Hoppa till sidans innehåll

Sprint-DM 2003

---------------------------------------------------------------------
Högbosprinten (Sprint-DM)                         to 2003-06-12 19:32
Resultat
----------------OE2002 Sverige © Stephan Krämer 2002-----------------

   Pl     Rank Namn                    Klubb                          Tid 



H50  (12)         2050 m                      

    1          Elis  Åberg             Storviks IF                  12:05 
    2          Ingemar  Gillgren       Gävle OK                     12:35 
    3          Karl-Olov  Borg         Gävle OK                     12:52 
    4          Staffan Westbom         Ockelbo OK                   14:18 
    5          Leif  Kling             Ockelbo OK                   15:19 
    6          Sture Bergström         OK Hammaren                  15:43 
    7          Tryggve  Ottosson       Valbo Allmänna IF            16:43 
    8          Sören  Andersson        Järbo OK                     19:29 
    9          Benny  Jangren          Gävle OK                     20:23 

               Curt  Andersson         Ockelbo OK                ej start 
               Ove  Åberg              Storviks IF               ej start 
               Kenneth  Andersson      Valbo Allmänna IF         ej start 



H21  (38)         2650 m                      

    1   (0045) Grant  Bluett           Malungs OK Skogsmårdarna     11:08 
    2   (0408) Ulf  Troeng             Dalaportens OL               11:51 
    3   (0091) Joakim Ingelsson        OK Hammaren                  11:58 
    4          Jonas  Palmberg         OK Hammaren                  12:13 
    5   (0274) Patrik  Svedberg        IFK Umeå                     12:31 
    6   (0111) Mikael  Palmberg        OK Hammaren                  12:32 
    7   (0160) Dan  Norin              Gävle OK                     12:51 
    8   (0049) Lasse  Jansson          Gävle OK                     12:54 
    8   (0304) Johan  Lindahl          Rotebro IS                   12:54 
   10    (344) Thomas  Åberg           Gävle OK                     13:05 
   11          Fredrik  Mäkinen        OK Hammaren                  13:19 
   12   (0296) Harry  Hietanen         Gävle OK                     13:25 
   13   (0215) Mikael  Ingelsson       OK Hammaren                  13:29 
   14   (0854) Anton  Lif              Gävle OK                     13:31 
   15    (395) Anders  Johansson       Gävle OK                     13:48 
   16   (0711) Henrik  Björk           OK Hammaren                  13:56 
   17          Rolf  Kulla             Valbo Allmänna IF            13:58 
   18   (1007) Jonas  Jonasson         Gävle OK                     14:10 
   18          Lars  Karlsson          OK Hammaren                  14:10 
   20   (7506) Magnus  Bengtsson       OK Hammaren                  14:12 
   21          Daniel Johannesson      Västerås SOK                 14:13 
   22   (1237) Mikael  Olsson          OK Hammaren                  14:39 
   23   (0563) Klas  Backlund          Gävle OK                     14:49 
   24          Anders  Lindholm        Storviks IF                  14:51 
   25   (7504) Håkan  Olsson           OK Hammaren                  15:50 
   26          Jan  Moberg             Gävle OK                     16:10 
   27          Kent  Olsson            OK Hammaren                  16:11 
   28          Göran  Hedman           Valbo Allmänna IF            16:34 
   29   (0635) Gustaf  Goth            Kvarnsvedens GOIF OK         17:04 
   30          Ragnar Oscarsson        Skutskärs OK                 17:17 
   31          Jan  Olsson             OK Hammaren                  17:39 
   32          Michael  Nylin          Järbo OK                     18:10 
   33          Jan  Andersson          OK Hammaren                  22:52 

               Hans  Lemoine           Gävle OK                    Felst. 
        (0133) Jens Molin              SOIK Hellas                 Felst. 
               Andreas Hedin           OK Hammaren                 Felst. 
               Pär  Jonsson            Gävle OK                  ej start 
         (444) Niklas Ingelsson        Gävle OK                  ej start 



H16  (8)          2110 m                      

    1   (7503) Johan  Eriksson         Gävle OK                     10:04 
    2          Karl  Lemoine           Gävle OK                     11:37 
    3          Erik  Dahlqvist         Storviks IF                  12:38 
    4          Martin  Ahnlén          OK Hammaren                  12:45 
    5          Martin  Sundlöf         Gävle OK                     13:36 
    6          Linus  Forslund         OK Hammaren                  14:46 
    7          Christian Stjernström   OK Hammaren                  17:47 
    8          Henrik  Olsson          OK Hammaren                  20:08 



