Hoppa till sidans innehåll

Norrlandsmästerskap 2004

Norrländska Mästerskapen 2004
Inbjudan
PM
Resultat kort, lördag
Sträcktider kort, lördag
Resultat klassisk, söndag
Sträcktider klassisk, söndag

Utlottade priser

Distriktstävling
slutresultat

Ung Norrkamp
slutresultat

 

Norrländska Kortdistans Skarp lö 2004-09-25 15:51
Resultat skapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2004

   Pl Namn                    Klubb                          Tid 



H21 ELIT  (56) 4140 m                      

    1 Niklas Eriksson         Västerbergslagens OL         33:56 
    2 Mikael Palmberg         OK Hammaren                  34:07 
    3 Börje Pauler            Skogslöparna                 34:31 
    4 Mikael Ingelsson        OK Hammaren                  34:45 
    5 Niklas Lindberg         Malungs OK Skogsmårdarna     35:55 
    6 Jan Johansson           IFK Umeå                     35:57 
    7 Jonas Byström           Skogslöparna                 35:58 
    8 Mattias Edström         Midälva OK                   36:00 
    9 Erik Sundberg           Stora Tuna IK                36:31 
   10 Jonas Olsson            Stora Tuna IK                36:40 
   11 Patrik Svedberg         IFK Umeå                     36:44 
   12 Jerker Boman            Gävle OK                     36:53 
   13 Fredrik Noborn          Sundsvalls OK                37:11 
   14 Harry Hietanen          Gävle OK                     37:48 
   15 Thomas Åberg            Gävle OK                     37:52 
   16 Per Magnusson           OK Nolaskogsarna             38:21 
   17 Jonas Westbom           OK Hammaren                  38:52 
   18 Ingemar Stålberg        Gävle OK                     39:03 
   19 Lasse Jansson           Gävle OK                     39:13 
   20 Martin Hammarberg       Sundsvalls OK                39:17 
   21 Tomas Johansson         IFK Umeå                     39:34 
   21 Johan Lindahl           Täby OK                      39:34 
   23 Mattias Mårts           Stora Tuna IK                40:03 
   24 Björn Ljunggren         Söders SOL Tyresö            40:19 
   25 Tomas Unander           Sundsvalls OK                40:33 
   26 Anders Johansson        Gävle OK                     40:52 
   27 Jan Nordin              Sundsvalls OK                40:56 
   28 Niklas Ingelsson        Gävle OK                     41:07 
   29 Lars-Håkan Bengtsson    Gävle OK                     41:11 
   30 Torbjörn Pettersson     Gävle OK                     41:15 
   31 Mattias Persson         Skogslöparna                 41:18 
   32 Mats Luspa              IFK Kiruna                   41:45 
   33 Lars Jonsson            Midälva OK                   42:24 
   34 Peter Karsbo            Alfta-Ösa OK                 43:23 
   35 Anders Jönsson          OK Triangeln                 43:38 
   36 Martin Lundgren         Sundsvalls OK                45:06 
   37 Tobias Eliasson         Sundsvalls OK                45:44 
   38 Klas Backlund           Gävle OK                     46:20 
   39 Mathias Wilhelmsson     Forsa OK                     49:35 
   40 Stefan Sjölund          Skogslöparna                 50:39 
   41 Fredrik Persson         Ockelbo OK                   50:52 
   42 Jonas Sundberg          Söderhamns OK                51:57 
   43 Mikael Nordström        Rånäs OK                     53:14 
   44 Andreas Maxén           Midälva OK                   53:54 
   45 Mikael Wilhelmsson      Forsa OK                     55:23 

      Richard Hejdenberg      Gävle OK                  Ej godk. 
      Pessi Liukkonen         Sundsvalls OK             Ej godk. 
      Dan Norin               Gävle OK                  Ej godk. 
      Urban André             Stora Tuna IK             Ej godk. 
      Erik Sisell             Gävle OK                  ej start 
      Johan Alfredsson        Stora Tuna IK             ej start 
      Markus Frödin           Sundsvalls OK             ej start 
      Tom Quayle              Sundsvalls OK             ej start 
      Magnus Martinsson       Umeå OK                   ej start 
      Fredrik Martinsson      Umeå OK                   ej start 
      Mattias Eriksson        Gävle OK                  ej start 



H20 ELIT  (13) 4000 m                      

    1 Anders Trolin           Forsa OK                     33:22 
    2 Anders Hansson          Alfta-Ösa OK                 33:40 
    3 Kjell Winblad           Rehns BK                     37:32 
    4 Jonas Bäckström         Sundsvalls OK                37:39 
    5 Henrik Trolin           Forsa OK                     40:17 
    6 Marcus Lundagårds       Alfta-Ösa OK                 42:21 
    7 Markus Hellström        Forsa OK                     43:57 
    8 Joel Sjölander          Härnösands OK                46:38 
    9 Dan Öberg-Hjelm         Rehns BK                     50:53 

      Jens Caap-Hällgren      Härnösands OK             Ej godk. 
      Mikael Olsson           OK Hammaren               Ej godk. 
      Jonas Åkerdahl          Sundsvalls OK             ej start 
      Tomas Johnsson          Sundsvalls OK             ej start 



H18 ELIT  (19) 3670 m                      

    1 Erik Dahlqvist          Storviks IF                  31:59 
    2 Pär Olofsson            Rehns BK                     32:57 
    3 Ruben Svartholm         Gammelstads IF               33:31 
    4 Lukas Peterson          IFK Umeå                     34:04 
    5 Martin Sundlöf          Gävle OK                     35:06 
    6 Karl Lemoine            Gävle OK                     36:48 
    7 Martin Barrefalk        Härnösands OK                37:09 
    8 Jonatan Bylars          Forsa OK                     37:40 
    9 Olof Sundin             Skogslöparna                 38:33 
   10 Andreas Eriksson        Umeå OK                      40:27 
   11 Emanuel Gahlin          Härnösands OK                41:07 
   12 Daniel Persson          Skogslöparna                 47:36 
   13 Pär Westerlund          Midälva OK                   47:55 
   14 Johan Eriksson          Gävle OK                     48:53 
   15 Peter Öhlén             Midälva OK                   49:41 
   16 Joel Engström           Vittjärvs IK                 51:40 

      Niklas Skyttner         Forsa OK                  Ej godk. 
      Emil Edin               Sidensjö IK               Ej godk. 
      Johan Edin              Midälva OK                ej start 



D21 ELIT  (26) 3670 m                      

    1 Helena Nordin           Skogslöparna                 36:45 
    2 Lena Gillgren           Stora Tuna IK                37:37 
    3 Pia Birkebæk            Stora Tuna IK                38:21 
    4 Camilla Sjöberg         Skogslöparna                 39:51 
    5 Sofie Johansson         Tierps SOK                   40:50 
    6 Erica Johansson         Östersunds OK                41:05 
    7 Ingela Eriksson         Gävle OK                     42:33 
    8 Ida Wickström-Holmgren  Vittjärvs IK                 45:14 
    9 Linda Byström           Alfta-Ösa OK                 45:47 
   10 Christine Persson       Gävle OK                     46:48 
   11 Helena Backlund         Gävle OK                     47:16 
   12 Karin Trolin            Forsa OK                     48:55 
   12 Lina Gustafsson         Vittjärvs IK                 48:55 
   14 Linda Mattsson          OK Djerf                     49:14 
   15 Åsa Lindqvist           Skogslöparna                 50:51 
   16 Åsa Jernberg            Gävle OK                     51:11 
   17 Sara Timner             Sundsvalls OK                53:03 
   18 Pernilla Sirviö         OK Vargen                    55:24 
   19 Elin Woxlin             Alfta-Ösa OK                 57:18 
   20 Laila Ingelsson         OK Hammaren                  57:43 
   21 Ulrika Aspnäs           Sidensjö IK                1:00:47 
   22 Carin Emlén             Vittjärvs IK               1:05:34 
   23 Jenny Windahl           Gävle OK                   1:05:58 
   24 Karin Olsson            Skogslöparna               1:15:27 

      Elisabet Enmark         Gävle OK                  Ej godk. 
      Lisa Sjölander          Härnösands OK             ej start 



D20 ELIT  (12) 2850 m                      

    1 Helen Walfridsson       Gävle OK                     28:23 
    2 Josefine Engström       Alfta-Ösa OK                 28:50 
    3 Marie Rönnestrand       Frösö IF                     30:36 
    4 Mari Troeng             Storviks IF                  31:22 
    5 Susanna Mårtensson      Stora Tuna IK                31:42 
    6 Lisa Sundin             Skogslöparna                 32:21 
    7 Johanna Selling         Härnösands OK                35:24 
    8 Sofi Rönnestrand        Alfta-Ösa OK                 37:26 
    9 Emmy Ivarsson           Gävle OK                     39:27 

      Johanna Edin            Midälva OK                ej start 
      Elisabeth Halvarsson    Östersunds OK             ej start 
      Andrea Westerdahl       Gävle OK                  ej start 



D18 ELIT  (18) 2850 m                      

    1 Frida Aspnäs            Sidensjö IK                  27:52 
    2 Anna Holmgren           Vittjärvs IK                 29:29 
    3 Jessica Bäckström       Sundsvalls OK                32:06 
    4 Stina Häggström         Fältjägarnas IF              33:36 
    5 Lisa Carlsson           Skellefteå OK                34:09 
    6 Evelin Gustafsson       Vittjärvs IK                 36:10 
    7 Elin Östlund            Härnösands OK                36:14 
    8 Lina Wibron             Midälva OK                   36:15 
    9 Linnéa Nordin           Sidensjö IK                  37:47 
   10 Ellen Ericson           Alfta-Ösa OK                 37:59 
   11 Hanna Jonsson           Midälva OK                   38:09 
   12 Linda Vesterlund        Robertsfors IK               38:34 
   12 Ida Eklind              Skellefteå OK                38:34 
   14 Astrid Thelin           Sidensjö IK                  39:42 
   15 Lisa Lindblom           OK Sydjämten                 43:39 

      Emma Isaksson           Skogslöparna              Ej godk. 
      Elina Hannus            Midälva OK                ej start 
      Sara Bengtsson          Årsunda IF                ej start 



