Hoppa till sidans innehåll

Natt-DM 2002

Natt-DM to 2002-10-03 00:12
Resultat skapad av OE2002 Sverige © Stephan Krämer 2002

   Pl     Rank Namn                    Klubb                          Tid 



H70  (6)       2900 m                      

    1          Tor Korsman             Gävle OK                     32:00 
    2          Gunnar  Modig           OK Ödmården                  34:08 
    3          Arne  Wiklund           Karlsbyhedens IK             37:44 
    4          Karl-Ivar Hedberg       Österfärnebo IF              44:02 
    5          Tore  Sjöberg           OK Hammaren                  44:37 

               Ingvar Arvidsson        Gustafs GOIF              ej start 



H65  (9)       2900 m                      

    1          Karl-Åke  Dahlgren      Svärdsjö IF                  34:41 
    2          Tord  Lindh             Valbo Allmänna IF            35:23 
    3          Alvar  Jönsson          Hofors OK                    35:43 
    4          Börje  Westring         Gävle OK                     36:46 
    5          Anders  Ahnlén          OK Hammaren                  37:31 
    6          Nils  Wikberg           OK Hammaren                  47:59 
    7          Ingvar  Kindlundh       Gävle OK                     55:53 
    8          Runar  Persson          OK Hammaren                  74:45 

               Adil  Carlsson          Valbo Allmänna IF           Felst. 



H60  (10)      3700 m                      

    1          Lars  Isacsson          Långhundra IF                40:56 
    2          Ingemar  Sjöberg        OK Hammaren                  44:18 
    3          Tryggve  Ottosson       Valbo Allmänna IF            46:03 
    4          Bo  Andersson           Valbo Allmänna IF            46:15 
    5          Bertil  Munter          Valbo Allmänna IF            52:47 
    6          Magnus  Mejyr           Gävle OK                     66:22 

               Benny  Jangren          Gävle OK                    Felst. 
               Leif-Inge  Johansson    Kungsgårdens SK             Felst. 
               Enar  Persson           Ockelbo OK                  Felst. 
               Staffan  Forsslund      Storviks IF               ej start 



H55  (7)       4200 m                      

    1          Sture  Bergström        OK Hammaren                  48:28 
    2          Gunnar  Jernberg        Gävle OK                     63:03 
    3          Lars  Åkerlund          Hofors OK                    72:06 

               Sivar  Cliffoord        Hofors OK                   Felst. 
               Ingvar  Forsberg        Ockelbo OK                  Felst. 
               Kurt  Johansson         Hofors OK                 ej start 
               Elis  Åberg             Storviks IF               ej start 



H50  (7)       5300 m                      

    1          Ola  Karlsson           Storviks IF                  54:15 
    2          Per  Elfström           Årsunda IF                   56:19 
    3          Ove  Åberg              Storviks IF                  62:02 
    4          Bosse Larsson           Österfärnebo IF              67:19 

               Erik  Broman            Alfta-Ösa OK              ej start 
               Ingemar  Gillgren       Gävle OK                  ej start 
               Helge  Elfström         Årsunda IF                ej start 



H45  (10)      6100 m                      

    1          Ola  Johansson          Gävle OK                     53:55 
    2          Göran  Hedman           Valbo Allmänna IF            57:33 
    3          Rolf  Lundberg          OK Ödmården                  59:19 
    4          Lars Ove Skogh          Österfärnebo IF              62:16 
    5          Hans-Olof Fröjd         Oslättforspojk.ik            63:48 
    6          Anders Lindgren         Österfärnebo IF              73:44 

               Raul  Lindström         Alfta-Ösa OK              ej start 
               Kent  Olsson            OK Hammaren               ej start 
               Ragnar Oscarsson        Skutskärs OK              ej start 
               Mats  Hedberg           Årsunda IF                ej start 



H40  (5)       6100 m                      

    1          Karl-Erik  Engblom      Valbo Allmänna IF            65:53 

               Torbjörn  Hägglund      OK Hammaren                 Felst. 
               Janne  Eriksson         Gävle OK                  ej start 
               Ingemar  Hägglund       OK Ödmården               ej start 
               Jan Erik Skogh          Österfärnebo IF           ej start 



