Hoppa till sidans innehåll

Polis-SM 2003

Polis- och Brandmans-SM

OK Hammaren har arrangerat SM för poliser och brandmän 3-4 september 2003..
Tävlingarna gick i skogen vid Stensätra IP och banläggare var Jan "Julle" Olsson.

I resultatlistan betecknas polisklasser med P och brandmansklasser med B.
(Ex: H21P = H21 Poliser,  H21B =  H21 Brandmän)

Resultat klassisk distans 3 september
Sträcktider klassisk distans

Resultat kortdistans  4 september
Sträcktider kortdistans

 

Polis SM Klassisk to 2003-09-04 13:16
Resultat skapad av OE2002 Sverige © Stephan Krämer 2002

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80P  (2)      2810 m                      

    1          Stig Janzon                        Köpingspolisens IF           65:52 G        
    2          K-G Ardebäck                       Borlängepolisens IF          77:57 S        



H75P  (4)      2810 m                      

    1          Arne Nordahl                       Ängelholmspolisens SK        33:35 G        
    2          Rune Isaksson                      Helsingborgs polismäns GI    38:49 S        
    3          Erland Lindkvist                   Visbypolisens IF             51:43          

               Bengt Carlsson                   6 Göteborgs Polismäns IF    ej start          



H70P  (3)      3460 m                      

    1          Per-Johan Persson                  Linköpingspolisens IF        42:42 G        
    2          Ramon Berger                       Motalapolisens SoIF          43:32 G        
    3          Göte Brunzelius                 15 Stockholmspolisens IF        56:37 S        



H65P  (6)      3630 m                      

    1          Lennart Östanbäck                  Södra Älvsborgs Polis IF     38:44 G        
    2          Åke Axelsson                     6 Göteborgs Polismäns IF       39:28 G        
    3          Bengt Albinsson                    Västeråspolisens IF          49:51 S        
    4          Ola Kleist                         Linköpingspolisens IF        61:18          
    5          Ove Berggården                     Linköpingspolisens IF        69:23          

               Ingemar Holmberg                   Skövdepolisens IF         ej start          



H60P  (15)     4260 m                      

    1          Hans Carlsson                   15 Stockholmspolisens IF        37:52 G        
    2          Finn Söndergard                    Danmark                      41:54 G        
    3          Thomas Scherlin                 15 Stockholmspolisens IF        44:54 S        
    4          Hans-Åke Christiansson             Västervikspolisens IF        45:02 S        
    5          Sture Nilsson                   15 Stockholmspolisens IF        47:17 S        
    6          Arne Pedersen                      Danmark                      48:24 S        
    7          Thure Jakobsson                    Umeåpolisens SoIK            49:10 S        
    8          Leon Jörgensen                     Danmark                      51:59 S        
    9          Johnny Wallinge                    Norrköpingspolisens IF       55:53 B        
   10          Tommy Persson                      Norrköpingspolisens IF       63:01          
   11          Rolf Westerlind                    Umeåpolisens SoIK            65:59          
   12          Lars Hedlund                       Hudikvallspolisens IF        75:46          
   13          Håkan Jidetorp                     Enköpingspolisens IF         77:57          
   14          Torbjörn Jansson                   Falupolisens IF              82:20          

               Jan-Erik Berg                      Borlängepolisens IF       ej start          



H55P  (13)     5135 m                      

    1          Thomas Kleist                      Motalapolisens SoIF          46:20 G        
    2          Hans Engström                      Norrköpingspolisens IF       49:30 G        
    3          Claus Petersén                     Motalapolisens SoIF          50:51 G        
    4          Hans Hvalsö                        Danmark                      52:01 S        
    5          Sven-Olov Vikström                 Skellefteå Polis IF          52:44 S        
    6          Ulf Svedestam                      Eskilstunapolisens IF        55:04 S        
    7          Hans Erik Åkerlund                 Eskilstunapolisens IF        58:57 S        
    8          Carl-Olov Olsson                 9 Jämtlandspolisens IF         63:43 S        
    9          Curt Åhman                       9 Jämtlandspolisens IF         85:35          

               Bo Norbäck                      15 Stockholmspolisens IF       Felst.          
               Stig Larsson                       Helsingborgs polismäns GI   Felst.          
               Bert Hag                           Falupolisens IF           ej start          
               Leif Nordstrand                    Uppsalapolisens IF        ej start          



