Hoppa till sidans innehåll

KommunMästerskap 2005

 

 

Kommunmästerskap 2005 on 2005-05-11 20:41
Resultat skapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2004


   Pl Namn                    Klubb                          Tid 



H75  (4)       2840 m                      

    1 Lennart Notinder        OK Hammaren                  45:23 
    2 Evert Bengtsson         Årsunda IF                   53:11 
    3 Helge Hellström         Österfärnebo IF              56:52 
    4 Gunnar Herou            Österfärnebo IF            1:42:41 



H70  (6)       3840 m                      

    1 Anders Ahnlén           OK Hammaren                  40:27 
    2 Tore Sjöberg            OK Hammaren                  43:44 
    3 Sören Ståhl             Gävle OK                     48:38 
    4 Runar Persson           OK Hammaren                1:06:06 

      Karl-Lennart Åhlund     Järbo OK                  Ej godk. 
      Gunnar Modig            OK Ödmården               ej start 



H65  (11)      4140 m                      

    1 Enar Persson            Ockelbo OK                   40:14 
    2 Stig Berggren           Årsunda IF                   40:38 
    3 Kjell Wennergrund       Järbo OK                     41:25 
    4 Bo Andersson            Valbo Allmänna IF            44:55 
    5 Bengt Persson 1         Årsunda IF                   45:38 
    6 Bror Nylund             Oslättforspojkarnas IK       46:36 
    7 Adil Carlsson           Valbo Allmänna IF            47:47 
    8 Benny Jangren           Gävle OK                     50:28 
    9 Magnus Mejyr            Gävle OK                     52:01 

      Ale Thorsling           Kungsgårdens SK           Ej godk. 
      Karl-Gunnar Backlund    Ockelbo OK                ej start 



H60  (10)      4140 m                      

    1 Elis Åberg              Storviks IF                  30:06 
    2 S-G Johansson           Österfärnebo IF              37:48 
    3 Tryggve Ottosson        Valbo Allmänna IF            38:03 
    4 Ingvar Forsberg         Storviks IF                  38:55 
    5 Roland Forsblom         Kungsgårdens SK              42:47 
    6 Leif Östblom            Valbo Allmänna IF            43:11 
    7 Sören Andersson         Järbo OK                     47:25 
    8 Göran Nilsson           Valbo Allmänna IF            47:38 
    9 Karl-Erik Gustavsson    OK Hammaren                  51:10 

      Rune Ivarsson           OK Hammaren               ej start 



H55  (10)      4660 m                      

    1 Ola Karlsson            Storviks IF                  35:06 
    2 Ove Åberg               Storviks IF                  36:55 
    3 Ingvar Svensson         Söders SOL Tyresö            38:35 
    4 Per Elfström            Årsunda IF                   41:12 
    5 Bosse Larsson           Österfärnebo IF              42:08 
    6 Karl-Ivar Jönsson       Årsunda IF                   43:01 

      Kenneth Andersson       Valbo Allmänna IF         Ej godk. 
      Torbjörn Danielsson     Årsunda IF                Ej godk. 
      Lasse Holm              Storviks IF               ej start 
      Bengt Björk             Årsunda IF                ej start 



H50  (10)      5660 m                      

    1 Mats Helgesen           Järbo OK                     44:42 
    2 Helge Elfström          Årsunda IF                   46:11 
    3 Anders Lindgren         Österfärnebo IF              46:38 
    4 Leif Kling              Ockelbo OK                   51:10 
    5 Staffan Vestbom         Ockelbo OK                   51:39 
    6 Bernt Gustafsson        Västerbergslagens OL         52:01 
    7 Lars Dahlqvist          Storviks IF                1:03:55 
    8 Sten Petersson          Kungsgårdens SK            1:28:08 

      Mats Mattsson           Kungsgårdens SK           Ej godk. 
      Anders Waller           Ockelbo OK                ej start 



H45  (11)      5920 m                      

    1 Lars Lindgren           OK Ödmården                  41:15 
    2 Torbjörn Hägglund       OK Hammaren                  42:53 
    3 Göran Hedman            Valbo Allmänna IF            46:38 
    4 Lars Lindkvist          Storviks IF                  49:34 
    5 Harald Knutsen          Gävle OK                     49:53 
    6 Lars-Ove Skogh          Österfärnebo IF              50:39 
    7 Peter Herbert           Gävle OK                     50:51 
    8 Ulf Eriksson            Gävle OK                     52:05 
    9 Lars Bengtsson          Årsunda IF                   54:40 
   10 Christer Segerqvist     Gävle OK                   1:13:30 
   11 Mats Carlsson           OK Ödmården                1:17:05 



H40  (7)       6640 m                      

    1 Leif Helgman            OK Hammaren                  45:11 
    2 Christer Alkberg        Ockelbo OK                   46:54 
    3 Martin Myhrberg         Ockelbo OK                   56:46 
    4 Olle Nordin             Oslättforspojkarnas IK       58:54 
    5 Jonas Vejdeland         OK Hammaren                1:07:14 
    6 Christer Lotsander      OK Hammaren                1:25:30 

      Morgan Källström        Järbo OK                  Ej godk. 