H14  (15)         2110 m                      

    1          Anton  Tynong           Gävle OK                     11:54 
    2          Gustav  Nordström       Gävle OK                     13:11 
    3          Johan  Bengtsson        Årsunda IF                   14:03 
    4          Joel  Aspelin           Valbo Allmänna IF            15:49 
    5          Nicklas  Astner         Ockelbo OK                   16:12 
    6          Hans  Kellner           Gävle OK                     18:06 
    7          Jakob  Lyrberg          Valbo Allmänna IF            18:13 
    8          Krister  Sundlöf        Gävle OK                     18:31 
    9          Jakob  Eriksson         Gävle OK                     19:18 
   10          Martin  Larsson         Ockelbo OK                   19:48 
   11          Simon  Sjöhed           Gävle OK                     21:56 
   12          Andreas  Hedlund        Järbo OK                     27:52 
   13          Viktor  Roos-persson    Gävle OK                     27:58 

               Martin  Gunnarsson      Ockelbo OK                  Felst. 
               Tony  Bertäng           Gävle OK                  ej start 



H12  (11)         1350 m                      

    1          August  Tynong          Gävle OK                     12:29 
    2          Johan  Skogh            Årsunda IF                   13:42 
    3          Sebastian  Karlsson     Storviks IF                  15:10 
    4          Johan  Lindkvist        Storviks IF                  17:31 
    5          Andreas  Pettersson     Gävle OK                     19:28 
    6          Theo  Odenryd           Järbo OK                     22:48 
    7          Oscar  Lif              Gävle OK                     31:41 
    8          Erik  Nordin            Årsunda IF                   32:49 

               Fredrik  Ingelsson      Ockelbo OK                  Felst. 
               Axel  Linder            Storviks IF               ej start 
               Jakob  Enmark           Gävle OK                  ej start 



H10  (9)          1350 m                      

    1          Jonas  Lindholm         Storviks IF                  12:41 
    2          Gustaf  Söderblom       Årsunda IF                   18:28 
    3          Per  Hellström          Årsunda IF                   18:37 
    4          Albin  Sjöhed           Gävle OK                     19:20 
    5          Erik  Boman             Gävle OK                     21:26 
    6          Jakob Lotsander         OK Hammaren                  21:42 
    7          Robert  Nilsson         Gävle OK                     24:23 
    8          Kevin  Ståhl            Järbo OK                     37:46 

               Anton Helgman           OK Hammaren                 Felst. 



D50  (2)          2050 m                      

    1          Annika  Gillgren        Gävle OK                     17:46 

               Margareta  Skoog        Valbo Allmänna IF         ej start 



D21  (22)         2300 m                      

    1   (0210) Lena  Gillgren          Gävle OK                     13:19 
    2   (0238) Hanna  Aludden          Gävle OK                     13:55 
    3   (0585) Eva Tiselius            OK Kåre                      14:11 
    4   (0612) Sara  Bengtsson         Årsunda IF                   14:21 
    5   (0507) Mari  Troeng            Storviks IF                  14:28 
    6   (0214) Helena  Backlund        Gävle OK                     14:44 
    7   (0282) Karin  Elgh             Köping-Kolsva OK             15:02 
    8   (0820) Anna  Lundgren          OK Hammaren                  15:33 
    9   (7505) Ingela  Eriksson        Gävle OK                     16:05 
   10          Maria  Nilsson          Gävle OK                     16:23 
   11          Matilda Davidsson       OK Klemmingen                16:32 
   12   (0478) Andrea  Westerdahl      Gävle OK                     16:48 
   13          Sofia  Hägglund         OK Hammaren                  17:36 
   14          Eva-Lena  Engström      OK Hammaren                  18:12 
   15          Christine  Enerhall     Ockelbo OK                   18:42 
   16          Ingrid  Kling           Ockelbo OK                   19:20 
   17          Karin  Johansson        OK Hammaren                  19:59 
   18          Louise  Kling           Ockelbo OK                   20:38 
   19          Ann  Lyrberg            Valbo Allmänna IF            21:37 

        (0523) Helen  Walfridsson      Gävle OK                  ej start 
               Ing-Marie  Åsenlund     Gävle OK                  ej start 
               Elisabet  Enmark        Gävle OK                  ej start 



