11 
    9 Jakob Eriksson          Gävle OK                   1:04:45 
   10 Martin Gunnarsson       Ockelbo OK                 1:07:04 
   11 Andreas Hedlund         Järbo OK                   1:10:35 
   12 Björn Karlsson          Rehns BK                   1:14:20 
   13 Elis Sjögren-Levin      Tierps SOK                 1:23:01 
   14 Svante Persson          Söderhamns OK              1:28:40 
   15 Jonas Blom              Hudiksvalls IF             1:54:12 

      John Östblom            Gävle OK                  ej start 
      Joel Aspelin            Gävle OK                  ej start 
      Johan Bengtsson         Årsunda IF                ej start 



H14  (12)      4220 m                      

    1 Jakob Enmark            Gävle OK                     37:13 
    2 Oscar Lif               Gävle OK                     37:43 
    3 Fredrik Ingelsson       Ockelbo OK                   40:34 
    4 Theo Odenryd            Järbo OK                     43:48 
    5 Daniel Knutsen          Gävle OK                     46:38 
    6 Göran Winblad           Rehns BK                     47:44 
    7 Axel Linder             Storviks IF                  54:09 
    8 Sebastian Persson-Hodén Rehns BK                     58:17 
    9 August Tynong           Gävle OK                   1:16:29 
   10 Fredrik Olsson          OK Hammaren                1:28:10 

      Andreas Calleberg       Söderhamns OK             ej start 
      Johan Skogh             Årsunda IF                ej start 



H12  (13)      2800 m                      

    1 Erik Boman              Gävle OK                     24:15 
    2 Gustav Kvick            Forsa OK                     27:06 
    3 Robert Nilsson          Gävle OK                     35:54 
    4 Per Hellström           Årsunda IF                   37:40 
    5 Robert Johansson        Rehns BK                     37:49 
    6 Jacob Lotsander         OK Hammaren                  39:29 
    7 Joakim Eriksson         Tierps SOK                   40:58 
    8 David Källström         Järbo OK                     43:56 
    9 Fredrik Ahnlén          OK Hammaren                  45:32 
   10 Anders Fröjd            Rehns BK                     47:20 
   11 Patrik Härdig           Järbo OK                   1:00:25 

      Anton Helgman           OK Hammaren               ej start 
      Albin Sjöhed            Gävle OK                  ej start 



H10  (10)      3050 m                      

    1 Sebastian Myhrberg      Ockelbo OK                   31:11 
    2 Jonatan Helin           Ockelbo OK                   31:26 
    3 Anders Svahn            OK Hammaren                  31:56 
    4 Fredrik Jonsson         Forsa OK                     33:27 
    5 Rikard Olofsson         Ockelbo OK                   34:49 
    6 Petter Andersson        Ockelbo OK                   35:15 
    7 Emil Eriksson           Tierps SOK                   40:59 

      Fredrik Hammarlund      Ockelbo OK                Ej godk. 
      Filip Ivarsson          OK Hammaren               Ej godk. 
      Erik Larsson            Ockelbo OK                ej start 



D70  (3)       2470 m                      

    1 Inga-Lena Bergfält      Hudiksvalls IF               55:59 
    2 Inga-Lisa Eriksson      Hofors OK                  1:04:48 

      Ulla Bengtsson          Årsunda IF                ej start 



D65  (4)       3090 m                      

    1 Vera Blom               Hudiksvalls IF               48:18 
    2 Anita Asp               Ockelbo OK                   51:53 
    3 Margareta Gavlefors     OK Hammaren                  55:12 

      Kerstin Ahnlén          OK Hammaren               Ej godk. 



D60  (5)       3540 m                      

    1 Åsa Törnström           Storviks IF                  58:07 
    2 Inger Borg              Gävle OK                   1:18:17 
    3 Ingrid Jarlebring       IFK Bergvik                1:24:44 

      Ann-Margret Persson     Gävle OK                  Ej godk. 
      Margareta Skoog         Valbo Allmänna IF         Ej godk. 