H50P  (11)     5135 m                      

    1          Roland Svensson                    Skövdepolisens IF            44:38 G        
    2          Örjan Stahl                        Falupolisens IF              48:41 G        
    3          Thomas Hoff                        Roslagens IF                 50:26 S        
    4          Eje Dahl                           Sydnärkespolisens IK         52:23 S        
    5          Åke Marmsten                       Umeåpolisens SoIK            58:37 S        
    6          Göran Johansson                    Lidköpings KoIF              60:06 S        
    7          Lennart H Eriksson               6 Göteborgs Polismäns IF       61:04 S        
    8          Kenneth Starkenberg             15 Stockholmspolisens IF        61:18 S        
    9          Hans Nyfjord                       Enköpingspolisens IF         64:24 B        
   10          Jan Rosenlind                      Danmark                      68:30          
   11          Lars Lövholm                       Lidköpings KoIF              69:36          



H45P  (13)     6050 m                      

    1          Per-Ove Wallén                  15 Stockholmspolisens IF        48:38 G        
    2          Göran Eriksson                     Södertäljepolisens SoIF      54:32 S        
    3          Bengt Jonsson                    6 Göteborgs Polismäns IF       56:02 S        
    4          Bengt Kärrström                 15 Stockholmspolisens IF        60:06 S        
    5          Christer Serrander                 Södertäljepolisens SoIF      67:22 S        
    6          Gert Kristensen                    Danmark                      68:13 S        
    7          Torben Olesen                      Danmark                      68:51 S        
    8          Hans Henrik Juda                   Danmark                      73:58 B        
    9          Håkan Englund                      Falupolisens IF              79:50          
   10          Jörgen Holst                       Danmark                      82:14          

               Calle Nöjd                         Norrköpingspolisens IF    ej start          
               Urban Arnesson                     Hässleholmspolisens IF    ej start          
               Kaj Abrahamsson                    Lidköpings KoIF           ej start          



H40P  (4)      6630 m                      

    1          Staffan Käll                       Växjöpolisens IoPK           56:05 G        
    2          Mats Lindkvist                     Västerortspolisen            80:28 B        

               Göran Sundström                  6 Göteborgs Polismäns IF    ej start          
               Anders Wikström                    Umeåpolisens SoIK         ej start          



H35P  (4)      7110 m                      

    1          Niclas Rasmusson                   Lappmarkspolisen             92:33 G        
    2          Stefan Aronson                     Sydnärkespolisens IK         94:03 G        

               Johan Östling                    6 Göteborgs Polismäns IF    ej start          
               Jan Hofvenstam                     Norrköpingspolisens IF    ej start          



H21P  (11)     8070 m                      

    1          Fredrik Svensson                   Jönköpingspolisens SoIF      56:43 G        
    2          Claes Hagstrand                  6 Göteborgs Polismäns IF       59:07 G        
    3          Anders Ingemarsson                 Södra Älvsborgs Polis IF     59:31 G        
    4          Thomas Josarp                    6 Göteborgs Polismäns IF       60:48 G        
    5          Mats Ljungkvist                    Växjöpolisens IoPK           64:30 S        
    6          Peter Nordgren                   6 Göteborgs Polismäns IF       67:48 S        
    7          Martin Grenestam                   Norrköpingspolisens IF       77:38 S        
    8          Thomas Durr                        Danmark                      80:10 B        
    9          Jörn Lind                          Danmark                      81:41 B        
   10          Egon Sloth                         Danmark                      83:52 B        

               Martin Solméus                   6 Göteborgs Polismäns IF      Felst.          



D45P  (9)      3630 m                      

    1          Gunillla Larsson                   Södra Älvsborgs Polis IF     36:49 G        
    2          Karin Appelqvist                   Norrortspolisen              42:07 S        
    3          Birgitta Svensson                  Norrköpingspolisens IF       57:32          
    4          Marit Lindahl                      Uppsalapolisens IF           66:15          
    5          Lena R Eriksson                  6 Göteborgs Polismäns IF       69:41          
    6          Liz Berglund                       Uppsalapolisens IF           73:23          
    7          Anna Hedlin                        Uppsalapolisens IF          102:18          

               Margareta Tidman                   Norrköpingspolisens IF      Felst.          
               Lena Hedman                        Västeråspolisens IF       ej start          