H75  (8)       1970 m                      

    1 Tor Korsman             Gävle OK                     24:53 
    2 Lars Johansson          Härnösands OK                30:57 
    3 Gustav Eriksson         Hofors OK                    33:24 
    4 Einar Sjödin            Ljusdals OK                  34:07 
    5 Sven Andersson          Rembo IK                     36:47 
    6 Gösta Nilsson           Östersunds OK              1:04:42 

      Folke Lundström         Hökmarks IF Gnistan       ej start 
      Gustin Groth            Östersunds OK             ej start 



H70  (15)      1970 m                      

    1 Allan Haglund           Gävle OK                     19:35 
    2 Martin Rehnvall         Rehns BK                     21:47 
    3 Olle Olofsson           Storviks IF                  24:23 
    4 Jack Bjurqvist          Söderhamns OK                24:35 
    5 Arne Wiklund            Karlsbyhedens IK             27:12 
    6 Hans Gretas             Segersta OK                  28:02 
    7 Sune Persson            Ljusne-Ala OK                28:13 
    8 Rune Hedlund            Forsa OK                     30:16 
    9 Jan-Erik Holmstedt      Skellefteå OK                31:59 
   10 Bertil Eriksson         Skutskärs OK                 33:24 
   11 Hans Nordström          Tierps SOK                   36:28 
   12 Gunnar Timner           Umeå OK                      36:45 
   13 Ingvar Tynong           Söderhamns OK                49:37 

      Jan-Erik Jansson        Gävle OK                  ej start 
      Gunnar Modig            OK Ödmården               ej start 



H65  (21)      2400 m                      

    1 Roland Karlsson         Skogslöparna                 25:02 
    2 Karl-Gunnar Backlund    Ockelbo OK                   27:25 
    3 Stig-Gunnar Bylund      Härnösands OK                28:30 
    4 Hans Mårtensson         Dalaportens OL               28:46 
    5 John Berglund           Alfta-Ösa OK                 28:47 
    6 Janne Månsson           Skogslöparna                 29:34 
    7 Sven-Åke Englund        Gävle OK                     30:31 
    8 Benny Jangren           Gävle OK                     32:20 
    9 Lennart Sjöhed          OK Renen                     32:58 
   10 Börje Westring          Gävle OK                     33:25 
   11 Bertil Frisk            Hökmarks IF Gnistan          34:28 
   12 Lars-Joel Jonsson       Fältjägarnas IF              36:33 
   13 Adil Carlsson           Valbo Allmänna IF            38:50 
   14 Rolf Krohn              Hudiksvalls IF               38:52 
   15 Bror Nylund             Oslättforspojkarnas IK       40:41 
   16 Evert Bergström         Hudiksvalls IF               45:29 
   17 Olle Näslund            Timrå SOK                    45:37 
   18 Birger Byström          Sidensjö IK                  46:44 
   19 Göran Blom              Ljusne-Ala OK                53:07 
   20 Karl-Lennart Åhlund     Järbo OK                     57:49 

      Bengt Persson 1         Årsunda IF                ej start 



H60  (20)      2400 m                      

    1 Elis Åberg              Storviks IF                  22:45 
    2 Göran Berg              Sundsvalls OK                26:25 
    3 Gunnar Hellman          Sundsvalls OK                27:43 
    4 Ingvar Forsberg         Storviks IF                  29:12 
    5 S-G Johansson           Österfärnebo IF              29:30 
    6 Torsten Westman         OK Nolaskogsarna             29:33 
    7 Hans Nyberg             Gävle OK                     30:37 
    8 Per Sundberg            Gävle OK                     30:50 
    9 Ove Peterson            Sundsvalls OK                30:59 
   10 Tryggve Ottosson        Valbo Allmänna IF            31:17 
   11 Sören Andersson         Järbo OK                     33:21 
   12 Bo Andersson            Valbo Allmänna IF            33:25 
   13 Bengt-Åke Andersson     Rånäs OK                     35:35 
   14 Ale Thorsling           Kungsgårdens SK              36:38 
   15 Leif Persson            Ljusdals OK                  36:47 
   16 Åke Andersson           Fältjägarnas IF              37:25 
   17 Roland Forsblom         Kungsgårdens SK              41:30 
   18 Leif Blomqvist          Söderhamns OK                51:23 

      Jouko Hyvönen           Hofors OK                 ej start 
      Kurt Andersson          Storviks IF               ej start 



H55  (21)      2960 m                      

    1 Ola Karlsson            Storviks IF                  31:14 
    2 Hans Aurell             Gävle OK                     35:02 
    3 Per Sundin              Skogslöparna                 35:16 
    4 Bengt Lindberg          Gävle OK                     37:03 
    5 Owe Edström             Midälva OK                   37:20 
    6 Matts Engvall           Bodens BK                    39:56 
    7 Tore Lundgren           Sundsvalls OK                41:11 
    8 Sivar Cliffoord         Hofors OK                    43:03 
    9 Roger Kärnebro          Gävle OK                     43:58 
   10 Rune Jonsson            Ljusdals OK                  45:39 
   11 Hans Erik Eriksson      Gävle OK                     46:35 
   12 Robert Svartholm        Gammelstads IF               48:17 
   13 Åke Höglund             Midälva OK                   48:48 
   14 Claes Söderhjelm        Litsbygdens SK               51:14 
   15 Yngve Persson           Tierps SOK                   53:53 
   16 Sten-Åke Vedin          Midälva OK                 1:06:27 

      Roland Ivarsson         Gävle OK                  ej start 
      Linnea Krylén           Litsbygdens SK            ej start 
      Staffan Stålberg        Ockelbo OK                ej start 
      Bengt A Persson         Rehns BK                  ej start 
      Lasse Holm              Storviks IF               ej start 



H50  (31)      2960 m                      

    1 Rolf Lundberg           OK Ödmården                  30:34 
    2 Anders Lindgren         Österfärnebo IF              31:11 
    3 Hasse Åberg             Valbo Allmänna IF            33:14 
    4 Erik Broman             Alfta-Ösa OK                 33:20 
    5 Raul Lindström          Alfta-Ösa OK                 33:48 
    6 Ingmar Andersson        OK Nolaskogsarna             35:00 
    7 Helge Elfström          Årsunda IF                   35:13 
    8 Lars Eklund             Sundsvalls OK                35:14 
    9 Rolf Emlén              Vittjärvs IK                 35:24 
   10 Kjell Sandström         Bodens BK                    35:45 
   11 Mats Helgesen           Järbo OK                     36:19 
   12 Bosse Larsson           Österfärnebo IF              37:55 
   13 Ingvar Björk            Österfärnebo IF              38:45 
   14 Sven Bergström          Forsa OK                     39:12 
   15 Rolf Karlsson           Rehns BK                     40:44 
   16 Christer Engman         Forsa OK                     42:46 
   17 Inge Hultman            Midälva OK                   42:56 
   18 Ulf Olsson              Skogslöparna                 43:25 
   19 Bo Edin                 Midälva OK                   44:42 
   20 Leif Kling              Ockelbo OK                   44:45 
   21 Lars Ekengren           Söderhamns OK                46:01 
   22 Håkan Eriksson          Umeå OK                      47:19 
   23 Leif Selling            Härnösands OK                47:49 
   24 Lennart Willhelmsson    Forsa OK                     50:21 
   25 Lars Maxén              Midälva OK                   50:36 
   26 Björn Sandström         Umeå OK                      50:37 
   27 Arne Olsson             Hudiksvalls IF               51:55 
   28 Håkan Sturesson         Alfta-Ösa OK                 57:49 
   29 Nisse Johansson         Rehns BK                   1:00:36 

      Ove Jansson             Sundsvalls OK             Ej godk. 
      Rolf Kulla              Valbo Allmänna IF         ej start 



H45  (29)      3630 m                      

    1 Stefan Carlsson         Alfta-Ösa OK                 32:40 
    2 Lars Olofsson           Rehns BK                     33:33 
    3 Jörgen Edin             Sidensjö IK                  33:52 
    4 Hans Wickbom            Vittjärvs IK                 36:04 
    5 Leif Bylars             Forsa OK                     36:14 
    6 Thomas Ericson          Alfta-Ösa OK                 37:08 
    7 Arne Eriksson           Tierps SOK                   38:34 
    8 Tommy Berger            Gävle OK                     39:06 
    9 Harald Knutsen          Gävle OK                     39:36 
   10 Ola Johansson           Gävle OK                     41:43 
   11 Lars Lindkvist          Storviks IF                  41:56 
   12 Lennart Strandberg      Skogslöparna                 42:10 
   13 Kjell Wiklund           Hofors OK                    42:39 
   14 Karl-Erik Lindbäck      Älvsby IF                    43:34 
   15 Mats Walheim            Robertsfors IK               44:24 
   16 Lars-Ove Skogh          Österfärnebo IF              44:44 
   17 Peter Herbert           Gävle OK                     45:38 
   18 Lennart Winberg         Hudiksvalls IF               46:10 
   19 Jan-Erik Skyttner       Ljusdals OK                  47:41 
   20 Johnny Rösth            Litsbygdens SK               48:01 
   21 Göran Hedman            Valbo Allmänna IF            48:31 
   22 Ulf Eriksson            Gävle OK                     49:29 
   23 Christer Lundstedt      Sundsvalls OK                54:49 
   24 Sven-Erik Levin         Tierps SOK                   56:08 
   25 Hans-Olof Fröjd         Oslättforspojkarnas IK     1:05:29 
   26 Sven-Arne Strid         Österfärnebo IF            1:09:44 

      Lars Dahlqvist          Storviks IF               Ej godk. 
      Kjell Boman             Söderhamns OK             Ej godk. 
      Ragnar Oscarsson        Skutskärs OK              ej start 