D55  (7)       3540 m                      

    1 Solveig Svahn           Ockelbo OK                   48:31 
    2 Christina Westman       Hudiksvalls IF               49:08 
    3 Elke Wilke-Günther      Tierps SOK                   56:49 
    4 Anna-Lena Lundell       Gävle OK                     59:20 
    5 Barbro Carlsson         Alfta-Ösa OK               1:00:35 
    6 Ing-Mari Holm           Storviks IF                1:20:53 
    7 Margareta Forsberg      Kungsgårdens SK            1:24:35 



D50  (5)       3540 m                      

    1 Ing-Marie Åsenlund      Gävle OK                     38:41 
    2 Katarina Kvick          Forsa OK                     43:53 
    3 Annika Gillgren         Gävle OK                     54:25 
    4 Monica Håberg           Söderhamns OK                57:37 
    5 Kerstin Alneberg Stenss Ockelbo OK                 1:07:26 



D45  (11)      3930 m                      

    1 Ewa Edejern             IFK Bergvik                  45:28 
    2 Mona Åkerman            Gävle OK                     46:38 
    3 Åsa Boberg              Söderhamns OK                53:56 
    3 Ingela Bengtsson        Årsunda IF                   53:56 
    5 Annika Staaf            Forsa OK                     59:33 
    6 Carina Lif              Gävle OK                     59:59 
    7 Elisabet Norsell-Karlss Rehns BK                   1:00:49 
    8 Anna-Lena Tynong        Gävle OK                   1:02:57 
    9 Anki Teike              Forsa OK                   1:09:14 
   10 Anna-Karin Eklund       Söderhamns OK              1:11:44 

      Birgitta Winblad        Rehns BK                  Ej godk. 



D45 MOTION  (5 3260 m                      

    1 Nina Unefäldt           Edsbyns OK                   38:43 
    2 Annika Östberg          Gävle OK                     41:26 
    3 Siv Gyllenhammar        Gävle OK                     46:59 
    4 Eva Friskman            Gävle OK                   1:05:30 

      Kerstin Andersson       Ockelbo OK                ej start 



D40  (6)       3930 m                      

    1 Åsa Kindlundh           Alfta-Ösa OK                 49:29 
    2 Monica Boman            Gävle OK                     50:50 
    3 Marie Fröjd             Rehns BK                     52:54 
    4 Anette Aspelin          Valbo Allmänna IF            54:35 
    5 Lena Bengtsson          Årsunda IF                   57:31 
    6 Ann Lyrberg             Valbo Allmänna IF          1:24:39 



D35  (3)       4440 m                      

    1 Kristina Lindroth       Årsunda IF                 1:01:24 
    2 Susanne Åslund          Hedesunda IF               1:01:55 
    3 Anna Persson            Hedesunda IF               1:08:05 



D35 MOTION  (2 4340 m                      

      Kristina Östblom        Gävle OK                  ej start 
      Annette Johansson       Årsunda IF                ej start 



D21  (12)      5150 m                      

    1 Elisabeth Nilsson       Söders SOL Tyresö            49:20 
    2 Natalie Egli            Söders SOL Tyresö            52:22 
    3 Sara Bengtsson          Årsunda IF                   55:38 
    4 Åsa Jernberg            Gävle OK                     56:46 
    5 Elisabet Enmark         Gävle OK                     56:53 
    6 Erika Nilsson           Söders SOL Tyresö            58:45 
    7 Helena Backlund         Gävle OK                   1:11:26 
    8 Jenny Palm              Valbo Allmänna IF          1:13:57 
    9 Ingela Eriksson         Gävle OK                   1:14:07 

      Mari Troeng             Storviks IF               Ej godk. 
      Yasmine Offrell         Gävle OK                  ej start 
      Jenny Åman              Valbo Allmänna IF         ej start 



D18  (4)       4440 m                      

    1 Malin Winblad           Rehns BK                     49:38 
    2 Sara Hägglund           OK Hammaren                  59:06 
    3 Sandra Blom             Hudiksvalls IF             1:16:24 
    4 Helena Olsson           OK Hammaren                1:22:44 



D16  (6)       4070 m                      

    1 Maria Hellström         Årsunda IF                   51:44 
    2 Erika Herbert           Gävle OK                   1:16:52 

      Annika Helgesen         Järbo OK                  Ej godk. 
      Maja Dahlqvist          Storviks IF               Ej godk. 
      Ylva Kindlundh          Alfta-Ösa OK              ej start 
      Linnéa Kvick            Forsa OK                  ej start 



D14  (14)      3260 m                      

    1 Pernilla Blom           Rehns BK                     32:12 
    2 Malin Eriksson          Tierps SOK                   33:02 
    3 Anna Kvick              Forsa OK                     34:12 
    4 Ann-Sofie Karlsson      Årsunda IF                   38:05 
    5 Anna Berglöf            Årsunda IF                   38:53 
    6 Viktoria Helmersson     Ockelbo OK                   42:12 
    7 Maria Nordström         Gävle OK                     44:55 
    8 Jennie Hasselgren       Järbo OK                     46:13 
    9 Bodil Kindlundh         Alfta-Ösa OK                 47:12 
   10 Emma Jonsson            Forsa OK                     47:24 
   11 Emma Edejern            IFK Bergvik                  47:38 
   12 Louise Blom             Hudiksvalls IF               50:31 
   13 Joline Ingelsson        OK Hammaren                  53:12 
   14 Martina Herbert         Gävle OK                     54:50 