D21P  (8)      5135 m                      

    1          Malin Jonsson                      SKL IF                       38:20 G        
    2          Annika Lindberg                 15 Stockholmspolisens IF        44:23 S        
    3          Sofie Backman                      Poplishögskolan              45:19 S        
    4          Karolina Engström                  Norrköpingspolisens IF       61:19          
    5          Sabine Karlsson                    Roslagens IF                 71:42          
    6          Christina Bergström                Södertäljepolisens SoIF      72:34          
    7          Eva Karlsson                       Lidköpings KoIF              73:40          

               Anna Hofvenstam                    Norrköpingspolisens IF    ej start          



H21B  (6)      8070 m                      

    1          Jörgen Nilsson                     SRV FF                       54:27 G        
    2          Henrik Johansson                   Eskilstuna                   54:29 G        
    3          Thomas Knutsson                    Eskilstuna                   55:17 G        
    4          Marc Ståhl                         Växjö                        73:42 S        

               Jens Molin                         Södertörn                 ej start          
               Jonatan Alm                        Södertörn                 ej start          



H35B  (6)      7110 m                      

    1          Magnus Johansson                   Göteborg                     47:59 G        
    2          Magnus Månsson                     Växjö                        51:57 G        
    3          Mikael Eriksson                    SRV FF                       58:33 S        
    4          Mikael Åhgren                      Södertörn                    60:01 S        
    5          Håkan Andersson                    Gävle                        60:35 S        
    6          Jan Malmsten                       Söderhamn                    87:52          



H40B  (6)      6630 m                      

    1          Håkan Dahlbäck                     Sö Roslagen                  45:12 G        
    2          Åke Svensson                       SRV FF                       53:48 S        
    3          Magnus Kjellman                    SRV FF                       57:56 S        
    4          Arne Johansson                     Göteborg                     88:26          

               Bo Fransson                        Uppsala                   ej start          
               Marcus Bodén                       Borås                     ej start          



H45B  (12)     6050 m                      

    1          Lennart Larsson                    Borås                        39:09 G        
    2          Roy Fransson                       Eskilstuna                   44:08 S        
    3          Ingemar Skaar                      Jönköping                    45:56 S        
    4          Lennart Bjursäter                  Södertörn                    47:25 S        
    5          Thomas Kampf                       Uppsala                      50:14 S        
    6          Klaes Hoof                         Borås                        53:55 S        
    7          Jerry Nyberg                       Attunda                      60:14          
    8          Börje Andersson                    Jönköping                    66:26          
    9          Lasse Skoglund                     Söderhamn                    71:33          

               Stig Lundström                     Söderhamn                   Felst.          
               Frej Fernström                     Sö Roslagen               ej start          
               Hans Letfors                       Stockholm                 ej start          



H50B  (3)      5135 m                      

    1          Anders Wilgotsson                  Borås                        66:44 G        
    2          Björn Christell                    Göteborg                     78:46 S        
    3          Lars-Erik Sandin                   Borås                        80:46 S        



H55B  (6)      5135 m                      

    1          Leif Thorsson                      Strängnäs                    45:25 G        
    2          KG Andersson                       Eskilstuna                   46:44 G        
    3          Bo Eklund                          Uppsala                      53:33 S        
    4          Hans Törnlund                      Uppsala                      54:10 S        

               Klas-Göran Allvin                  Arboga                      Felst.          
               Leif Mathisen                      Eskilstuna                ej start          



H60B  (6)      4260 m                      

    1          Bo Hansson                         Arboga                       39:04 G        
    2          Göran Johansson                    Södertörn                    43:08 G        
    3          Lars Andersson                     Stockholm                    58:32 B        
    4          Per-Olof Lindholm                  SRV FF                       61:32          
    5          Erik Mäkinen                       Uppsala                      63:18          
    6          Leif Staaf                         Stockholm                    97:43          



H70B  (4)      3460 m                      

    1          Birger Olsson                      Arboga                       75:03 G        
    2          Kenneth Kempe                      Attunda                      78:37 G        
    3          Yngve Fält                         Göteborg                     80:11 G        
    4          Gunnar Mattsson                    Stockholm                   124:22          



Herrar M  (4)  4320 m                      

    1          Mats Blomdahl                      Göteborg                     60:47 G        
    2          Conny Larsson                      Arboga                       71:59 S        

               Kristian Herner                    Södertörn                 ej start          
               Johan Berg                         Sö Roslagen               ej start          