H40  (19)      3630 m                      

    1 Jan Sjöhed              Gävle OK                     31:06 
    2 Mikael Backlund         Dalaportens OL               33:51 
    3 Per-Åke Bladh           Forsa OK                     39:31 
    4 Janne Eriksson          Gävle OK                     40:52 
    5 Peo Östblom             Gävle OK                     40:58 
    6 Tomas Edström           Sundsvalls OK                43:18 
    7 Uno Johansson           Midälva OK                   43:28 
    8 Jan-Erik Skogh          Österfärnebo IF              43:58 
    9 Sten Ove Norman         Viksjöfors OK                44:09 
   10 Björn Aspelin           Valbo Allmänna IF            45:17 
   11 Peter Skyttner          Ljusdals OK                  50:22 
   12 Karl-Erik Engblom       Valbo Allmänna IF            50:24 
   13 Sven-Erik Eriksson      Tierps SOK                   51:08 
   14 Olle Nordin             Oslättforspojkarnas IK       51:23 
   15 Marcus Eriksson         Midälva OK                   52:22 
   16 Anders Nilsson          Sundsvalls OK                56:39 
   17 Rolf Larsson            Forsa OK                   1:21:36 

      Anders Enmark           Gävle OK                  ej start 
      Mats Carlsson           OK Ödmården               ej start 



H35  (7)       3840 m                      

    1 Fredrik Hellman         Tumba-Mälarhöjden OK         52:28 
    2 Magnus Gunnarsson       Ockelbo OK                   54:12 
    3 Christer Alkberg        Ockelbo OK                   55:49 
    4 Torbjörn Åhman          OK Hammaren                  56:43 

      Christer Lotsander      OK Hammaren               Ej godk. 
      Carl-Erik Sjöberg       Forsa OK                  ej start 
      Tomas Sjöberg           OK Hammaren               ej start 



H21  (6)       3840 m                      

    1 Lars Henriksson         Sundsvalls OK                46:40 
    2 Jan Moberg              Gävle OK                     50:36 
    3 Jonas Lindblom          Ockelbo OK                   53:19 
    4 Stefan Ahrell           Gävle OK                     56:33 
    5 Tommy Engman            Forsa OK                   1:10:57 
    6 Martin Karlsson         Årsunda IF                 1:14:23 



H16  (27)      2960 m                      

    1 Jesper Lysell           Rehns BK                     22:46 
    2 Gustav Nordström        Gävle OK                     22:56 
    3 Simon Andersson         Forsa OK                     26:07 
    4 Magnus Yngvesson        Robertsfors IK               27:12 
    5 Anton Tynong            Gävle OK                     27:40 
    6 Hans Persson            Skogslöparna                 28:55 
    7 David Lundsten          Vittjärvs IK                 29:29 
    8 Jon Melin               Skellefteå OK                29:49 
    9 Mats Johnsson           Sundsvalls OK                30:09 
   10 Rikard Larsson          Forsa OK                     32:46 
   11 Johan Bengtsson         Årsunda IF                   33:19 
   12 Fredrik Broman          Alfta-Ösa OK                 34:34 
   13 Andreas Lundsten        Vittjärvs IK                 35:08 
   14 Oskar Backlund          Dalaportens OL               35:16 
   15 Jerker Lysell           Rehns BK                     35:36 
   16 Henrik Fröjd            Rehns BK                     37:04 
   17 Hans Kellner            Gävle OK                     37:45 
   18 Andreas Hedlund         Järbo OK                     38:39 
   19 Erik Skogh              Österfärnebo IF              41:21 
   20 Andreas Wallström       Järbo OK                     47:49 
   21 Johannes Alneberg       Ockelbo OK                   48:38 
   22 Henrik Olsson           OK Hammaren                  51:32 
   23 Mattias Olsson          Ockelbo OK                   53:34 

      Anton Broman            Skellefteå OK             Ej godk. 
      Viktor Strid            Österfärnebo IF           Ej godk. 
      Linus Englund           Alfta-Ösa OK              ej start 
      Christoffer Nolemo      Ljusne-Ala OK             ej start 



H14  (31)      2360 m                      

    1 Karl Walheim            Robertsfors IK               17:08 
    2 Benjamin Selling        Härnösands OK                17:59 
    3 Ivar Svartholm          Gammelstads IF               19:18 
    4 Joel Aspelin            Valbo Allmänna IF            19:50 
    5 Göran Winblad           Rehns BK                     20:37 
    6 Jakob Eriksson          Gävle OK                     20:58 
    7 Simon Waller            OK Vargen                    21:11 
    8 Simon Sjöhed            Gävle OK                     21:27 
    9 Jacob Westborg          Vittjärvs IK                 21:49 
   10 Magnus Willhelmsson     Forsa OK                     22:23 
   11 Jonatan Lysell          Rehns BK                     22:46 
   12 Magnus Jonsson          Midälva OK                   23:29 
   13 Daniel Knutsen          Gävle OK                     24:35 
   14 Petter Norén            Älvsby IF                    24:58 
   15 Martin Gunnarsson       Ockelbo OK                   25:21 
   16 Mikael Lundstedt        Sundsvalls OK                26:15 
   17 Johan Norberg           Skogslöparna                 26:50 
   18 Theo Odenryd            Järbo OK                     27:27 
   19 Per Olsson              Skogslöparna                 28:47 
   20 John Östblom            Gävle OK                     30:48 
   21 Svante Persson          Söderhamns OK                30:50 
   22 Axel Linder             Storviks IF                  31:59 
   23 Björn Karlsson          Rehns BK                     32:18 
   24 Johan Skogh             Årsunda IF                   37:24 
   25 Nils Ahlgren            Gävle OK                     40:56 
   26 Olle Magnusson          Ljusne-Ala OK                50:14 
   27 Hjalmar Lindberg        Skellefteå OK                52:54 
   28 Johan Lundmark          Skellefteå OK              1:24:19 

      Olov Ericson            Alfta-Ösa OK              ej start 
      Jakob Enmark            Gävle OK                  ej start 
      Elis Sjögren-Levin      Tierps SOK                ej start 



H12  (29)      2540 m                      

    1 Fredrik Ingelsson       Ockelbo OK                   24:28 
    2 Anton Helgman           OK Hammaren                  24:38 
    3 Erik Boman              Gävle OK                     25:47 
    4 Albin Sjöhed            Gävle OK                     26:32 
    5 Oscar Lif               Gävle OK                     27:00 
    6 Andreas Calleberg       Söderhamns OK                27:37 
    7 Jon Åkesson             Forsa OK                     28:08 
    8 Erik Magnusson          OK Nolaskogsarna             28:10 
    9 Jonas Lindholm          Storviks IF                  28:12 
   10 Gustav Kvick            Forsa OK                     28:32 
   11 Magnus Lundgren         Skellefteå OK                28:45 
   12 August Tynong           Gävle OK                     29:39 
   13 Kalle Larsson           Forsa OK                     30:15 
   14 Jacob Lotsander         OK Hammaren                  31:38 
   15 Johan Ledin             Sidensjö IK                  32:14 
   16 Per Hellström           Årsunda IF                   33:24 
   17 Erik Toomingas          Sundsvalls OK                33:49 
   18 Andreas Hammarlund      Ockelbo OK                   34:31 
   19 Joakim Eriksson         Tierps SOK                   35:23 
   20 Oscar Stenberg          Gävle OK                     38:01 
   21 Viktor Herlin           Skellefteå OK                43:10 
   22 Joar Svartholm          Gammelstads IF               43:17 
   23 Johan Astner            Ockelbo OK                   49:10 
   24 Fredrik Olsson          OK Hammaren                  50:02 

      Gustav Larsson          Forsa OK                  ej start 
      Jens Åkerman            Gävle OK                  ej start 
      Johannes Lindblom       Ockelbo OK                ej start 
      Johan Lindkvist         Storviks IF               ej start 
      Gustav Nystedt          Sundsvalls OK             ej start 



H10  (13)      2140 m                      

    1 Marcus Andersson        OK Nolaskogsarna             16:25 
    2 Per Rösth               Litsbygdens SK               20:42 
    3 Sixten Walheim          Robertsfors IK               21:29 
    4 Fredrik Ahnlén          OK Hammaren                  23:08 
    5 Nils Lemoine            Gävle OK                     23:22 
    6 Patrik Härdig           Järbo OK                     24:09 
    7 Kevin Ståhl             Järbo OK                     25:48 
    8 Pontus Karsbo           Alfta-Ösa OK                 27:54 
    9 Emil Eriksson           Tierps SOK                   51:38 

      David Källström         Järbo OK                  Ej godk. 
      Anders Svahn            OK Hammaren               Ej godk. 
      Robert Johansson        Rehns BK                  ej start 
      Eddie Edström           Sundsvalls OK             ej start 



D70  (7)       1970 m                      

    1 Maja-Lisa Bergström     Selånger SOK                 28:01 
    2 Ulla Bengtsson          Årsunda IF                   28:27 
    3 Gun Krohn               Hudiksvalls IF               32:43 
    4 Inga-Lisa Eriksson      Hofors OK                    34:26 
    5 Gunborg Hellström       Österfärnebo IF              46:21 
    6 Margareta Hansson       Storviks IF                  51:49 

      Stina Zackari           Sundsvalls OK             Ej godk. 



D65  (4)       1970 m                      

    1 Lillemor Forsberg       Gävle OK                     24:38 
    2 Doris Wiberg            Gävle OK                     24:48 
    3 Vera Blom               Hudiksvalls IF               30:19 

      Anita Asp               Ockelbo OK                ej start 



D60  (11)      1970 m                      

    1 Laila Näslund           Timrå SOK                    24:46 
    2 Margareta Skoog         Valbo Allmänna IF            27:13 
    3 Anne-Marie Byström      Sidensjö IK                  27:22 
    4 Lena Timner             Umeå OK                      27:26 
    5 Ulla Hellman            Sundsvalls OK                28:06 
    6 Ann-Margret Persson     Gävle OK                     29:27 
    7 Åsa Törnström           Storviks IF                  36:25 
    8 Gunborg Westin          Skogslöparna                 37:08 
    9 Irene Westman           OK Nolaskogsarna             39:02 
   10 Anita Beskow            Kungsgårdens SK              52:00 

      Elvy Peterson           Sundsvalls OK             ej start 



D55  (10)      1970 m                      

    1 Gullevi Svensson        Skogslöparna                 24:37 
    2 Anna-Lena Lundell       Gävle OK                     26:11 
    3 Barbro Edström          Midälva OK                   28:07 
    4 Elisabet Lundgren       Sundsvalls OK                28:18 
    5 Ing-Mari Holm           Storviks IF                  30:02 
    6 Harriet Gunnarsson      Storviks IF                  31:09 
    7 Solveig Svahn           Ockelbo OK                   31:17 
    8 Christina Flordal       Ljusdals OK                  31:33 
    9 Ingrid Wiklander-Nyl.   Sundsvalls OK                31:44 

      Christina Westman       Hudiksvalls IF            Ej godk. 