H21  (17)      8970 m                      

    1 Joakim Ingelsson        OK Hammaren                  51:54 
    2 Mikael Ingelsson        OK Hammaren                  54:02 
    3 Pelle Engstrand         Rehns BK                     55:43 
    4 Harry Hietanen          Gävle OK                     55:48 
    5 Johan Eriksson          Gävle OK                     55:50 
    6 Fredrik Persson         OK Hammaren                  56:30 
    7 Pär Olofsson            Rehns BK                     56:34 
    8 Daniel Johannesson      Västerås SOK                 57:17 
    9 Mikael Palmberg         OK Hammaren                  58:19 
   10 Thomas Åberg            Gävle OK                     58:45 
   11 Erik Dahlqvist          Storviks IF                1:03:41 
   12 Ulf Kivisäckk           OK Hammaren                1:37:57 

      Gustaf Goth             Kvarnsvedens GOIF OK      Ej godk. 
      John Fredriksson        Täby OK                   Ej godk. 
      Olle Olofsson           Rehns BK                  Ej godk. 
      Pär Hansson             Alfta-Ösa OK              ej start 
      Linus Karlsson Mood     Länna IF                  ej start 



H18  (3)       5920 m                      

    1 Emanuel Winblad         Uddevalla OK                 41:54 
    2 Henrik Olsson           OK Hammaren                1:08:17 
    3 Andreas Wallström       Järbo OK                   1:14:38 



H16  (9)       4660 m                      

    1 Gustav Nordström        Gävle OK                     26:38 
    2 Anton Tynong            Gävle OK                     28:07 
    3 Johan Bengtsson         Årsunda IF                   33:32 
    4 Simon Sjöhed            Gävle OK                     37:28 
    5 Jakob Eriksson          Gävle OK                     37:51 
    6 Joel Aspelin            Gävle OK                     37:55 
    7 Martin Gunnarsson       Ockelbo OK                   39:58 
    8 Andreas Hedlund         Järbo OK                     47:58 
    9 Viktor Strid            Österfärnebo IF              59:11 



H14  (11)      3790 m                      

    1 Oscar Lif               Gävle OK                     33:38 
    2 Daniel Knutsen          Gävle OK                     36:49 
    3 Theo Odenryd            Järbo OK                     38:32 
    4 August Tynong           Gävle OK                     44:22 

      Jonathan Bergström      Gävle OK                  Ej godk. 
      Johan Astner            Ockelbo OK                Ej godk. 
      Fredrik Ingelsson       Ockelbo OK                Ej godk. 
      Oscar Stenberg          Gävle OK                  ej start 
      Fredrik Olsson          OK Hammaren               ej start 
      Axel Linder             Storviks IF               ej start 
      Jakob Enmark            Gävle OK                  ej start 



H12  (11)      2890 m                      

    1 Anton Helgman           OK Hammaren                  22:18 
    2 Erik Boman              Gävle OK                     27:37 
    3 Robert Nilsson          Gävle OK                     31:36 
    4 Nils Lemoine            Gävle OK                     39:35 
    5 Albin Sjöhed            Gävle OK                     41:02 
    6 Per Hellström           Årsunda IF                   47:58 
    7 Fredrik Ahnlén          OK Hammaren                  50:56 
    8 David Källström         Järbo OK                     51:51 
    9 Patrik Härdig           Järbo OK                     57:17 

      Jacob Lotsander         OK Hammaren               ej start 
      Jonas Lindholm          OK Hammaren               ej start 



H10  (8)       2600 m                      

    1 Kevin Ståhl             Järbo OK                     18:24 
    2 Fredrik Hammarlund      Ockelbo OK                   23:44 
    3 Anders Svahn            OK Hammaren                  25:14 
    4 Petter Andersson        Ockelbo OK                   27:48 
    5 Rikard Olofsson         Ockelbo OK                   28:50 
    6 Jonatan Helin           Ockelbo OK                   30:02 
    7 Filip Ivarsson          OK Hammaren                  32:54 

      Sebastian Myhrberg      Ockelbo OK                ej start 



D70  (4)       2840 m                      

    1 Ulla Bengtsson          Årsunda IF                   40:40 
    2 Ulla Bengtsson          Kungsgårdens SK            1:01:27 
    3 Margareta Hansson       Storviks IF                1:25:35 