D21B  (2)      4260 m                      

    1          Linda Ryen                         SRV FF                       38:29 G        
    2          Lotten Sundbom                     Uppsala                      45:30 S        



D45 Utom tävla 3630 m                      

    1          Mona Petersén                      Motalapolisens SoIF          49:44 G        
    2          Britt-Marie Engström               Norrköpingspolisens IF       73:06 B        



H65B  (3)      3630 m                      

    1          Gunnar Dahl                        Växjö                        42:44 G        
    2          Bo Andersson                       Stockholm                    68:24          
    3          Göran Fagerberg                    Stockholm                    78:57          



H75B  (4)      2810 m                      

    1          Gösta Ahl                          Stockholm                    51:25 G        
    2          Gösta Lindholm                     Jönköping                    56:10 G        
    3          Nils Friman                        Stockholm                    63:05 S        
    4          Bengt Törnqvist                    Attunda                      92:57          



Polis SM Kortto 2003-09-04 13:11
Resultatskapad av OE2002 Sverige © Stephan Krämer 2002

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80P  (2)      2380 m                      

    1          Stig Janzon                        Köpingpolisens IF            48:51 G        

               K-G Ardebäck                       Borlängepolisens IF         Felst.          



H75P  (4)      2380 m                      

    1          Arne Nordahl                       Ängelholmspolisens SK        32:26 G        
    2          Rune Isaksson                      Helsingborgs polismäns GI    34:36 G        
    3          Erland Lindkvist                   Visbypolisens IoSK           43:04 S        

               Bengt Carlsson                   6 Göteborgs Polismäns IF    ej start          



H70P  (3)      2380 m                      

    1          Göte Brunzelius                 15 Stockholmspolisens IF        31:37 G        
    2          Ramon Berger                       Motalapolisens SOIF          32:16 G        
    3          Per-Johan Persson                  Linköpingspolisens IF        32:59 G        



H65P  (6)      2780 m                      

    1          Åke Axelsson                     6 Göteborgs Polismäns IF       30:42 G        
    2          Ola Kleist                         Linköpingspolisens IF        32:16 G        
    3          Ove Berggården                     Linköpingspolisens IF        34:22 G        
    4          Lennart Östanbäck                  Södra Älvsborgs Polis IF     37:38 S        
    5          Bengt Albinsson                    Västeråspolisens IF          38:37 S        

               Ingemar Holmberg                   Skövdepolisens IF         ej start          



H60P  (14)     2970 m                      

    1          Hans Carlsson                   15 Stockholmspolisens IF        25:27 G        
    2          Rogert Hägg                        Roslagens IF                 28:33 G        
    3          Hans-Åke Christiansson             Västervikspolisens IF        30:04 S        
    4          Sture Nilsson                   15 Stockholmspolisens IF        30:51 S        
    5          Thomas Scherlin                 15 Stockholmspolisens IF        30:58 S        
    6          Finn Söndergard                    Danmark                      33:44 S        
    7          Thure Jakobsson                    Umeåpolisens SoIK            36:48 S        
    8          Arne Pedersen                      Danmark                      36:49 S        
    9          Leon Jörgensen                     Danmark                      40:09          
   10          Rolf Westerlind                    Umeåpolisens SoIK            41:10          
   11          Håkan Jidetorp                     Enköpingspolisens IF         44:38          
   12          Tommy Persson                      Norrköpingspolisens IF       45:14          
   13          Johnny Wallinge                    Norrköpingspolisens IF       46:43          
   14          Lars Hedlund                       Hudikvallspolisens IF        48:11          



H55P  (10)     3460 m                      

    1          Thomas Kleist                      Motalapolisens SOIF          30:49 G        
    2          Claus Petersén                     Motalapolisens SOIF          34:35 G        
    3          Bo Norbäck                      15 Stockholmspolisens IF        36:09 S        
    4          Hans Engström                      Norrköpingspolisens IF       41:07 S        
    5          Hans Hvalsö                        Danmark                      41:50 S        
    6          Hans Erik Åkerlund                 Eskilstunapolisens IF        42:03 S        
    7          Ulf Svedestam                      Eskilstunapolisens IF        42:54 S        

               Sven-Olov Vikström                 Skellefteå Polis IF         Felst.          
               Leif Nordstrand                    Uppsalapolisens IF        ej start          
               Stig Larsson                       Helsingborgs polismäns GI ej start          