D50  (5)       2400 m                      

    1 Ing-Marie Åsenlund      Gävle OK                     25:30 
    2 Annika Gillgren         Gävle OK                     36:12 
    3 Helene Wikner           OK Storsjön                  45:49 

      Christina Wibron        Njurunda OK               Ej godk. 
      Helena Hemström         Gävle OK                  ej start 



D45  (18)      2390 m                      

    1 Kristina Bratberg       OK Hammaren                  29:23 
    2 Inger Edin              Sidensjö IK                  29:52 
    3 Mona Åkerman            Gävle OK                     30:37 
    4 Eva Walheim             Robertsfors IK               31:07 
    5 Gudrun Wegeland         OK Nolaskogsarna             31:27 
    6 Marianne Ericson        Alfta-Ösa OK                 31:46 
    7 Karin Bergström         Gävle OK                     31:54 
    8 Gunnel Nordström        Gävle OK                     32:47 
    9 Kerstin Caap-Hällgren   Härnösands OK                32:48 
    9 Ingela Bengtsson        Årsunda IF                   32:48 
   11 Tina Peterson           IFK Umeå                     33:43 
   12 Katarina Kvick          Forsa OK                     34:58 
   13 Elisabet Norsell-Karlss Rehns BK                     40:52 
   14 Birgitta Hammarberg     Sundsvalls OK                42:45 
   15 Christina Nordström     Bodens BK                    45:25 
   16 Berit Selling           Härnösands OK                48:41 

      Anki Teike              Forsa OK                  ej start 
      Kerstin Alneberg-Stenss Ockelbo OK                ej start 



D40  (11)      2640 m                      

    1 Åsa Kindlundh           Alfta-Ösa OK                 28:12 
    2 Maria Bratt             Sundsvalls OK                31:25 
    3 Agneta Fries            Umeå OK                      32:30 
    4 Anna-Lena Tynong        Gävle OK                     33:43 
    5 Marie Fröjd             Rehns BK                     34:26 
    6 Lena Bengtsson          Årsunda IF                   34:42 
    7 Anette Aspelin          Valbo Allmänna IF            39:17 
    8 Cathrine Johansson      Tierps SOK                   43:09 

      Ingrid Pettersson       Gävle OK                  Ej godk. 
      Anki Jonsson            Rehns BK                  Ej godk. 
      Marie Gustafsson        Sundsvalls OK             ej start 



D35  (7)       2640 m                      

    1 Cecilia Edström         Sundsvalls OK                35:46 
    2 Carina Nilsson          Sundsvalls OK                36:00 
    3 Ulla Widmark            Tegs SK                      38:01 
    4 Marianne Åsåker         Hudiksvalls IF               41:55 
    5 Ulrika Backlund         Dalaportens OL               43:04 

      Anna-Lena Lindström     Sundsvalls OK             ej start 
      Anna Larsson            Västerås SOK              ej start 



D21  (7)       3630 m                      

    1 Malin Svensson          Söders SOL Tyresö            50:23 
    2 Maria Nilsson           Gävle OK                     57:51 

      Karin Möllerberg        Gävle OK                  Ej godk. 
      Elisabeth Hillberg      Hofors OK                 Ej godk. 
      Agnes Andersson         Årsunda IF                Ej godk. 
      Yasmine Offrell         Gävle OK                  ej start 
      Pernilla Sirviö         OK Vargen                 ej start 



D18  (2)       2640 m                      

    1 Anna Lundgren           OK Hammaren                  41:51 

      Louise Rohdén           Sundsvalls OK             ej start 



D16  (17)      2560 m                      

    1 Stina Walheim           Robertsfors IK               29:41 
    2 Ylva Kindlundh          Alfta-Ösa OK                 30:16 
    3 Johanna Minde           Gammelstads IF               30:35 
    4 Malin Eriksson          Umeå OK                      31:29 
    5 Sara Bergström          IFK Umeå                     31:31 
    6 Kristina Nordebo        Älvsby IF                    32:14 
    7 Ida Åkesson             Forsa OK                     33:52 
    8 Sara Kring              Forsa OK                     34:51 
    9 Anna Ahlgren            Gävle OK                     34:57 
   10 Malin Winblad           Rehns BK                     35:51 
   11 Johanna Tholerud        Övertorneå IF                37:42 
   12 Sanna Wästholt          Ljusdals OK                  38:34 
   13 Karin Sandström         Umeå OK                      43:27 
   14 Helena Olsson           OK Hammaren                  44:30 
   15 Linnea Hedlund          Skellefteå OK                56:59 

      Linnéa Kvick            Forsa OK                  ej start 
      Maria Olofsson          Litsbygdens SK            ej start 



D14  (27)      2310 m                      

    1 Linn Bylars             Forsa OK                     20:45 
    2 Caroline Edlund         OK Nolaskogsarna             23:17 
    3 Malin Andersson         OK Nolaskogsarna             23:48 
    4 Anna Berglöf            Årsunda IF                   25:06 
    5 Malin Eriksson          Tierps SOK                   26:40 
    6 Julia Edström           Sundsvalls OK                26:49 
    7 Maria Hellström         Årsunda IF                   27:21 
    8 Erika Herbert           Gävle OK                     27:27 
    9 Anna Kvick              Forsa OK                     27:29 
   10 Maria Nordström         Gävle OK                     28:44 
   11 Pernilla Blom           Rehns BK                     28:49 
   12 Anna-Karin Lindström    Alfta-Ösa OK                 29:17 
   13 Stina Edin              Sidensjö IK                  29:43 
   14 Annika Helgesen         Järbo OK                     31:23 
   15 Ann-Sofie Karlsson      Årsunda IF                   32:06 
   16 Bodil Kindlundh         Alfta-Ösa OK                 32:14 
   17 Fanny Linderborg        Skellefteå OK                32:59 
   18 Elin Lind               Tierps SOK                   33:09 
   19 Maria Häggström         Litsbygdens SK               34:21 
   20 Jennie Hasselgren       Järbo OK                     34:51 
   21 Frida Odenryd           Järbo OK                   1:01:07 

      Lisa Englund            Alfta-Ösa OK              ej start 
      Amanda Eskebaek         Midälva OK                ej start 
      Jill Johansson          Midälva OK                ej start 
      Maja Dahlqvist          Storviks IF               ej start 
      Anna Nystedt            Sundsvalls OK             ej start 
      Hannah Söderblom        Årsunda IF                ej start 



D12  (17)      2540 m                      

    1 Annika Nilsson          Sundsvalls OK                27:50 
    2 Sofie Johansson         Midälva OK                   28:46 
    3 Stina Skyttner          Ljusdals OK                  29:13 
    4 Viktoria Helmersson     Ockelbo OK                   30:03 
    5 Matilda Wästholt        Ljusdals OK                  31:59 
    6 Linda Edström           Sundsvalls OK                32:19 
    7 Joline Ingelsson        OK Hammaren                  33:45 
    8 Hanna Olsson            Ljusdals OK                  34:26 
    9 Alicia Walheim          Robertsfors IK               36:03 
   10 Ida Östblom             Gävle OK                     39:59 
   11 Maria Berglöf           Årsunda IF                   40:33 
   12 Maja Hedlund            Ockelbo OK                   43:45 
   13 Sofia Björk             Österfärnebo IF              46:22 
   14 Emilia Nilsson          OK Hammaren                  56:46 
   15 Elin Skogh              Österfärnebo IF              57:58 

      Martina Herbert         Gävle OK                  ej start 
      Frida Blom              Rehns BK                  ej start 



D10  (10)      2140 m                      

    1 Julia Alström           Sundsvalls OK                22:40 
    2 Ebba Lindholm           OK Hammaren                  24:38 
    3 Stina Magnusson         OK Nolaskogsarna             25:51 
    4 Malin Helgman           OK Hammaren                  25:56 
    5 Maja Ingelsson          OK Hammaren                  26:25 
    6 Frida Ingelsson         Ockelbo OK                   27:56 
    7 Hanna Hedkvist          Årsunda IF                   30:57 
    8 Sara Vejdeland          OK Hammaren                  34:37 
    9 Felicia Lotsander       OK Hammaren                  51:25 

      Evelina Ekdahl          Ockelbo OK                ej start 



U4  (1)        2310 m                      

    1 Johan Sandberg          Ljusne-Ala OK                46:54 



U2  (3)        2140 m                      

    1 Kristina Nilsson        Sundsvalls OK                36:27 
    2 Ellinor Myhrman         Ljusne-Ala OK                41:35 

      Gustaf Söderblom        Årsunda IF                Ej godk. 



U1  (5)        1870 m                      

    1 David Sjöblom           OK Ödmården                  17:57 
    2 Cecilia Knutsen         Gävle OK                     20:06 
    3 Tove Lydén              Gävle OK                     23:39 
    4 Clara Söderblom         Årsunda IF                   31:23 

      Simon Danielsson        OK Ödmården               ej start 



INSKOLNING  (8 1870 m                      

      Felix Karsbo            Alfta-Ösa OK                 Godk. 
      Gustav Törnström        Storviks IF                  Godk. 
      Elin Kindlundh          Alfta-Ösa OK                 Godk. 
      Eric Härdig             Järbo OK                     Godk. 
      Ellen Persson           Sundsvalls OK                Godk. 
      Peter Lindgren          OK Hammaren                  Godk. 
      Emma Bengtsson          Årsunda IF                   Godk. 

      Andrea Lotsander        OK Hammaren               Ej godk. 



Öppen 1  (3)   2140 m                      

    1 Percy Andersson         OK Hammaren                  48:18 

      Björn Grängfors         Härnösands OK             Ej godk. 
      Erika Grönqvist         Sundsvalls OK             Ej godk. 