D16  (3)          2110 m                      

    1   (0548) Sofia  Törnqvist        Storviks IF                  13:15 
    2          Helena  Olsson          OK Hammaren                  15:45 
    3          Malin  Thelberg         Valbo Allmänna IF            16:52 



D14  (7)          2110 m                      

    1          Maja  Dahlqvist         Storviks IF                  17:03 
    2          Sofia  Lemoine          Gävle OK                     20:01 
    3          Anna  Ahlgren           Gävle OK                     21:48 
    4          Annika  Helgesen        Järbo OK                     24:06 
    5          Emmy  Thelberg          Valbo Allmänna IF            28:07 
    6          Maria  Hellström        Årsunda IF                   37:59 

               Erika  Herbert          Gävle OK                  ej start 



D12  (11)         1350 m                      

    1          Victoria  Helmersson    Ockelbo OK                   10:42 
    2          Ann-Sofie  Karlsson     Årsunda IF                   10:58 
    3          Anna  Berglöf           Årsunda IF                   12:23 
    4          Joline Ingelsson        OK Hammaren                  13:27 
    5          Jennie  Hasselgren      Järbo OK                     13:30 
    6          Emma Andersson          OK Hammaren                  14:15 
    7          Emilia Nilsson          OK Hammaren                  17:53 
    8          Carolina  Grönberg      Ockelbo OK                   18:54 

               Hannah  Söderblom       Årsunda IF                  Felst. 
               Martina  Herbert        Gävle OK                  ej start 
               Maria  Nordström        Gävle OK                  ej start 



D10  (7)          1350 m                      

    1          Maja  Hedlund           Ockelbo OK                   22:39 
    2          Ebba Lindholm           OK Hammaren                  22:56 
    3          Sofia  Olsson           OK Hammaren                  23:39 
    4          Maria  Berglöf          Årsunda IF                   23:58 
    5          Maja Ingelsson          OK Hammaren                  24:46 

               Johanna Norman          OK Hammaren                 Felst. 
               Ida  Wredh              Gävle OK                  ej start 



U3  (1)           2090 m                      

    1          Frida  Odenryd          Järbo OK                     27:42 



U2  (8)           1350 m                      

    1          Andreas Wallström       Järbo OK                     17:11 
    2          Hanna  Thelberg         Valbo Allmänna IF            18:17 
    3          Nils Ahlgren            Gävle OK                     20:53 
    4          Tore Edlund             Ockelbo OK                   22:51 
    5          Oscar  Stenberg         Gävle OK                     23:54 
    5          Sara Vejdeland          OK Hammaren                  23:54 

               Nicklas  Emmoth         Gävle OK                    Felst. 
               Jonas Pettersson        Gävle OK                    Felst. 



U1  (9)           1000 m                      

    1          John Hofstrand          OK Hammaren                   8:41 
    2          Kristin  Boman          Gävle OK                      9:53 
    3          Clara  Söderblom        Årsunda IF                   10:06 
    4          Yasmine  Malekkhaiat    Gävle OK                     10:08 
    5          Martin Brolin           Järbo OK                     15:09 
    6          Emma  Bengtsson         Årsunda IF                   18:26 

               Joakim Ståhl            Järbo OK                    Felst. 
               Patrik Härdig           Järbo OK                    Felst. 
               Hanna Sparring          OK Hammaren                 Felst. 



Öppen 3  (5)      1350 m                      

    1          Bodil Hedlund           Ockelbo OK                   14:55 
    2          Lisa Hedlund            Ockelbo OK                   15:10 
    3          Emma Pålsson            Storviks IF                  20:00 
    4          Adina Perpals           Valbo Allmänna IF            21:35 
    5          Emanuel Bodin           Storviks IF                  22:35 



Öppen 7  (18)     2050 m                      

    1          Tord Carlsson           OK Orinto                    11:19 
    2          Lars Lindkvist          Storviks IF                  13:11 
    3          Jan Nilsson             Gävle OK                     13:55 
    4          Lars Bengtsson          Årsunda IF                   14:02 
    5          Jonas Vejdeland         OK Hammaren                  14:39 
    6          Ola Hedin               OK Hammaren                  14:42 
    7          AnnaLena Tynong         Gävle OK                     15:17 
    8          Olle Kellner            Gävle OK                     16:07 
    9          Christer Pettersson     Gävle OK                     16:41 
   10          Daniel Sund             OK Hammaren                  18:40 
   11          Anna Lena Lundell       Gävle OK                     18:47 
   12          Mats Mattsson           Kungsgårdens SK              20:28 
   13          Kenneth Andersson       Storviks IF                  24:38 
   14          Johannes Alneberg       Ockelbo OK                   26:38 
   15          Gun Östling             Ockelbo OK                   27:09 
   16          Lena Vestbom            Ockelbo OK                   33:25 
   17          K-Lennart Åhlund        Järbo OK                     33:26 
   18          Olav Yhr                Järbo OK                     46:05 