H50P  (10)     3460 m                      

    1          Roland Svensson                    Skövdepolisens IF            26:48 G        
    2          Åke Marmsten                       Umeåpolisens SoIK            31:07 S        
    3          Eje Dahl                           Sydnärkespolisens IK         32:19 S        
    4          Göran Johansson                    Lidköpings KoIF              34:27 S        
    5          Kenneth Starkenberg             15 Stockholmspolisens IF        38:31 B        
    6          Thomas Hoff                        Roslagens IF                 42:18          
    7          Hans Nyfjord                       Enköpingspolisens IF         46:51          
    8          Lennart H Eriksson               6 Göteborgs Polismäns IF       48:53          
    9          Jan Rosenlind                      Danmark                      57:37          

               Lars Lövholm                       Lidköpings KoIF             Felst.          



H45P  (14)     3780 m                      

    1          Per-Ove Wallén                  15 Stockholmspolisens IF        32:14 G        
    2          Bengt Kärrström                 15 Stockholmspolisens IF        34:16 G        
    3          Göran Eriksson                     Södertäljepolisens SoIF      34:44 G        
    4          Bengt Jonsson                    6 Göteborgs Polismäns IF       38:19 S        
    5          Gert Kristensen                    Danmark                      40:32 S        
    6          Håkan Englund                      Falupolisens IF              41:29 S        
    7          Torben Olesen                      Danmark                      42:07 S        
    8          Christer Serrander                 Södertäljepolisens SoIF      44:03 S        
    9          Hans Henrik Juda                   Danmark                      45:12 S        
   10          Jörgen Holst                       Danmark                      47:16 B        

               Calle Nöjd                         Norrköpingspolisens IF    ej start          
               Urban Arnesson                     Hässleholmspolisens IF    ej start          
               Kaj Abrahamsson                    Lidköpings KoIF           ej start          
               Conny Andersson                    Roslagens IF              ej start          



H40P  (5)      3780 m                      

    1          Staffan Käll                       Växjöpolisens IoPK           34:34 G        
    2          Mats Lindkvist                     Västerortspolisens IK        51:14 B        
    3          Stefan Eriksson                    Västeråspolisens IF          60:38          

               Göran Sundström                  6 Göteborgs Polismäns IF    ej start          
               Anders Wikström                    Umeåpolisens SoIK         ej start          



H35P  (4)      4050 m                      

    1          Stefan Aronson                     Sydnärkespolisens IK         46:17 G        
    2          Niclas Rasmusson                   Lappmarkspolisen             55:38 S        

               Johan Östling                    6 Göteborgs Polismäns IF    ej start          
               Jan Hofvenstam                     Norrköpingspolisens IF    ej start          



H21P  (12)     4335 m                      

    1          Fredrik Svensson                   Jönköpingspolisens SoIF      31:15 G        
    2          Claes Hagstrand                  6 Göteborgs Polismäns IF       31:32 G        
    3          Mats Ljungkvist                    Växjöpolisens IoPK           32:16 G        
    4          Martin Solméus                   6 Göteborgs Polismäns IF       34:24 G        
    5          Anders Ingemarsson                 Södra Älvsborgs Polis IF     35:12 G        
    6          Thomas Josarp                    6 Göteborgs Polismäns IF       35:18 G        
    7          Jörn Lind                          Danmark                      38:37 S        
    8          Martin Grenestam                   Norrköpingspolisens IF       40:32 S        
    9          Peter Nordgren                   6 Göteborgs Polismäns IF       41:13 S        
   10          Thomas Durr                        Danmark                      42:04 S        
   11          Egon Sloth                         Danmark                      51:19          
   12          Peter Fredriksson                  Falupolisens IF              64:11          



D45P  (9)      2780 m                      

    1          Gunillla Larsson                   Södra Älvsborgs Polis IF     28:45 G        
    2          Margareta Tidman                   Norrköpingspolisens IF       34:43 S        
    3          Karin Appelqvist                   Norrortspolisen              35:18 S        
    4          Birgitta Svensson                  Norrköpingspolisens IF       44:21          
    5          Lena R Eriksson                  6 Göteborgs Polismäns IF       44:47          
    6          Marit Lindahl                      Uppsalapolisens IF           54:07          
    7          Liz Berglund                       Uppsalapolisens IF           72:45          
    8          Anna Hedlin                        Uppsalapolisens IF           88:45          