Öppen 2  (2)   2540 m                      

    1 Simon Kristoffersson    Sidensjö IK                  26:30 
    2 Gun Östling             Ockelbo OK                   49:11 



Öppen 4  (14)  2360 m                      

    1 Jan Olsson              OK Hammaren                  26:51 
    2 Annika Östberg          Gävle OK                     35:05 
    3 Anette Andersson        OK Nolaskogsarna             35:48 
    4 Margareta Noborn        Sundsvalls OK                35:56 
    5 Ulf Ridefelt            Gävle OK                     37:37 
    6 Annette Johansson       Årsunda IF                   45:50 
    7 Carola Herlin           Skellefteå OK                50:31 
    8 Anna Åhman              OK Hammaren                  51:40 
    9 Siv Gyllenhammar        Gävle OK                     52:09 
   10 Carina Lundgren         Skellefteå OK                55:14 
   11 Karin Svartholm         Gammelstads IF               59:55 
   12 Göran Waller            OK Vargen                  1:01:49 
   13 Ulla Waller             OK Vargen                  1:06:44 

      Karin Ahlgren           Gävle OK                  Ej godk. 



Öppen 5  (9)   3310 m                      

    1 Johanna Maxén           Stora Tuna IK                34:19 
    2 Sören Woxlin            Alfta-Ösa OK                 42:01 
    3 Anders Karlsson         Årsunda IF                   43:47 
    4 Roland Skogh            Årsunda IF                   44:24 
    5 Stig Lundström          Ljusne-Ala OK                50:35 
    6 Jonas Vejdeland         OK Hammaren                  51:13 
    7 Stefan Söderblom        Årsunda IF                   53:01 
    8 Håkan Forsgren          Gävle OK                     55:04 
    9 Åsa Boberg              Söderhamns OK                56:19 



Öppen 7  (5)   2960 m                      

    1 Jan Hammarberg          Sundsvalls OK                46:24 
    2 Karin Johansson         OK Hammaren                  46:48 
    3 Erik Troeng             Storviks IF                  53:51 
    4 Hans Falk               Leksands OK                  54:47 
    5 Marianne Tysk-Falk      Leksands OK                1:03:40 



Öppen 8  (7)   3840 m                      

    1 Per Olofsson            Storviks IF                  42:12 
    2 Björn Arvidsson         Stora Tuna IK                44:54 
    3 Hans Lemoine            Gävle OK                     47:37 
    4 Magnus Karlsson         Storviks IF                  49:54 
    5 Sören Calleberg         Söderhamns OK                53:42 
    6 Torbjörn Eklöv          Storviks IF                1:02:17 
    7 Curt Landin             Rehns BK                   1:19:23 



H80  (3)       1970 m                      

    1 Sten Zackari            Sundsvalls OK                37:28 
    2 Gunnar Herou            Österfärnebo IF            1:26:22 

      Helge Hellström         Österfärnebo IF           ej start 


Norrlandsmästerskap Klassisk 2004-09-26sö 2004-09-26 18:30
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2004

   Pl Namn                    Klubb                          Tid 



H21 ELIT  (40) 12240 m                     

    1 Lasse Jansson           Gävle OK                   1:25:18 
    2 Mikael Palmberg         OK Hammaren                1:29:01 
    3 Dan Norin               Gävle OK                   1:31:00 
    4 Tom Quayle              Sundsvalls OK              1:33:21 
    5 Jan Johansson           IFK Umeå                   1:33:44 
    6 Per-Olov Wedin          IF Thor                    1:34:37 
    7 Jonas Westbom           OK Hammaren                1:35:22 
    8 Erik Sundberg           Stora Tuna IK              1:35:54 
    9 Tomas Johansson         IFK Umeå                   1:36:56 
   10 Patrik Svedberg         IFK Umeå                   1:37:01 
   11 Lars-Håkan Bengtsson    Gävle OK                   1:37:14 
   12 Per Magnusson           OK Nolaskogsarna           1:37:31 
   13 Johan Lindahl           Täby OK                    1:37:38 
   14 Mikael Nordström        Rånäs OK                   1:37:41 
   15 Richard Hejdenberg      Gävle OK                   1:37:46 
   16 Martin Hammarberg       Sundsvalls OK              1:37:59 
   17 Rickard Lindkvist       OK Denseln                 1:38:55 
   18 Erik Sisell             Gävle OK                   1:39:18 
   19 Anders Johansson        Gävle OK                   1:40:54 
   20 Fredrik Noborn          Sundsvalls OK              1:41:02 
   21 Stefan Sjölund          Skogslöparna               1:41:32 
   22 Tobias Eliasson         Sundsvalls OK              1:45:28 
   23 Tomas Unander           Sundsvalls OK              1:46:07 
   24 Mats Luspa              IFK Kiruna                 1:46:38 
   25 Lars Jonsson            Midälva OK                 1:47:11 
   26 Jonas Byström           Skogslöparna               1:47:24 
   27 Mats Tibell             Långhundra IF              1:48:16 
   28 Mikael Ingelsson        OK Hammaren                1:49:20 
   29 Harry Hietanen          Gävle OK                   1:52:20 
   30 Jonas Sundberg          Söderhamns OK              2:01:00 

      Mattias Edström         Midälva OK                Ej godk. 
      Börje Pauler            Skogslöparna              Ej godk. 
      Niklas Ingelsson        Gävle OK                  ej start 
      Thomas Åberg            Gävle OK                  ej start 
      Fredrik Persson         Ockelbo OK                ej start 
      Markus Frödin           Sundsvalls OK             ej start 
      Martin Lundgren         Sundsvalls OK             ej start 
      Pessi Liukkonen         Sundsvalls OK             ej start 
      Urban André             Stora Tuna IK             ej start 
      Mattias Persson         Skogslöparna              ej start 



H20 ELIT  (13) 10160 m                     

    1 Anders Trolin           Forsa OK                   1:22:09 
    2 Jonas Bäckström         Sundsvalls OK              1:22:12 
    3 Anders Hansson          Alfta-Ösa OK               1:23:28 
    4 Joel Sjölander          Härnösands OK              1:26:48 
    5 Henrik Trolin           Forsa OK                   1:29:50 
    6 Jens Caap-Hällgren      Härnösands OK              1:32:05 
    7 Kjell Winblad           Rehns BK                   1:34:37 
    8 Markus Hellström        Forsa OK                   1:38:38 
    9 Mikael Olsson           OK Hammaren                1:58:39 

      Marcus Lundagårds       Alfta-Ösa OK              ej start 
      Jonas Åkerdahl          Sundsvalls OK             ej start 
      Tomas Johnsson          Sundsvalls OK             ej start 
      Dan Öberg-Hjelm         Rehns BK                  ej start 



H18 ELIT  (19) 7020 m                      

    1 Lukas Peterson          IFK Umeå                     54:31 
    2 Martin Barrefalk        Härnösands OK              1:02:44 
    3 Erik Dahlqvist          Storviks IF                1:03:34 
    4 Joel Engström           Vittjärvs IK               1:03:51 
    5 Daniel Persson          Skogslöparna               1:04:46 
    6 Niklas Skyttner         Forsa OK                   1:05:40 
    7 Olof Sundin             Skogslöparna               1:06:54 
    8 Andreas Eriksson        Umeå OK                    1:09:37 
    9 Pär Olofsson            Rehns BK                   1:09:57 
   10 Emil Edin               Sidensjö IK                1:12:01 
   11 Karl Lemoine            Gävle OK                   1:14:09 
   12 Johan Eriksson          Gävle OK                   1:18:25 
   13 Pär Westerlund          Midälva OK                 1:18:36 
   14 Jonatan Bylars          Forsa OK                   1:19:08 
   15 Ruben Svartholm         Gammelstads IF             1:20:01 

      Emanuel Gahlin          Härnösands OK             Ej godk. 
      Peter Öhlén             Midälva OK                Ej godk. 
      Martin Sundlöf          Gävle OK                  Ej godk. 
      Johan Edin              Midälva OK                ej start 



D21 ELIT  (21) 7020 m                      

    1 Åsa Lindqvist           Skogslöparna                 58:52 
    2 Helena Nordin           Skogslöparna               1:02:24 
    3 Ida Wikström-Holmgren   Vittjärvs IK               1:05:39 
    4 Erica Johansson         Östersunds OK              1:05:40 
    5 Lena Gillgren           Stora Tuna IK              1:06:55 
    6 Sofie Johansson         Tierps SOK                 1:08:32 
    7 Linda Byström           Alfta-Ösa OK               1:10:28 
    8 Camilla Sjöberg         Skogslöparna               1:12:46 
    9 Karin Trolin            Forsa OK                   1:14:38 
   10 Carin Emlén             Vittjärvs IK               1:14:57 
   11 Ingela Eriksson         Gävle OK                   1:17:48 
   12 Laila Ingelsson         OK Hammaren                1:17:53 
   13 Christine Persson       Gävle OK                   1:20:58 
   14 Sara Timner             Sundsvalls OK              1:22:42 
   15 Helena Backlund         Gävle OK                   1:23:25 
   16 Lina Gustafsson         Vittjärvs IK               1:27:00 
   17 Åsa Jernberg            Gävle OK                   1:32:33 
   18 Anna Berggren           Gävle OK                   1:33:16 
   19 Ulrika Aspnäs           Sidensjö IK                1:39:01 

      Elisabet Enmark         Gävle OK                  ej start 
      Karin Olsson            Skogslöparna              ej start 



D20 ELIT  (12) 6070 m                      

    1 Josefine Engström       Alfta-Ösa OK                 55:41 
    2 Johanna Edin            Midälva OK                   59:17 
    3 Helen Walfridsson       Gävle OK                   1:02:47 
    4 Susanna Mårtensson      Stora Tuna IK              1:03:36 
    5 Marie Rönnestrand       Frösö IF                   1:05:02 
    6 Mari Troeng             Storviks IF                1:09:07 
    7 Johanna Selling         Härnösands OK              1:11:55 
    8 Hanna Aludden           Gävle OK                   1:12:42 
    9 Lisa Sundin             Skogslöparna               1:19:31 

      Emmy Ivarsson           Gävle OK                  Ej godk. 
      Andrea Westerdahl       Gävle OK                  ej start 
      Elisabeth Halvarsson    Östersunds OK             ej start 