Månad: År:
Datum Namn Arrangörer Delt Klubb
2019-05-01IFK Lidingö, medeldistansIFK Lidingö SOK12031Klubbresultatlista
2019-05-03 - 2019-05-03Swedish League, #4, sprint (WRE) + nationell tävlingJärla Orientering9971Klubbresultatlista
2019-05-04Swedish League, #5, medeldistans (WRE) + nationell tävlingJärla Orientering18956Klubbresultatlista
2019-05-04Dolkampen, dag 1, förlängd medelDalaportens OL70032Klubbresultatlista
2019-05-05Dolkampen, dag 2, medelDalaportens OL75732Klubbresultatlista
2019-05-05Swedish League, #6, final, jaktstart + nationell tävlingTullinge SK18865Klubbresultatlista
2019-05-06ÄlgsprintenOK Pers Lärjungar11347Klubbresultatlista
2019-05-08LjungsbrokampenOK Skogsströvarna5591Klubbresultatlista
2019-05-08Två på en pinneÅrsunda IF448Klubbresultatlista
2019-05-10 - 2019-05-10High Coast 3-days, dag 1, sprintOK Nolaskogsarna2061Klubbresultatlista
2019-05-11Gävleloppet, medelGävle OK39349Klubbresultatlista
2019-05-11 - 2019-05-11High Coast 3-days, dag 2, medelOK Nolaskogsarna3581Klubbresultatlista
2019-05-12Gävleloppet, långGävle OK30947Klubbresultatlista
2019-05-12 - 2019-05-12High Coast 3-days, dag 3, långOK Nolaskogsarna2991Klubbresultatlista
2019-05-14 - 2019-05-14Umeåregionens teknikträningUmeå OK121Klubbanmälningslista
2019-05-16Motionsorientering UmeåUmeå OK1121Klubbresultatlista
2019-05-16 - 2019-05-16HammarbysprintenStorviks IF13836Klubbresultatlista
2019-05-18Umeträffen, dag 1, medelIFK Umeå3781Klubbresultatlista
2019-05-18Faxeträffen, dag 1, medelSöderhamns OK
Ljusne-Ala OK
3258Klubbresultatlista
2019-05-18OL-touren Falun, långOK Kåre94316Klubbresultatlista
2019-05-18MTBO, Svenska Cupen, #1, medelOK Kåre2724Klubbresultatlista
2019-05-19Umeträffen, dag 2, långIFK Umeå3261Klubbresultatlista
2019-05-19MTBO, Svenska Cupen, #2, masstart (övriga lång)OK Kåre2673Klubbresultatlista
2019-05-19OL-touren Falun, medelOK Kåre80820Klubbresultatlista
2019-05-21Teknikträning UmeåIFK Umeå101Klubbanmälningslista
2019-05-22 - 2019-05-22Stockholm City Cup, #2OK Södertörn
Sundbybergs IK
12402Klubbresultatlista
2019-05-23DM, sprint, GästriklandHofors OK14743Klubbresultatlista
2019-05-25Tour de Medelpad, dag 1, långSundsvalls OK3731Klubbresultatlista
2019-05-26Tour de Medelpad, dag 2, medelKovlands IF3752Klubbresultatlista
2019-05-28Stockholm City Cup, #3Sundbybergs IK
OK Södertörn
13821Klubbanmälningslista
2019-05-28Trimtex Cup i Valbo, deltävling 2Valbo AIF9535Klubbanmälningslista
2019-05-28 - 2019-05-28Umeåregionens teknikträningVännäs OK181Klubbanmälningslista
2019-05-31SM, sprint, publiktävling, medelOK Dellen
Ljusdals OK
Forsa OK
Hudiksvalls OK
1181Klubbanmälningslista
Informationen är hämtad från Svenska Orienteringsförbundets system Eventor.

Postadress:
OK Hammaren - Orientering
Hans Hiertasväg 17
81192 Sandviken

Kontakt:
Tel: 026242105
E-post: This is a mailto link

Se all info