               Lena Hedman                        Västeråspolisens IF       ej start          



D21P  (8)      3780 m                      

    1          Malin Jonsson                      SKL IF                       29:08 G        
    2          Annika Lindberg                 15 Stockholmspolisens IF        35:01 S        
    3          Karolina Engström                  Norrköpingspolisens IF       44:59 B        
    4          Christina Bergström                Södertäljepolisens SoIF      46:01          
    5          Sabine Karlsson                    Roslagens IF                 53:04          
    6          Eva Karlsson                       Lidköpings KoIF              65:01          

               Sofie Backman                      Polishögskolan              Felst.          
               Anna Hofvenstam                    Norrköpingspolisens IF    ej start          



H21B  (7)      4335 m                      

    1          Henrik Johansson                   Eskilstuna                   29:29 G        
    2          Magnus Johansson                   Göteborg                     29:45 G        
    3          Thomas Knutsson                    Eskilstuna                   32:39 G        

               Marc Ståhl                         Växjö                       Felst.          
               Jens Molin                         Södertörn                 ej start          
               Jonatan Alm                        Södertörn                 ej start          
               Jörgen Nilsson                     SRV FF                    ej start          



H35B  (5)      4050 m                      

    1          Magnus Månsson                     Växjö                        31:55 G        
    2          Mikael Eriksson                    SRV FF                       32:54 G        
    3          Mikael Åhgren                      Södertörn                    38:11 S        
    4          Håkan Andersson                    Gävle                        39:09 S        

               Jan Malmsten                       Söderhamn                   Felst.          



H40B  (5)      3780 m                      

    1          Åke Svensson                       SRV FF                       30:30 G        
    2          Magnus Kjellman                    SRV FF                       33:22 G        

               Bo Fransson                        Uppsala                   ej start          
               Macus Bodén                        Borås                     ej start          
               Arne Johansson                     Göteborg                  ej start          



H45B  (11)     3780 m                      

    1          Lennart Larsson                    Borås                        23:45 G        
    2          Roy Fransson                       Eskilstuna                   28:12 S        
    3          Ingemar Skaar                      Jönköping                    29:10 S        
    4          Lennart Bjursäter                  Södertörn                    29:41 S        
    5          Klaes Hoof                         Borås                        33:29 S        
    6          Jerry Nyberg                       Attunda                      38:19          
    7          Stig Lundström                     Söderhamn                    42:47          
    8          Börje Andersson                    Jönköping                    45:21          
    9          Lasse Skoglund                     Söderhamn                    50:26          

               Thoms Kampf                        Uppsala                   ej start          
               Hans Letfors                       Stockholm                 ej start          



H50B  (3)      3460 m                      

    1          Anders Wilgotsson                  Borås                        46:09 G        
    2          Björn Christell                    Göteborg                     74:57          
    3          Lars-Erik Sandin                   Borås                        77:07          



H55B  (5)      3460 m                      

    1          Bo Eklund                          Uppsala                      38:02 G        
    2          Hans Törnlund                      Uppsala                      50:05 S        

               Klas-Göran Allvin                  Arboga                      Felst.          
               K G Andersson                      Eskilstuna                ej start          
               Leif Mathisen                      Eskilstuna                ej start          



H60B  (6)      2970 m                      

    1          Bo Hansson                         Arboga                       26:22 G        
    2          Göran Johansson                    Södertörn                    28:17 G        
    3          Per-Olof Lindholm                  SRV FF                       45:38          
    4          Erik Mäkinen                       Uppsala                      47:26          
    5          Leif Staaf                         Stockholm                    73:49          

               Lars Andersson                     Stockholm                 ej start          



H70B  (4)      2380 m                      

    1          Yngve Fält                         Göteborg                     57:22 G        
    2          Gunnar Mattsson                    Stockholm                    87:23          

               Kenneth Kempe                      Attunda                     Felst.          
               Birger Olsson                      Arboga                      Felst.          