D18 ELIT  (17) 5780 m                      

    1 Frida Aspnäs            Sidensjö IK                  59:25 
    2 Lina Wibron             Midälva OK                 1:04:10 
    3 Astrid Thelin           Sidensjö IK                1:08:26 
    4 Jessica Bäckström       Sundsvalls OK              1:10:22 
    5 Lisa Carlsson           Skellefteå OK              1:12:18 
    6 Linda Vesterlund        Robertsfors IK             1:13:24 
    7 Elin Östlund            Härnösands OK              1:15:48 
    8 Evelin Gustafsson       Vittjärvs IK               1:16:33 
    9 Linnéa Nordin           Sidensjö IK                1:18:13 
   10 Ida Eklind              Skellefteå OK              1:24:09 
   11 Hanna Jonsson           Midälva OK                 1:25:57 
   12 Lisa Lindblom           OK Sydjämten               1:30:32 

      Emma Isaksson           Skogslöparna              Ej godk. 
      Anna Holmgren           Vittjärvs IK              Ej godk. 
      Stina Häggström         Litsbygdens SK            Ej godk. 
      Elina Hannus            Midälva OK                ej start 
      Sara Bengtsson          Årsunda IF                ej start 



H80  (1)       2510 m                      

      Helge Hellström         Österfärnebo IF           ej start 



H75  (11)      2510 m                      

    1 Tor Korsman             Gävle OK                     31:24 
    2 Gustav Eriksson         Hofors OK                    39:58 
    3 Sten Zackari            Sundsvalls OK                40:54 
    4 Börje Johansson         Österfärnebo IF              51:49 
    5 Einar Sjödin            Ljusdals OK                1:02:37 
    6 Gösta Nilsson           Östersunds OK              1:08:23 

      Lars Johansson          Härnösands OK             Ej godk. 
      Yngve Larsson           IF Strategen              Ej godk. 
      Börje Nygren            IF Strategen              Ej godk. 
      Folke Lundström         Hökmarks IF Gnistan       ej start 
      Gustin Groth            Östersunds OK             ej start 



H70  (11)      3220 m                      

    1 Allan Haglund           Gävle OK                     34:39 
    2 Jack Bjurqvist          Söderhamns OK                38:38 
    3 Olle Olofsson           Storviks IF                  42:06 
    4 Jan-Erik Jansson        Gävle OK                     46:31 
    5 Sune Persson            Ljusne-Ala OK                50:46 
    6 Hans Gretas             Segersta OK                  52:47 
    7 Jan-Erik Holmstedt      Skellefteå OK                58:11 
    8 Gunnar Timner           Umeå OK                    1:03:18 
    9 Hans Nordström          Tierps SOK                 1:04:00 

      Gunnar Modig            OK Ödmården               ej start 
      Ingvar Tynong           Söderhamns OK             ej start 



H65  (21)      3220 m                      

    1 Roland Karlsson         Skogslöparna                 31:45 
    2 Karl-Åke Dahlgren       Svärdsjö IF                  32:05 
    3 Sven-Åke Englund        Gävle OK                     35:28 
    4 Stig Berggren           Årsunda IF                   35:36 
    5 Stig Ullström           Skutskärs OK                 37:45 
    6 Bengt Persson 1         Årsunda IF                   38:32 
    7 John Berglund           Alfta-Ösa OK                 41:17 
    8 Lennart Sjöhed          OK Renen                     41:32 
    9 Janne Månsson           Skogslöparna                 43:12 
   10 Adil Carlsson           Valbo Allmänna IF            43:34 
   11 Birger Byström          Sidensjö IK                  44:31 
   12 Rolf Krohn              Hudiksvalls IF               45:19 
   13 Olle Näslund            Timrå SOK                    53:17 

      Benny Jangren           Gävle OK                  Ej godk. 
      Stig-Gunnar Bylund      Härnösands OK             Ej godk. 
      Bertil Frisk            Hökmarks IF Gnistan       Ej godk. 
      Karl-Lennart Åhlund     Järbo OK                  Ej godk. 
      Karl-Gunnar Backlund    Ockelbo OK                Ej godk. 
      Bror Nylund             Oslättforspojkarnas IK    Ej godk. 
      Börje Westring          Gävle OK                  ej start 
      Martin Engqvist         Upsala IF                 ej start 



H60  (15)      3790 m                      

    1 Ingvar Forsberg         Storviks IF                  41:14 
    2 Elis Åberg              Storviks IF                  43:13 
    3 Tryggve Ottosson        Valbo Allmänna IF            43:56 
    4 Ove Peterson            Sundsvalls OK                46:03 
    5 Göran Berg              Sundsvalls OK                47:30 
    6 Ale Thorsling           Kungsgårdens SK              54:07 
    7 Gunnar Hellman          Sundsvalls OK                56:11 
    8 Roland Forsblom         Kungsgårdens SK              58:21 
    9 Hans Nyberg             Gävle OK                     58:25 
   10 Leif Persson            Ljusdals OK                1:04:10 
   11 Sören Andersson         Järbo OK                   1:05:01 
   12 Bengt-Åke Andersson     Rånäs OK                   1:10:22 

      Torsten Westman         OK Nolaskogsarna          Ej godk. 
      Bo Andersson            Valbo Allmänna IF         Ej godk. 
      Jouko Hyvönen           Hofors OK                 ej start 



H55  (20)      4490 m                      

    1 Bengt Björk             Årsunda IF                   43:06 
    2 Ola Karlsson            Storviks IF                  43:35 
    3 Åke Höglund             Midälva OK                   49:57 
    4 Bengt Lindberg          Gävle OK                     50:21 
    5 Stefan Gullback         IF Strategen                 51:25 
    6 Sven-Erik Carlsson      Alfta-Ösa OK                 53:35 
    7 Per Sundin              Skogslöparna                 54:42 
    8 Per Elfström            Årsunda IF                   54:58 
    9 Sivar Cliffoord         Hofors OK                    55:13 
   10 Winn-Christer Björklund Selånger SOK                 56:06 
   11 Sven-Erik Kempe         Gävle OK                   1:03:18 
   12 Yngve Persson           Tierps SOK                 1:03:49 
   13 Tore Lundgren           Sundsvalls OK              1:04:25 
   14 Kenneth Andersson       Valbo Allmänna IF          1:04:28 
   15 Matts Engvall           Bodens BK                  1:05:03 
   16 Sten-Åke Vedin          Midälva OK                 1:05:54 
   17 Robert Svartholm        Gammelstads IF             1:10:09 

      Karl-Olov Borg          Gävle OK                  ej start 
      Owe Edström             Midälva OK                ej start 
      Bengt A Persson         Rehns BK                  ej start 



H55 MOTION  (2 4070 m                      

    1 Ingvar Johansson        OK Rodhen                    49:37 

      Roger Kärnebro          Gävle OK                  Ej godk. 



H50  (21)      5780 m                      

    1 Rolf Lundberg           OK Ödmården                  53:59 
    2 Håkan Berglund          Midälva OK                   55:16 
    3 Helge Elfström          Årsunda IF                   56:40 
    4 Mats Helgesen           Järbo OK                     59:56 
    5 Nisse Johansson         Rehns BK                   1:00:05 
    6 Ingmar Andersson        OK Nolaskogsarna           1:02:00 
    7 Rolf Emlén              Vittjärvs IK               1:03:27 
    8 Anders Lindgren         Österfärnebo IF            1:05:33 
    9 Lars Eklund             Sundsvalls OK              1:06:29 
   10 Hasse Åberg             Valbo Allmänna IF          1:06:56 
   11 Björn Sandström         Umeå OK                    1:07:00 
   12 Ulf Olsson              Skogslöparna               1:07:36 
   13 Erik Broman             Alfta-Ösa OK               1:09:01 
   14 Kjell Sandström         Bodens BK                  1:09:25 
   15 Bo Edin                 Midälva OK                 1:13:14 
   16 Leif Selling            Härnösands OK              1:13:15 
   17 Lars Maxén              Midälva OK                 1:26:32 
   18 Håkan Eriksson          Umeå OK                    1:29:49 
   19 Lennart Willhelmsson    Forsa OK                   1:31:12 

      Sven Bergström          Forsa OK                  Ej godk. 
      Rolf Kulla              Valbo Allmänna IF         ej start 



H45  (23)      5780 m                      

    1 Stefan Carlsson         Alfta-Ösa OK                 46:18 
    2 Mats Walheim            Robertsfors IK               47:04 
    3 Jörgen Edin             Sidensjö IK                  48:47 
    4 Leif Bylars             Forsa OK                     50:04 
    5 Thomas Ericson          Alfta-Ösa OK                 53:51 
    6 Lennart Strandberg      Skogslöparna                 55:53 
    7 Tommy Berger            Gävle OK                     58:18 
    8 Hans-Olof Fröjd         Oslättforspojkarnas IK     1:00:17 
    9 Lars-Ove Skogh          Österfärnebo IF            1:02:52 
   10 Arne Eriksson           Tierps SOK                 1:07:00 
   11 Göran Hedman            Valbo Allmänna IF          1:11:52 
   12 Johnny Rösth            Litsbygdens SK             1:19:14 
   13 Jan-Erik Skyttner       Ljusdals OK                1:19:33 
   14 Sven-Erik Levin         Tierps SOK                 1:22:07 
   15 Karl-Erik Lindbäck      Älvsby IF                  1:28:55 
   16 Christer Lundstedt      Sundsvalls OK              1:57:44 

      Harald Knutsen          Gävle OK                  ej start 
      Kjell Wiklund           Hofors OK                 ej start 
      Lars Olofsson           Rehns BK                  ej start 
      Ragnar Oscarsson        Skutskärs OK              ej start 
      Lars Dahlqvist          Storviks IF               ej start 
      Lars Lindkvist          Storviks IF               ej start 
      Jan Nordin              Sundsvalls OK             ej start 



H45 MOTION  (1 5240 m                      

    1 Ulf Eriksson            Gävle OK                   1:07:21 



H40  (12)      6070 m                      

    1 Jan Sjöhed              Gävle OK                     44:34 
    2 Marcus Eriksson         Midälva OK                   46:06 
    3 Sten Ove Norman         Viksjöfors OK              1:02:48 
    4 Gunnar Forsgren         Forsa OK                   1:02:56 
    5 Anders Nilsson          Sundsvalls OK              1:04:25 
    6 Björn Aspelin           Valbo Allmänna IF          1:06:52 
    7 Olle Nordin             Oslättforspojkarnas IK     1:08:40 
    8 Karl-Erik Engblom       Valbo Allmänna IF          1:16:24 

