Hoppa till sidans innehåll

Sprint-DM 2004

SprintDM ti 2004-05-25 20:34
Resultat skapad av OE2002 Sverige © Stephan Krämer 2002
Sträcktider

          Pl Namn                    Klubb                          Tid Tvlmärke 



H50  (8)     2350 m                      

           1 Ingemar  Gillgren       Gävle OK                     14:14 G        
           2 Mats  Helgesen          Järbo OK                     15:41 G        
           3 Leif  Kling             Ockelbo OK                   15:57 G        
           4 Kurt Sandström          Skutskärs OK                 26:43          

             Ale  Thorsling          Kungsgårdens SK           ej start          
             Staffan  Vestbom        Ockelbo OK                ej start          
             Stig  Ullström          Skutskärs OK              ej start          
             Tryggve  Ottosson       Valbo Allmänna IF         ej start          



H21  (33)    2710 m                      

           1 Grant  Bluett           Malungs OK Skogsmårdarna     11:55 G        
           2 Ulf Troeng              Dalportens OL                12:29 G        
           3 Lasse  Jansson          Gävle OK                     12:36 G        
           4 Jonas  Westbom          OK Hammaren                  13:05 G        
           5 Thomas  Åberg           Gävle OK                     13:09 G        
           6 Lars  Ohlsson           Gävle OK                     13:12 G        
           7 Patrik  Svedberg        IFK Umeå                     13:23 G        
           8 Joakim  Ingelsson       OK Hammaren                  13:24 G        
           9 Gustaf  Goth            Kvarnsvedens GOIF OK         13:48 G        
          10 Harry Hietanen          Gävle OK                     14:17 S        
          11 Mikael  Ingelsson       OK Hammaren                  14:34 S        
          12 Lars-Håkan  Bengtsson   Gävle OK                     14:37 S        
          13 Mikael  Palmberg        OK Hammaren                  14:38 S        
          14 Richard  Hejdenberg     Gävle OK                     14:56 S        
          15 Johan  Eriksson         Gävle OK                     15:02 S        
          16 Anders  Lindholm        Storviks IF                  15:12 S        
          17 Martin  Sundlöf         Gävle OK                     15:23 S        
          18 Pelle Brolund           OK Hammaren                  15:27 S        
          19 Mathias  Wilhelmsson    Forsa OK                     16:32 S        
          20 Björn  Aspelin          Valbo Allmänna IF            17:43 B        
          21 Kent  Olsson            OK Hammaren                  18:31          
          22 Göran  Hedman           Valbo Allmänna IF            18:37          
          23 Jan  Nilsson            Gävle OK                     18:45          
          24 Lars  Bengtsson         Årsunda IF                   18:59          
          25 Peo  Östblom            Gävle OK                     19:01          
          26 Jan  Olsson             OK Hammaren                  19:08          
          27 Karl  Lemoine           Gävle OK                     20:44          

             Johan  Goth             Kvarnsvedens GOIF OK        Felst.          
             Ragnar  Oscarsson       Skutskärs OK                Felst.          
             Dan  Norin              Gävle OK                  ej start          
             Mikael  Olsson          OK Hammaren               ej start          
             Ulf  Jansson            Skutskärs OK              ej start          
             Erik  Dahlqvist         Storviks IF               ej start          



H16  (10)    1970 m                      

           1 Gustav  Nordström       Gävle OK                      9:58          
           2 Anton Tynong            Gävle OK                     10:33          
           3 Johan  Bengtsson        Årsunda IF                   12:06          
           4 Krister  Sundlöf        Gävle OK                     12:09          
           5 Johannes  Alneberg      Ockelbo OK                   14:11          
           6 Andreas  Hedlund        Järbo OK                     14:32          
           7 Hans  Kellner           Gävle OK                     15:16          
           8 Andreas  Wallström      Järbo OK                     15:57          
           9 Jonatan  Arnell         Gävle OK                     18:17          