H35  (3)       7300 m                      

    1          Lars  Karlsson          OK Hammaren                  63:31 
    2          Björn  Aspelin          Valbo Allmänna IF            65:58 
    3          Torbjörn  Wikblom       Storviks IF                  74:58 



H21  (13)      9400 m                      

    1     (79) Mikael  Palmberg        OK Hammaren                  67:22 
    2   (0167) Mattias  Westfält       Gävle OK                     70:10 
    3   (0350) Richard  Hejdenberg     Gävle OK                     71:38 
    4   (1312) Thomas  Åberg           Storviks IF                  73:06 
    5   (0092) Lasse  Jansson          Gävle OK                     76:14 
    6   (0720) Fredrik  Persson        Ockelbo OK                   79:02 
    7    (359) Lars  Lindgren          OK Ödmården                  80:49 
    8   (0529) Klas  Backlund          Gävle OK                     81:11 

        (0248) Ingemar  Stålberg       Gävle OK                    Felst. 
        (0347) Harry  Hietanen         Gävle OK                    Felst. 
        (0090) Mattias  Eriksson       Gävle OK                  ej start 
        (0233) Patrik  Svedberg        IFK Umeå                  ej start 
          (73) Joakim  Ingelsson       OK Hammaren               ej start 



H20  (14)      7300 m                      

    1   (0588) Mattias Millinger       Västerås SOK                 57:15 
    2   (0524) Johan Lindahl           Rotebro IS                   59:44 
    3          Anton  Lif              Gävle OK                     62:49 
    4   (0701) Karl Tiselius           OK Kåre                      64:25 
    5    (581) Ulf  Troeng             Storviks IF                  67:29 
    6   (0833) Daniel Johannesson      Västerås SOK                 68:59 
    7          John Fredriksson        Täby OK                      70:22 
    8   (0845) Gustaf Goth             Kvarnsvedens GOIF OK         74:34 
    9          Pär Olofsson            Rehns BK                     82:24 
   10   (1191) Andreas  Hedin          OK Hammaren                  87:43 

        (1137) Mikael  Olsson          OK Hammaren                 Felst. 
        (1080) Jonas Karlsson          Dalaportens OL            ej start 
        (0712) Johan Häll              IF Thor                   ej start 
        (0687) Mikael Nordström        Rånäs OK                  ej start 



H16  (4)       4200 m                      

    1          Erik  Dahlqvist         Storviks IF                  45:12 
    2          Martin  Ahnlén          OK Hammaren                  45:55 
    3          Johan  Eriksson         Gävle OK                     46:47 
    4          Karl  Lemoine           Gävle OK                     48:54 



H14  (6)       3100 m                      

    1          Gustav Nordström        Gävle OK                     22:11 
    2          Linus  Forslund         OK Hammaren                  31:20 
    3          Niklas  Astner          Ockelbo OK                   34:07 
    3          Erik Skogh              Österfärnebo IF              34:07 
    5          Henrik Olsson           OK Hammaren                  45:10 

               Anton  Tynong           Gävle OK                  ej start 



H12  (9)       2200 m                      

    1          Jakob  Eriksson         Gävle OK                     15:14 
    2          Jakob  Lyrberg          Valbo Allmänna IF            18:45 
    3          Oscar  Lif              Gävle OK                     19:36 
    4          Jakob  Enmark           Gävle OK                     20:16 
    5          Simon  Sjöhed           Gävle OK                     22:36 
    6          Theo  Odenryd           Järbo OK                     25:20 
    7          Fredrik Olsson          OK Hammaren                  25:59 
    8          Johan  Skogh            Årsunda IF                   28:06 
    9          Joel  Aspelin           Valbo Allmänna IF            34:45 



D65  (3)       2900 m                      

    1          Inga-Lisa  Eriksson     Hofors OK                    40:29 
    2          Gunborg Hellström       Österfärnebo IF              67:04 

               Margareta  Hansson      Storviks IF                 Felst. 