Herrar M  (3)  3230 m                      

    1          Mats Blomdahl                      Göteborg                     43:28 G        
    2          Conny Larsson                      Arboga                       59:50 S        

               Kristian Herner                    Södertörn                 ej start          



D21B  (2)      2780 m                      

    1          Linda Ryen                         SRV FF                       22:07 G        
    2          Lotten Sundbom                     Uppsala                      24:11 G        



D45 Utom tävla 2780 m                      

    1          Mona Petersén                      Motalapolisens SOIF          52:02 G        
    2          Britt-Marie Engström               Norrköpingspolisens IF       55:58 G        



H65B  (3)      2780 m                      

    1          Gunnar Dahl                        Växjö                        34:46 G        
    2          Bo Andersson                       Stockholm                    47:28 S        
    3          Göran Fagerberg                    Stockholm                    79:27          



H75B  (4)      2380 m                      

    1          Gösta Ahl                          Stockholm                    33:13 G        
    2          Gösta Lindblom                     Jönköping                    33:58 G        

               Bengt Törnqvist                    Attunda                     Felst.          
               Nils Friman                        Stockholm                   Felst.          


Månad: År:
Datum Namn Arrangörer Delt Klubb
2019-09-01DM, lång, Västerbotten, RallarsvängenVännäs OK2281Klubbresultatlista
2019-09-01DM, lång, Stockholm + UpplandUpplands Orienteringsförbund
Waxholms OK
18021Klubbresultatlista
2019-09-01DM, lång, ÖstergötlandLinköpings OK3941Klubbresultatlista
2019-09-01DM, lång, Gästrikland + HälsinglandHälsinglands Orienteringsförbund
Storviks IF
21848Klubbresultatlista
2019-09-03 - 2019-09-03Umeåregionens teknikträningVännäs OK221Klubbanmälningslista
2019-09-04Motions-OL - Borås 3 av 5 HT [Nordskogen]IK Ymer572Klubbresultatlista
2019-09-07DM, medel, ÖstergötlandOK Motala5611Klubbresultatlista
2019-09-07DM, medel, GästriklandOslättforspojkarnas IK
OK Ödmården
21862Klubbresultatlista
2019-09-07DM, medel, DalarnaIFK Mora OK5801Klubbresultatlista
2019-09-07MTBO, Svenska Cupen, #10, SprintKalmar OK1201Klubbresultatlista
2019-09-08MTBO, Svenska Cupen, #11, Masstart, FinalKalmar OK1081Klubbresultatlista
2019-09-08DM stafett, Gästrikland + Hälsingland, individuella öppna klasserHälsinglands Orienteringsförbund
Oslättforspojkarnas IK
OK Ödmården
261Klubbresultatlista
2019-09-08DM, stafett, Stockholm, individuella öppna klasserSkarpnäcks OL3201Klubbresultatlista
2019-09-10Umeåregionens teknikträningUmeå OK261Klubbanmälningslista
2019-09-13Ungdoms-SM, sprintSOK Viljan4976Klubbresultatlista
2019-09-14Ungdoms-SM, långSOK Viljan4986Klubbresultatlista
2019-09-14ÅrsundarundanÅrsunda IF24840Klubbresultatlista
2019-09-14Ungdoms-SM, lång, öppna klasserSOK Viljan1301Klubbresultatlista
2019-09-14 - 2019-09-15SM, långSöderhamns OK
Segersta OK
8326Klubbresultatlista
2019-09-14 - 2019-09-14Hjortlördan, medelOK Skogshjortarna9384Klubbresultatlista
2019-09-15Attundadubbeln, långdistansAttunda OK7641Klubbresultatlista
2019-09-15SM, lång, final, publiktävling, medelSegersta OK
Söderhamns OK
1511Klubbresultatlista
2019-09-15 - 2019-09-15Hjortsöndan, långOK Skogshjortarna7281Klubbresultatlista
2019-09-17 - 2019-09-17Umeåregionens teknikträningVännäs OK281Klubbanmälningslista
2019-09-20 - 2019-09-21SM, medelSegersta OK
Söderhamns OK
7034Klubbanmälningslista
2019-09-21 - 2019-09-21SM, medel, final, publiktävling, medelSegersta OK
Söderhamns OK
1924Klubbanmälningslista
2019-09-22KM OK HammarenOK Hammaren2727Klubbanmälningslista
2019-09-28 - 2019-09-29GustafspinglanSäterbygdens OK521Klubbanmälningslista
Informationen är hämtad från Svenska Orienteringsförbundets system Eventor.

Postadress:
OK Hammaren - Orientering
Hans Hiertasväg 17
81192 Sandviken

Kontakt:
Tel: 026242105
E-post: This is a mailto link

Se all info