      Per-Åke Bladh           Forsa OK                  ej start 
      Anders Enmark           Gävle OK                  ej start 
      Anders Jönsson          OK Triangeln              ej start 
      Mats Carlsson           OK Ödmården               ej start 



H35  (8)       7110 m                      

    1 Peter Karsbo            Alfta-Ösa OK                 57:07 
    2 Christer Alkberg        Ockelbo OK                 1:04:51 
    3 Thomas Carlsson         Valbo Allmänna IF          1:13:41 
    4 Torbjörn Åhman          OK Hammaren                1:22:17 
    5 Martin Myhrberg         Ockelbo OK                 1:42:12 

      Magnus Gunnarsson       Ockelbo OK                Ej godk. 
      Carl-Erik Sjöberg       Forsa OK                  ej start 
      Fredrik Hellman         Tumba-Mälarhöjden OK      ej start 



H21  (8)       8490 m                      

    1 Fredrik Persson         Ockelbo OK                 1:11:22 
    2 Klas Backlund           Gävle OK                   1:20:02 
    3 Lars Henriksson         Sundsvalls OK              1:29:27 
    4 Mikael Persson          OK Kåre                    1:40:45 
    5 Stefan Ahrell           Gävle OK                   1:48:15 
    6 Jan Moberg              Gävle OK                   1:51:21 

      Ingemar Stålberg        Gävle OK                  Ej godk. 
      Andreas Maxén           Midälva OK                Ej godk. 



H16  (22)      5020 m                      

    1 Jesper Lysell           Rehns BK                     41:29 
    2 Gustav Nordström        Gävle OK                     42:07 
    3 Hans Persson            Skogslöparna                 43:49 
    4 Magnus Yngvesson        Robertsfors IK               44:12 
    5 Anton Tynong            Gävle OK                     45:37 
    6 Fredrik Broman          Alfta-Ösa OK                 45:56 
    7 Andreas Lundsten        Vittjärvs IK                 49:53 
    8 Hans Kellner            Gävle OK                     54:53 
    9 David Lundsten          Vittjärvs IK                 56:17 
   10 Andreas Hedlund         Järbo OK                     58:52 
   11 Mats Johnsson           Sundsvalls OK              1:02:09 
   12 Erik Skogh              Österfärnebo IF            1:04:55 
   13 Simon Andersson         Forsa OK                   1:08:22 
   14 Jon Melin               Skellefteå OK              1:10:07 
   15 Andreas Wallström       Järbo OK                   1:17:13 
   16 Johannes Alneberg       Ockelbo OK                 1:20:12 
   17 Henrik Olsson           OK Hammaren                1:23:01 

      Anton Broman            Skellefteå OK             Ej godk. 
      Johan Bengtsson         Årsunda IF                Ej godk. 
      Mattias Olsson          Ockelbo OK                Ej godk. 
      Linus Englund           Alfta-Ösa OK              ej start 
      Jerker Lysell           Rehns BK                  ej start 



H14  (25)      3800 m                      

    1 Karl Walheim            Robertsfors IK               38:51 
    2 Joel Aspelin            Valbo Allmänna IF            40:23 
    3 Jakob Eriksson          Gävle OK                     40:53 
    4 Benjamin Selling        Härnösands OK                41:06 
    5 Per Olsson              Skogslöparna                 42:08 
    6 Simon Waller            OK Vargen                    42:40 
    7 Simon Sjöhed            Gävle OK                     43:04 
    8 Magnus Willhelmsson     Forsa OK                     44:29 
    9 Ivar Svartholm          Gammelstads IF               47:02 
   10 Göran Winblad           Rehns BK                     48:20 
   11 Daniel Knutsen          Gävle OK                     54:17 
   12 Mikael Lundstedt        Sundsvalls OK              1:03:02 
   13 Jonatan Lysell          Rehns BK                   1:06:04 
   14 Petter Norén            Älvsby IF                  1:06:19 
   15 Johan Skogh             Årsunda IF                 1:08:45 
   16 Theo Odenryd            Järbo OK                   1:12:00 
   17 Johan Norberg           Skogslöparna               1:12:08 
   18 Jacob Westborg          Vittjärvs IK               1:17:35 
   19 Johan Lundmark          Skellefteå OK              1:42:02 
   20 Hjalmar Lindberg        Skellefteå OK              1:57:40 

      Magnus Jonsson          Midälva OK                Ej godk. 
      Olov Ericson            Alfta-Ösa OK              ej start 
      Jakob Enmark            Gävle OK                  ej start 
      Martin Gunnarsson       Ockelbo OK                ej start 
      Elis Sjögren-Levin      Tierps SOK                ej start 



H12  (19)      2960 m                      

    1 Fredrik Ingelsson       Ockelbo OK                   20:53 
    2 Anton Helgman           OK Hammaren                  24:07 
    3 Kalle Larsson           Forsa OK                     24:15 
    4 Erik Magnusson          OK Nolaskogsarna             25:17 
    5 Jacob Lotsander         OK Hammaren                  26:05 
    6 Andreas Calleberg       Söderhamns OK                26:19 
    7 Erik Boman              Gävle OK                     26:56 
    8 Albin Sjöhed            Gävle OK                     27:17 
    9 Gustav Kvick            Forsa OK                     27:19 
   10 Magnus Lundgren         Skellefteå OK                29:04 
   11 Jon Åkesson             Forsa OK                     29:56 
   12 Erik Toomingas          Sundsvalls OK                30:10 
   13 Jens Åkerman            Gävle OK                     31:21 
   14 Viktor Herlin           Skellefteå OK                37:03 
   15 Johan Ledin             Sidensjö IK                  37:40 
   16 Fredrik Olsson          OK Hammaren                  41:06 

      August Tynong           Gävle OK                  ej start 
      Gustav Nystedt          Sundsvalls OK             ej start 
      Joar Svartholm          Gammelstads IF            ej start 



H10  (6)       2150 m                      

    1 Marcus Andersson        OK Nolaskogsarna             12:35 
    2 David Källström         Järbo OK                     16:14 
    3 Kevin Ståhl             Järbo OK                     16:17 
    4 Sixten Walheim          Robertsfors IK               18:50 
    5 Robert Johansson        Rehns BK                     22:33 

      Per Rösth               Litsbygdens SK            Ej godk. 



D70  (7)       2380 m                      

    1 Maja-Lisa Bergström     Selånger SOK                 31:05 
    2 Ulla Bengtsson          Årsunda IF                   38:02 
    3 Inga-Lisa Eriksson      Hofors OK                    42:17 
    4 Gunborg Hellström       Österfärnebo IF              56:27 
    5 Gun Krohn               Hudiksvalls IF               56:43 
    6 Margareta Hansson       Storviks IF                1:00:13 

      Stina Zackari           Sundsvalls OK             ej start 



D60  (11)      3350 m                      

    1 Laila Näslund           Timrå SOK                    50:36 
    2 Anne-Marie Byström      Sidensjö IK                  52:24 
    3 Ulla Hellman            Sundsvalls OK                53:43 
    4 Irene Westman           OK Nolaskogsarna             55:49 
    5 Vera Blom               Hudiksvalls IF               56:16 
    6 Elvy Peterson           Sundsvalls OK                56:55 
    7 Gunborg Westin          Skogslöparna                 57:37 
    8 Margareta Skoog         Valbo Allmänna IF            57:50 
    9 Lena Timner             Umeå OK                      59:43 

      Ann-Margret Persson     Gävle OK                  Ej godk. 
      Åsa Törnström           Storviks IF               Ej godk. 



D55  (9)       3350 m                      

    1 Christina Westman       Hudiksvalls IF               40:55 
    2 Solveig Svahn           Ockelbo OK                   44:06 
    3 Anna-Lena Lundell       Gävle OK                     45:12 
    4 Gullevi Svensson        Skogslöparna                 45:26 
    5 Harriet Gunnarsson      Storviks IF                  48:46 
    6 Elke Wilke-Günther      Tierps SOK                   54:00 
    7 Ingrid Wiklander-Nyl.   Sundsvalls OK                55:28 
    8 Elisabet Lundgren       Sundsvalls OK                56:14 
    9 Inger Borg              Gävle OK                   1:19:34 



D50  (5)       3590 m                      

    1 Annika Gillgren         Gävle OK                     52:00 
    2 Ing-Marie Åsenlund      Gävle OK                     55:37 
    3 Christina Wibron        Njurunda OK                1:13:36 
    4 Helene Wikner           OK Storsjön                1:25:33 

      Helena Hemström         Gävle OK                  ej start 



D45  (12)      3790 m                      

    1 Mona Åkerman            Gävle OK                     42:59 
    2 Christina Nordström     Bodens BK                    44:58 
    3 Inger Edin              Sidensjö IK                  46:05 
    4 Katarina Kvick          Forsa OK                     48:34 
    5 Gudrun Wegeland         OK Nolaskogsarna             48:56 
    6 Eva Walheim             Robertsfors IK               49:51 
    7 Karin Bergström         Gävle OK                     51:11 
    8 Kerstin Caap-Hällgren   Härnösands OK                51:55 
    9 Tina Peterson           IFK Umeå                     53:53 
   10 Eva Engman              Forsa OK                   1:22:14 

      Anki Teike              Forsa OK                  ej start 
      Ingela Bengtsson        Årsunda IF                ej start 



D45 MOTION  (3 2810 m                      

    1 Kerstin Alneberg-Stenss Ockelbo OK                   40:34 
    2 Birgitta Hammarberg     Sundsvalls OK                41:10 
    3 Inger Björk             Årsunda IF                   52:33 



D40  (8)       3790 m                      

    1 Maria Bratt             Sundsvalls OK                41:07 
    2 Åsa Kindlundh           Alfta-Ösa OK                 42:44 
    3 Agneta Fries            Umeå OK                      43:23 
    4 Bitte Eriksson          Gävle OK                     43:32 
    5 Anette Aspelin          Valbo Allmänna IF            59:15 
    6 Anna-Lena Tynong        Gävle OK                   1:00:09 
    7 Lena Bengtsson          Årsunda IF                 1:05:19 