      Gunborg Hellström       Österfärnebo IF           ej start 



D65  (3)       2840 m                      

    1 Kerstin Ahnlen          OK Hammaren                  39:54 
    2 Margareta Gavlefors     OK Hammaren                  40:52 
    3 Ingrid Olsson           OK Hammaren                1:00:52 



D60  (3)       3840 m                      

    1 Åsa Törnström           Storviks IF                  43:39 
    2 Eva Ivarsson            OK Hammaren                1:04:07 
    3 Gun Östling             Ockelbo OK                 1:06:28 



D55  (3)       3840 m                      

    1 Margareta Wall          Kungsgårdens SK              53:28 
    2 Elke Wilke-Günther      Tierps SOK                   54:57 

      Ing-Mari Holm           Storviks IF               ej start 



D50  (2)       4140 m                      

    1 Annika Gillgren         Gävle OK                     40:17 
    2 Inger Andersson         Årsunda IF                   41:13 



D45  (3)       4140 m                      

    1 Kristina Bratberg       OK Hammaren                  40:25 
    2 Ingela Bengtsson        Årsunda IF                   41:28 

      Ann Hagermo             Gävle OK                  ej start 



D40  (2)       4660 m                      

    1 Lena Bengtsson          Årsunda IF                   52:51 

      Lena Ahnlén             OK Hammaren               ej start 



D35  (2)       4660 m                      

    1 Tina Helgman            OK Hammaren                1:02:00 

      Anette Sjöberg          Gävle OK                  ej start 



D21  (9)       5920 m                      

    1 Elin Kristoffersson     Litsbygdens SK               46:47 
    2 Johanna Hallberg        IFK Hedemora OK              49:59 
    3 Eva Tiselius            OK Kåre                      52:39 
    4 Sofia Törnqvist         Storviks IF                  54:40 
    5 Malin Svensson          Söders SOL Tyresö            58:02 
    6 Katrine Alexandersson   Gävle OK                   1:02:35 

      Karin Johansson         OK Hammaren               ej start 
      Sara Bengtsson          Årsunda IF                ej start 
      Elisabet Enmark         Gävle OK                  ej start 



D20  (3)       4660 m                      

    1 Anna Lundgren           OK Hammaren                  45:33 
    2 Helena Olsson           OK Hammaren                1:00:30 

      Sara Hägglund           OK Hammaren               ej start 



D16  (7)       4140 m                      

    1 Sarah Hoof              Alfta-Ösa OK                 39:50 
    2 Maja Dahlqvist          Storviks IF                  40:17 
    3 Anna Ahlgren            Gävle OK                     42:26 
    4 Erika Herbert           Gävle OK                     42:35 
    5 Annika Helgesen         Järbo OK                     46:19 

      Maria Hellström         Årsunda IF                Ej godk. 
      Kristin Eklund          Gävle OK                  ej start 



D14  (6)       3440 m                      

    1 Anna Berglöf            Årsunda IF                   33:49 
    2 Viktoria Helmersson     Ockelbo OK                   43:28 
    3 Ann-Sofie Karlsson      Årsunda IF                   45:26 

      Martina Herbert         Gävle OK                  ej start 
      Jennie Hasselgren       Järbo OK                  ej start 
      Maria Nordström         Gävle OK                  ej start 



D12  (11)  Kla 2880 m                      

      Ida Östblom             Gävle OK                     33:38 
      Frida Ingelsson         Ockelbo OK                   45:39 
      Maria Berglöf           Årsunda IF                   45:57 
      Elin Skogh              Österfärnebo IF              52:02 
      Sofia Olsson            OK Hammaren                1:08:14 
      Hanna Hedkvist          Årsunda IF                 1:12:14 

      Isabella Dannberg       Storviks IF               Ej godk. 
      Moa Enmark              Gävle OK                  Ej godk. 
      Evelina Ekdahl          Ockelbo OK                ej start 
      Maja Hedlund            Ockelbo OK                ej start 
      Sara Vejdeland          OK Hammaren               ej start 



D10  (14)      2530 m                      

    1 Hanna Sjöberg           Gävle OK                     19:05 
    2 Maja Ingelsson          OK Hammaren                  22:32 
    3 Kristin Boman           Gävle OK                     23:21 
    4 Malin Helgman           OK Hammaren                  24:39 
    5 Agnes Andersson         OK Hammaren                  26:15 
    6 Emma Rönnlund           Ockelbo OK                   26:36 
    7 Felicia Lotsander       OK Hammaren                  31:04 
    8 Andrea Lotsander        OK Hammaren                  32:00 
    9 Sofia Höglund           OK Hammaren                  32:37 
   10 Cecilia Englund         Ockelbo OK                   36:56 
   11 Hanna Sparring          OK Hammaren                  39:18 

      Tove Lydèn              Gävle OK                  Ej godk. 
      Ebba Lindholm           OK Hammaren               ej start 
      Cecilia Knutsen         Gävle OK                  ej start 



INSKOLNING  (1 1480 m                      

      Joakim Ståhl            Järbo OK                     Godk. 
      Lisa Roodzant           OK Hammaren                  Godk. 
      Erik Larsson            Ockelbo OK                   Godk. 
      Lovisa Andersson        OK Hammaren                  Godk. 
      Emma Edling             Järbo OK                     Godk. 
      Gabriel Jonsson         Ockelbo OK                   Godk. 
      Johan Axelsson          OK Hammaren                  Godk. 
      Viktor Swahn            Järbo OK                     Godk. 