D12  (11)      2680 m                      

    1 Ida Östblom             Gävle OK                     26:31 
    2 Moa Enmark              Gävle OK                     26:33 
    3 Frida Blom              Rehns BK                     30:11 
    4 Frida Ingelsson         Ockelbo OK                   31:03 
    5 Julia Bergström         Gävle OK                     34:32 
    6 Maria Berglöf           Årsunda IF                   41:10 
    7 Elin Skogh              Österfärnebo IF              43:56 
    8 Isabella Dannberg       Storviks IF                  50:33 
    9 Rebecka Dannberg        Storviks IF                  52:40 
   10 Sofia Olsson            OK Hammaren                  56:23 
   11 Sara Vejdeland          OK Hammaren                1:02:21 



D10  (12)      3050 m                      

    1 Malin Helgman           OK Hammaren                  26:12 
    2 Kristin Boman           Gävle OK                     28:23 
    3 Hanna Sjöberg           Gävle OK                     29:46 
    4 Emma Rönnlund           Ockelbo OK                   30:14 
    5 Andrea Lotsander        OK Hammaren                  32:37 
    6 Cecilia Knutsen         Gävle OK                     32:40 
    7 Tove Lydèn              Gävle OK                     36:24 
    8 Elin Kindlundh          Alfta-Ösa OK                 36:47 
    9 Hanna Bergström         Gävle OK                     39:18 
   10 Felicia Lotsander       OK Hammaren                  39:41 

      Maja Ingelsson          OK Hammaren               Ej godk. 
      Cecilia Englund         Ockelbo OK                ej start 



U4  (2)        3260 m                      

    1 Kristin Eklund          Gävle OK                   1:00:40 
    2 Johan Astner            Ockelbo OK                 1:03:23 



U3  (7)        2680 m                      

    1 Fredrik Wallström       Järbo OK                     31:16 
    2 Linnea Elfström         Årsunda IF                   39:46 
    3 Jonatan Anderung        Järbo OK                     43:33 
    4 Edvin Hedblom           Årsunda IF                   46:49 
    5 Anton Hanstorp          Gävle OK                     52:41 

      Tove Edlund             Ockelbo OK                ej start 
      Johan Bär               Gävle OK                  ej start 



U2  (3)        3050 m                      

    1 Viktor Hanstorp         Gävle OK                   1:00:58 

      Gustav Hanstorp         Gävle OK                  Ej godk. 
      Evelina Ekdahl          Ockelbo OK                ej start 



U1  (1)        2060 m                      

    1 Erik Härdig             Järbo OK                     22:31 



INSKOLNING  (6 2120 m                      

      Camilla Larsson         Ockelbo OK                   Godk. 
      Axel Hedblom            Årsunda IF                   Godk. 
      Andreas Sjöberg         OK Hammaren                  Godk. 
      Conny Nilsson           Gävle OK                     Godk. 

      Emma Bengtsson          Årsunda IF                Ej godk. 
      Jesper Olsson           OK Hammaren               Ej godk. 



Öppen 1  (5)   3050 m                      

    1 Angelica Börjesson      Klubblös ?                   31:12 
    2 Lars Wallin             Järbo OK                     31:13 
    3 Sanna Johansson         Rehns BK                     51:02 
    4 Ulla Kindlundh          Gävle OK                   1:28:06 

      Gro Andersson           Storviks IF               Ej godk. 



Öppen 2  (8)   2680 m                      

    1 Anders Johansson        Rehns BK                     41:07 
    2 Kalle Johansson         OK Hammaren                  41:39 
    3 Emilia Nilsson          OK Hammaren                  53:24 
    4 Johansson Johan         Rehns BK                     54:31 
    5 Louise Sjölund          Söderhamns OK                56:16 

      Arnell Didrik           Gävle OK                  Ej godk. 
      Oscar Blomqvist         Rehns BK                  Ej godk. 
      Ing-Mari Lööf           Hofors OK                 Ej godk. 