D55  (5)       2900 m                      

    1          Åsa  Törnström          Storviks IF                  35:14 
    2          Lillemor  Forsberg      Gävle OK                     36:22 
    3          Doris  Wiberg           Gävle OK                     44:16 
    4          Gunilla  Lantz          Kungsgårdens SK              45:03 
    5          Siv  Andersson          Kungsgårdens SK              46:48 



D45  (4)       3700 m                      

    1          Ing-Marie  Åsenlund     Gävle OK                     32:29 
    2          Maj-Lis Bergström       Hofors OK                    48:02 
    3          Margareta  Wall         Kungsgårdens SK              54:27 

               Annika  Gillgren        Gävle OK                  ej start 



D35  (4)       4200 m                      

    1          Anna-Lena  Tynong       Gävle OK                     53:55 
    2          Karin  Gårdman          Skutskärs OK                 54:31 
    3          Lena  Bengtsson         Årsunda IF                   82:43 

               Mona  Åkerman           Gävle OK                    Felst. 



D21  (5)       5300 m                      

    1          Elisabet  Enmark        Gävle OK                     48:25 
    2   (0265) Åsa  Jernberg           Gävle OK                     49:04 
    3   (0209) Helena  Backlund        Gävle OK                     49:44 
    4   (0291) Lena  Gillgren          Gävle OK                     50:07 
    5          Ingela  Eriksson        Gävle OK                     56:16 



D20  (12)      4200 m                      

    1   (0416) Karin Elgh              Köping-Kolsva OK             37:19 
    2   (0544) Caroline Axnér          IF Thor                      37:52 
    3   (0359) Hanna  Aludden          Gävle OK                     40:19 
    4          Linda Ahlsén-Seirup     Föreningen Södertälj         44:14 
    5    (374) Sofie  Johansson        Tierps SOK                   44:21 
    6   (0376) Sofia Börjeskog         OK Tor                       46:03 
    7   (0369) Natalie Egli            Söders SOL Tyresö            47:58 
    8          Matilda Davidsson       OK Klemmingen                50:38 
    9   (0466) Andrea Westerdahl       Gävle OK                     52:10 
   10          Eva Tiselius            OK Kåre                      59:21 
   11          Ztina  Backlund         Ockelbo OK                   84:26 

        (0417) Kristina  Gatel         IF Thor                   ej start 



D16  (3)       3700 m                      

    1          Sofia  Törnqvist        Storviks IF                  38:13 
    2          Sara  Hägglund          OK Hammaren                  40:31 
    3          Helena  Olsson          OK Hammaren                  42:46 



D12  (3)       2200 m                      

    1          Maja  Dahlqvist         Storviks IF                  19:55 
    2          Maria Nordström         Gävle OK                     24:28 

               Hannah  Söderblom       Årsunda IF                ej start 



Öppen 1  (3)   2200 m                      

    1          Frida Gustavsson        Hofors OK                    29:45 
    2          Josef  Lyrberg          Valbo Allmänna IF            37:16 
    3          Göran Blom              Ljusne-Ala OK                41:50 



Öppen 5  (1)   3700 m                      

    1          Sture Nykvist           Gävle OK                     54:57 



Öppen 8  (2)   5300 m                      

    1          Håkan Olsson            OK Hammaren                  45:51 

               Torbjörn Eklöv          Storviks IF                 Felst. 

Månad: År:
Datum Namn Arrangörer Delt Klubb
2019-11-03HöstlunkenSnättringe SK6372Klubbresultatlista
2019-11-07Natt Sprint Cup #1Snättringe SK701Klubbresultatlista
2019-11-09 - 2019-11-09#TBE Sprint Cup Delt. 1 VästerbergStorviks IF428Klubbresultatlista
2019-11-10Novemberflåset 2019Valbo AIF649Klubbresultatlista
2019-11-13 - 2019-11-13Mila Stockholm by Night, #1Tumba-Mälarhöjden OK3911Klubbresultatlista
2019-11-14 - 2019-11-14Natt 7an ettap 2Bredareds IF571Klubbresultatlista
2019-11-16 - 2019-11-16#TBE Sprint Cup Delt. 2 HedesundaStorviks IF278Klubbanmälningslista
2019-11-20LussetågetGävle OK235Klubbanmälningslista
2019-11-27LussetågetGävle OK154Klubbanmälningslista
2019-11-30 - 2019-12-01Viken IndoorOK Pers Lärjungar20217Klubbanmälningslista
Informationen är hämtad från Svenska Orienteringsförbundets system Eventor.

Postadress:
OK Hammaren - Orientering
Hans Hiertasväg 17
81192 Sandviken

Kontakt:
Tel: 026242105
E-post: This is a mailto link

Se all info