             Henrik  Olsson          OK Hammaren               ej start          



H14  (12)    1970 m                      

           1 Jakob  Enmark           Gävle OK                     11:06          
           2 Simon  Sjöhed           Gävle OK                     11:33          
           3 Jakob  Eriksson         Gävle OK                     11:38          
           4 Martin  Gunnarsson      Ockelbo OK                   13:10          
           5 Joel  Aspelin           Valbo Allmänna IF            13:30          
           6 Axel  Linder            Storviks IF                  17:25          
           7 Theo  Odenryd           Järbo OK                     17:40          
           7 Viktor Roos-persson     Gävle OK                     17:40          
           9 Nils  Ahlgren           Gävle OK                     17:44          
           9 Daniel  Knutsen         Gävle OK                     17:44          

             John  Östblom           Gävle OK                  ej start          
             Martin  Jonsson         OK Hammaren               ej start          



H12  (20)    1530 m                      

           1 Jacob  Lotsander        OK Hammaren                  10:26          
           2 Erik  Boman             Gävle OK                     10:32          
           3 Johan  Lindkvist        Storviks IF                  10:40          
           4 Oscar  Lif              Gävle OK                     11:29          
           5 Fredrik  Olsson         OK Hammaren                  12:32          
           6 Johan  Gabrielsson      Storviks IF                  13:55          
           7 Per  Hellström          Årsunda IF                   14:21          
           8 Robert  Nilsson         Gävle OK                     17:40          
           9 Andreas  Hammarlund     Ockelbo OK                   17:50          
          10 Jonas  Lindholm         Storviks IF                  18:43          
          11 Johan  Astner           Ockelbo OK                   23:35          
          12 Didrik  Arnell          Gävle OK                     24:22          

             August Tynong           Gävle OK                    Felst.          
             Albin  Sjöhed           Gävle OK                  ej start          
             Fredrik  Ingelsson      Ockelbo OK                ej start          
             Johannes  Lindblom      Ockelbo OK                ej start          
             Anton  Helgman          OK Hammaren               ej start          
             John  Hofstrand         OK Hammaren               ej start          
             Lars  Sollien           OK Hammaren               ej start          
             Viktor  Söderholm       Storviks IF               ej start          



H10  (5)     1530 m                      

           1 Fredrik  Ahnlén         OK Hammaren                  12:48          
           2 Kevin  Ståhl            Järbo OK                     20:37          
           3 Patrik  Härdig          Järbo OK                     25:24          
           4 David  Källström        Järbo OK                     27:15          

             Gustav  Sjöberg         OK Hammaren               ej start          



D50  (3)     2350 m                      

           1 Annika  Gillgren        Gävle OK                     20:30 G        
           2 Gun  Östling            Ockelbo OK                   30:11 B        

             Pirkko  Piippo          Skutskärs OK              ej start          



D21  (19)    2350 m                      

           1 Eva  Tiselius           OK Kåre                      12:23 G        
           2 Helena  Andersson       OK Tisaren                   12:28 G        
           3 Helena  Backlund        Gävle OK                     13:20 G        
           4 Sara  Bengtsson         Årsunda IF                   13:33 G        
           5 Hanna  Aludden          Gävle OK                     13:40 G        
           6 Elin Kristoffersson     Litsbygdens SK               13:51 G        
           7 Emmy  Ivarsson          Gävle OK                     14:04 G        
           8 Elisabet  Enmark        Gävle OK                     14:16 G        
           9 Mari  Troeng            Storviks IF                  14:20 G        
          10 Helen Walfridsson       Gävle OK                     14:21 G        
          11 Anna  Lundgren          OK Hammaren                  14:32 G        
          12 Ingela  Eriksson        Gävle OK                     15:27 S        
          13 Malin  Sundbom          OK Hammaren                  16:36 S        
          14 Ingrid  Kling           Ockelbo OK                   19:31 B        
          15 Kerstin  Alneberg Stens Ockelbo OK                   24:34          

             Karin  Ahlgren          Gävle OK                  ej start          
             Maria  Nilsson          Gävle OK                  ej start          
             Sofia  Törnqvist        Storviks IF               ej start          
             Linda  Ahlsén-Seirup    Södertälje-Nykvar         ej start          



D16  (3)     1970 m                      

           1 Malin  Thelberg         Valbo Allmänna IF            13:51          
           2 Helena  Olsson          OK Hammaren                  15:51          
           3 Anna  Ahlgren           Gävle OK                     16:57          