Öppen 3  (1)   4670 m                      

    1 Max Anderung            Järbo OK                   1:32:21 



Öppen 4  (6)   3260 m                      

    1 Gerd Troeng             Storviks IF                  40:17 
    2 Karin Wallin            Järbo OK                     42:13 
    3 Jan Olsson              OK Hammaren                  42:52 
    4 Erik Troeng             Storviks IF                  50:42 
    5 Ingvar Kindlundh        Gävle OK                   1:09:06 
    6 Jan Winblad             Rehns BK                   1:18:33 



Öppen 5  (4)   4220 m                      

    1 Anders Karlsson         Årsunda IF                   44:32 
    2 Vejdeland Jonas         OK Hammaren                  52:14 
    3 Lars Hellström          Årsunda IF                   57:45 
    4 Annika Eriksson         Tierps SOK                 1:04:24 



Öppen 6  (2)   4950 m                      

    1 Göran Nordström         Gävle OK                   1:16:16 
    2 Göran Arnell            Gävle OK                   1:28:40 



Öppen 7  (5)   3090 m                      

    1 Per Sundberg            Gävle OK                     37:45 
    2 Enar Persson            Ockelbo OK                   38:27 
    3 Karin Johansson         OK Hammaren                  40:25 
    4 Bengt Persson           Årsunda IF                   50:04 
    5 Gunnel Nordström        Gävle OK                     52:01 



Öppen 8  (3)   5150 m                      

    1 Sören Calleberg         Söderhamns OK                55:46 
    2 Torbjörn Eklöv          Storviks IF                1:02:25 
    3 Sjölund Per             Gävle OK                   1:18:04 



Öppen 9  (1)   7000 m                      

    1 Per Olofsson            Storviks IF                1:28:45 



Månad: År:
Datum Namn Arrangörer Delt Klubb
2019-09-01DM, lång, Västerbotten, RallarsvängenVännäs OK2281Klubbresultatlista
2019-09-01DM, lång, Stockholm + UpplandUpplands Orienteringsförbund
Waxholms OK
18021Klubbresultatlista
2019-09-01DM, lång, ÖstergötlandLinköpings OK3941Klubbresultatlista
2019-09-01DM, lång, Gästrikland + HälsinglandHälsinglands Orienteringsförbund
Storviks IF
21848Klubbresultatlista
2019-09-03 - 2019-09-03Umeåregionens teknikträningVännäs OK221Klubbanmälningslista
2019-09-04Motions-OL - Borås 3 av 5 HT [Nordskogen]IK Ymer572Klubbresultatlista
2019-09-07DM, medel, ÖstergötlandOK Motala5611Klubbresultatlista
2019-09-07DM, medel, GästriklandOslättforspojkarnas IK
OK Ödmården
21862Klubbresultatlista
2019-09-07DM, medel, DalarnaIFK Mora OK5801Klubbresultatlista
2019-09-07MTBO, Svenska Cupen, #10, SprintKalmar OK1201Klubbresultatlista
2019-09-08MTBO, Svenska Cupen, #11, Masstart, FinalKalmar OK1081Klubbresultatlista
2019-09-08DM stafett, Gästrikland + Hälsingland, individuella öppna klasserHälsinglands Orienteringsförbund
Oslättforspojkarnas IK
OK Ödmården
261Klubbresultatlista
2019-09-08DM, stafett, Stockholm, individuella öppna klasserSkarpnäcks OL3201Klubbresultatlista
2019-09-10Umeåregionens teknikträningUmeå OK261Klubbanmälningslista
2019-09-13Ungdoms-SM, sprintSOK Viljan4976Klubbresultatlista
2019-09-14Ungdoms-SM, långSOK Viljan4986Klubbresultatlista
2019-09-14ÅrsundarundanÅrsunda IF24840Klubbresultatlista
2019-09-14Ungdoms-SM, lång, öppna klasserSOK Viljan1301Klubbresultatlista
2019-09-14 - 2019-09-15SM, långSöderhamns OK
Segersta OK
8326Klubbresultatlista
2019-09-14 - 2019-09-14Hjortlördan, medelOK Skogshjortarna9384Klubbresultatlista
2019-09-15Attundadubbeln, långdistansAttunda OK7641Klubbresultatlista
2019-09-15SM, lång, final, publiktävling, medelSegersta OK
Söderhamns OK
1511Klubbresultatlista
2019-09-15 - 2019-09-15Hjortsöndan, långOK Skogshjortarna7281Klubbresultatlista
2019-09-17 - 2019-09-17Umeåregionens teknikträningVännäs OK281Klubbanmälningslista
2019-09-20 - 2019-09-21SM, medelSegersta OK
Söderhamns OK
7034Klubbanmälningslista
2019-09-21 - 2019-09-21SM, medel, final, publiktävling, medelSegersta OK
Söderhamns OK
1924Klubbanmälningslista
2019-09-22KM OK HammarenOK Hammaren2727Klubbanmälningslista
2019-09-28 - 2019-09-29GustafspinglanSäterbygdens OK521Klubbanmälningslista
Informationen är hämtad från Svenska Orienteringsförbundets system Eventor.

Postadress:
OK Hammaren - Orientering
Hans Hiertasväg 17
81192 Sandviken

Kontakt:
Tel: 026242105
E-post: This is a mailto link

Se all info