      Marie Gustafsson        Sundsvalls OK             ej start 



D35  (6)       4220 m                      

    1 Anette Sjöberg          Gävle OK                     50:11 
    2 Monica Johansson        Gävle OK                     50:52 
    3 Anna Nordin             Sundsvalls OK                51:28 
    4 Cecilia Edström         Sundsvalls OK                56:51 

      Anna-Lena Lindström     Sundsvalls OK             ej start 
      Carina Nilsson          Sundsvalls OK             ej start 



D21  (5)       4490 m                      

    1 Jenny Windahl           Gävle OK                     59:59 
    2 Jenny Palm              Valbo Allmänna IF          1:02:04 
    3 Karin Möllerberg        Gävle OK                   1:02:24 

      Yasmine Offrell         Gävle OK                  ej start 
      Elisabeth Hillberg      Hofors OK                 ej start 



D18  (1)       3790 m                      

      Anna Lundgren           OK Hammaren               ej start 



D16  (15)      3800 m                      

    1 Ylva Kindlundh          Alfta-Ösa OK                 47:21 
    2 Karin Sandström         Umeå OK                      48:36 
    3 Ida Åkesson             Forsa OK                     50:15 
    4 Stina Walheim           Robertsfors IK               50:18 
    5 Sara Bergström          IFK Umeå                     50:46 
    6 Sanna Wästholt          Ljusdals OK                  52:22 
    7 Malin Eriksson          Umeå OK                      53:25 
    8 Kristina Nordebo        Älvsby IF                    53:37 
    9 Malin Winblad           Rehns BK                     54:42 
   10 Johanna Tholerud        Övertorneå IF                58:27 
   11 Sara Kring              Forsa OK                     59:02 
   12 Linnea Hedlund          Skellefteå OK              2:00:38 

      Helena Olsson           OK Hammaren               Ej godk. 
      Linnéa Kvick            Forsa OK                  ej start 
      Maria Olofsson          Litsbygdens SK            ej start 



D14  (20)      2810 m                      

    1 Caroline Edlund         OK Nolaskogsarna             27:18 
    2 Maria Nordström         Gävle OK                     28:06 
    3 Maria Hellström         Årsunda IF                   28:44 
    4 Linn Bylars             Forsa OK                     30:07 
    5 Ida Lindkvist           OK Denseln                   30:36 
    6 Malin Eriksson          Tierps SOK                   31:22 
    7 Maria Häggström         Litsbygdens SK               32:37 
    8 Anna Kvick              Forsa OK                     33:24 
    9 Anna Berglöf            Årsunda IF                   33:54 
   10 Ann-Sofie Karlsson      Årsunda IF                   34:21 
   11 Lisa Englund            Alfta-Ösa OK                 34:39 
   12 Anna-Karin Lindström    Alfta-Ösa OK                 34:50 
   13 Fanny Linderborg        Skellefteå OK                36:10 
   14 Annika Helgesen         Järbo OK                     36:24 
   15 Stina Edin              Sidensjö IK                  38:02 
   16 Ida Forsgren            Forsa OK                     40:00 
   17 Bodil Kindlundh         Alfta-Ösa OK                 40:24 
   18 Malin Andersson         OK Nolaskogsarna             45:58 

      Maja Dahlqvist          Storviks IF               ej start 
      Anna Nystedt            Sundsvalls OK             ej start 



D12  (11)      2430 m                      

    1 Annika Nilsson          Sundsvalls OK                22:49 
    2 Hanna Olsson            Ljusdals OK                  23:12 
    3 Viktoria Helmersson     Ockelbo OK                   24:31 
    4 Linda Edström           Sundsvalls OK                24:32 
    5 Alicia Walheim          Robertsfors IK               25:47 
    6 Stina Skyttner          Ljusdals OK                  29:10 
    7 Joline Ingelsson        OK Hammaren                  29:20 
    8 Matilda Wästholt        Ljusdals OK                  31:21 
    9 Elin Skogh              Österfärnebo IF              37:19 
   10 Emilia Nilsson          OK Hammaren                  47:29 

      Maria Berglöf           Årsunda IF                ej start 



D10  (9)       2150 m                      

    1 Maja Ingelsson          OK Hammaren                  16:52 
    2 Hanna Sjöberg           Gävle OK                     18:19 
    3 Malin Helgman           OK Hammaren                  20:05 
    4 Stina Magnusson         OK Nolaskogsarna             20:06 
    5 Hanna Hedkvist          Årsunda IF                   22:20 
    6 Sara Vejdeland          OK Hammaren                  26:14 
    7 Julia Alström           Sundsvalls OK                26:43 
    8 Felicia Lotsander       OK Hammaren                  34:02 

      Frida Ingelsson         Ockelbo OK                ej start 



U3  (1)        2430 m                      

    1 Frida Odenryd           Järbo OK                     47:09 



U2  (1)        2150 m                      

      Kristin Boman           Gävle OK                  ej start 



U1  (1)        2070 m                      

    1 Cecilia Knutsen         Gävle OK                     16:53 



INSKOLNING  (7 2070 m                      

      Petter Andersson        Ockelbo OK                   Godk. 
      Rikard Olofsson         Ockelbo OK                   Godk. 
      Elin Kindlundh          Alfta-Ösa OK                 Godk. 
      Andrea Lotsander        OK Hammaren                  Godk. 
      Jonatan Helin           Ockelbo OK                   Godk. 
      Sebastian Myhrberg      Ockelbo OK                   Godk. 
      Filip Ivarsson          OK Hammaren                  Godk. 



Öppen 1  (1)   2070 m                      

    1 Björn Grängfors         Härnösands OK                18:13 



Öppen 4  (10)  2810 m                      

    1 Mattias Borg            Gävle OK                     36:18 
    2 Anette Andersson        OK Nolaskogsarna             41:19 
    3 Simon Kristoffersson    Sidensjö IK                  41:42 
    4 Carina Lundgren         Skellefteå OK                49:44 
    5 Berit Selling           Härnösands OK                54:40 
    6 Ulf Ridefelt            Gävle OK                     55:07 
    7 Ulla Waller             OK Vargen                  1:02:30 
    8 Jan Winblad             Rehns BK                   1:07:25 
    9 Göran Waller            OK Vargen                  1:08:53 
   10 Carola Herlin           Skellefteå OK              1:33:29 



Öppen 5  (2)   4070 m                      

    1 Torbjörn Eklöv          Storviks IF                  43:18 
    2 Jonas Vejdeland         OK Hammaren                  47:40 



Öppen 7  (5)   2510 m                      

    1 Anders Karlsson         Årsunda IF                   25:35 
    2 Hans Nilsson            Söderhamns OK                31:52 
    3 Karin Johansson         OK Hammaren                  32:54 
    4 Hans Linde              Söderhamns OK                33:35 
    5 Leif Blomqvist          Söderhamns OK                38:08 



Öppen 8  (5)   4490 m                      

    1 Jan Andersson           Gävle OK                     44:26 
    2 Jan-Erik Skogh          Österfärnebo IF              46:08 
    3 Sören Calleberg         Söderhamns OK                50:30 
    4 Lina Lindberg           Gävle OK                     56:57 
    5 Olle Kellner            Gävle OK                   1:19:35 



Öppen 9  (4)   7110 m                      

    1 Christer Carlsson       OK Kåre                      55:04 
    2 Mathias Wilhelmsson     Forsa OK                   1:08:44 
    3 Lars Ohlsson            Gävle OK                   1:21:26 

      Stefan Danielsson       OK Hammaren               Ej godk. 


Distriktstävling, slutresultat

Elitklasser      
    Kort 25/9 Klass. 26/9 Totalt
1 Ångermanland 88 100 188
2 Gästrikland 82 77 159
3 Hälsingland 78 49 127
4 Medelpad 37 53 90
5 Västerbotten 32 51 83
6 Norrbotten 35 26 61
7 Jämtland/Härjedalen 26 17 43
         

Ung Norrkamp - Korrigering av slutresultatet

Vi har uppmärksammats på att vi har gjort ett misstag då vi gjorde iordning den räknesnurra som räknade ihop resultaten i UngNorrKampen. Detta har medfört att den tidigare redovisade poängställningen är felaktig. Den rätta poängställningen skall vara denna:
 

Ung Norrkamp, slutresultat, reviderat 2004-09-29   

 

 

Kort

Klass

Tot

1

Hälsingland

67

61

128

2

Gästrikland

53

55

108

3

Västerbotten

49

46

95

4

Ångermanland

36

40

76

5

Norrbotten

40

32

72

6

Medelpad

15

5

20

7

Jämtland/Härjedalen

3

7

10

 
Vi beklagar detta och speciellt det faktum att vi utnämnde fel segrande distrikt. Det är alltså Hälsinglands duktiga ungdomar som skall hyllas som segrare i denna tävling!

Tävlingsledningen

Månad: År:
Datum Namn Arrangörer Delt Klubb
2019-11-03HöstlunkenSnättringe SK6372Klubbresultatlista
2019-11-07Natt Sprint Cup #1Snättringe SK701Klubbresultatlista
2019-11-09 - 2019-11-09#TBE Sprint Cup Delt. 1 VästerbergStorviks IF428Klubbresultatlista
2019-11-10Novemberflåset 2019Valbo AIF649Klubbresultatlista
2019-11-13 - 2019-11-13Mila Stockholm by Night, #1Tumba-Mälarhöjden OK3911Klubbresultatlista
2019-11-14 - 2019-11-14Natt 7an ettap 2Bredareds IF571Klubbresultatlista
2019-11-16 - 2019-11-16#TBE Sprint Cup Delt. 2 HedesundaStorviks IF278Klubbanmälningslista
2019-11-20LussetågetGävle OK235Klubbanmälningslista
2019-11-27LussetågetGävle OK154Klubbanmälningslista
2019-11-30 - 2019-12-01Viken IndoorOK Pers Lärjungar20217Klubbanmälningslista
Informationen är hämtad från Svenska Orienteringsförbundets system Eventor.

Postadress:
OK Hammaren - Orientering
Hans Hiertasväg 17
81192 Sandviken

Kontakt:
Tel: 026242105
E-post: This is a mailto link

Se all info