      Jesper Olsson           OK Hammaren               ej start 
      Isabelle Larsson        OK Hammaren               ej start 



Öppen 1  (6)   2600 m                      

    1 Irene Bogren            Ockelbo OK                   22:44 
    2 Catrine Eriksson        OK Hammaren                  25:50 
    2 Sofie Nilsson           OK Hammaren                  25:50 
    4 Erik Söderlund          OK Hammaren                  26:26 
    5 Karin Ekrud Söderlund   OK Hammaren                  27:21 

      Fredrik Wallström       Järbo OK                  Ej godk. 



Öppen 5  (5)   4140 m                      

    1 Johannes Alneberg       Ockelbo OK                   38:38 
    2 Göran Nordström         Gävle OK                     38:41 
    3 Jan-Olov Språng         OK Hammaren                  53:57 
    4 Sofie Wikström          OK Hammaren                1:30:16 

      Caroline Östlund        OK Hammaren               Ej godk. 



Öppen 7  (6)   3840 m                      

    1 Patrik Svedberg         IFK Umeå                     24:55 
    2 Per Sjölund             Gävle OK                     29:45 
    3 Mikael Olsson           OK Hammaren                  36:36 
    4 Magnus Gunnarsson       Ockelbo OK                   38:12 
    5 Sture Nilsson           OK Hammaren                  45:29 
    6 Sven-Åke Windahl        Gävle OK                     45:30 



Öppen 9  (2)   6640 m                      

    1 Jan Sjöhed              Gävle OK                     44:58 
    2 Karl Lemoine            Gävle OK                     54:06 



U1  (2)        1810 m                      

    1 Jonatan Anderung        Järbo OK                     28:57 
    2 Erik Härdig             Järbo OK                     30:59 



U2  (4)        2530 m                      

    1 Martin Davik            OK Hammaren                  24:22 
    2 Cecilia Larsson         Gävle OK                     29:06 
    3 Andreas Marklund        Gävle OK                     29:29 

      Anders Larsson          OK Hammaren               ej start 


Inbjudan
Startlista inkl.  efteranm 050509
PM
Resultat
Sträcktider
U3 (3) 2880 m 1 Johan Bär Gävle OK 38:57 2 Hanna Hallberg Gävle OK 48:51 3 Simon Ask Gävle OK 49:43 U4 (1) 3440 m 1 Emma Andersson OK Hammaren 50:30
Månad: År:
Datum Namn Arrangörer Delt Klubb
2019-10-01 - 2019-10-01Motionsorientering UmeåUmeå OK231Klubbresultatlista
2019-10-05Partilletrippeln, långSävedalens AIK7421Klubbresultatlista
2019-10-05BruksträffenRobertsfors IK1531Klubbresultatlista
2019-10-05Skogskarlsmatch Gästrikland-UpplandÖsterfärnebo IF793Klubbresultatlista
2019-10-06Partilletrippeln, medelSävedalens AIK9731Klubbresultatlista
2019-10-08Motionsorientering Umeå 8 oktoberStöcksjö IS311Klubbresultatlista
2019-10-12 - 2019-10-12Motionsorientering 25mannaHaninge SOK
OK Ravinen
6443Klubbresultatlista
2019-10-1325mannamedelnHaninge SOK
OK Ravinen
374415Klubbresultatlista
2019-10-17 - 2019-10-17Höstcup 2 UmeåUmeå OK101Klubbanmälningslista
2019-10-18Lugnetsprinten OK Kåre
Korsnäs IF OK
2999Klubbanmälningslista
2019-10-19Daladubbeln, individuella öppna klasser lördagKarlsbyhedens OK
OK Kåre
Korsnäs IF OK
1442Klubbanmälningslista
2019-10-20Daladubbeln, individuella öppna klasser söndagKarlsbyhedens OK
OK Kåre
Korsnäs IF OK
1632Klubbanmälningslista
Informationen är hämtad från Svenska Orienteringsförbundets system Eventor.

Postadress:
OK Hammaren - Orientering
Hans Hiertasväg 17
81192 Sandviken

Kontakt:
Tel: 026242105
E-post: This is a mailto link

Se all info