D14  (11)    1970 m                      

           1 Maja  Dahlqvist         Storviks IF                  12:47          
           2 Maria  Nordström        Gävle OK                     13:04          
           3 Erika  Herbert          Gävle OK                     15:10          
           4 Emmy  Thelberg          Valbo Allmänna IF            15:39          
           5 Hannah  Söderblom       Årsunda IF                   16:39          
           6 Anna  Berglöf           Årsunda IF                   17:46          
           7 Ann-Sofie  Karlsson     Årsunda IF                   18:20          
           8 Annika  Helgesen        Järbo OK                     23:43          

             Maria  Hellström        Årsunda IF                  Felst.          
             Jennie  Hasselgren      Järbo OK                  ej start          
             Frida  Odenryd          Järbo OK                  ej start          



D12  (14)    1530 m                      

           1 Joline  Ingelsson       OK Hammaren                  10:21          
           2 Ida  Östblom            Gävle OK                     12:46          
           3 Emma  Andersson         OK Hammaren                  12:59          
           4 Viktoria  Helmersson    Ockelbo OK                   14:33          
           5 Hanna  Thelberg         Valbo Allmänna IF            17:48          
           6 Maja  Hedlund           Ockelbo OK                   18:18          

             Matilda Persson         Gävle OK                    Felst.          
             Martina  Herbert        Gävle OK                  ej start          
             Carolina  Grönberg      Ockelbo OK                ej start          
             Tove  Edlund            Ockelbo OK                ej start          
             Emilia  Nilsson         OK Hammaren               ej start          
             Anna  Sjöberg           OK Hammaren               ej start          
             Siri  Brever            OK Hammaren               ej start          
             Johanna  Norman         OK Hammaren               ej start          



D10  (9)     1530 m                      

           1 Maja  Ingelsson         OK Hammaren                  17:25          
           2 Frida  Ingelsson        Ockelbo OK                   18:54          
           3 Emma  Rönnlund          Ockelbo OK                   19:26          

             Moa  Enmark             Gävle OK                    Felst.          
             Evelina  Ekdahl         Ockelbo OK                  Felst.          
             Ebba  Lindholm          OK Hammaren                 Felst.          
             Sofia  Olsson           OK Hammaren                 Felst.          
             Malin  Helgman          OK Hammaren               ej start          
             Trine  Brever           OK Hammaren               ej start          



U2  (2)      1530 m                      

             Louise  Larsson         Storviks IF               ej start          
             Gustaf  Söderblom       Årsunda IF                ej start          



U1  (14)     1330 m                      

           1 Agnes  Andersson        OK Hammaren                  12:29          
           2 Cecilia  Knutsen        Gävle OK                     13:01          
           3 Sofia Höglund           OK Hammaren                  13:50          
           4 Clara  Söderblom        Årsunda IF                   14:41          
           5 Jesper  Olsson          OK Hammaren                  15:40          
           6 Jonatan  Helin          Ockelbo OK                   15:44          
           7 Petter  Andersson       Ockelbo OK                   16:55          
           8 Sebastian  Myhrberg     Ockelbo OK                   18:59          
           9 Rickard  Adamsson       OK Hammaren                  20:27          
          10 Fanny  Johansson        OK Hammaren                  20:35          
          11 Anders  Svahn           OK Hammaren                  24:00          
          12 Hanna  Sparring         OK Hammaren                  25:58          
          13 Felicia  Lotsander      OK Hammaren                  37:52          

             Carl  Hofstrand         OK Hammaren               ej start          



Öppen 1  (6) 1330 m                      

           1 Erik Härdig             Järbo OK                     19:58 B        
           2 Andreas Sjöberg         OK Hammaren                  20:48 B        
           3 Amelie Larsson          Storviks IF                  21:14 B        
           4 Rebecka Nilsson         Järbo OK                     24:38 B        
           5 Ida Palmberg            OK Hammaren                  25:31 B        
           6 Anton Mäkinen           OK Hammaren                  25:35 B        



Öppen 7  (12 2350 m                      

           1 Joakim Werme            Södertälje-Nykvar            11:02 B        
           2 Emanuel Winblad         Uddevalla OK                 11:16 B        
           3 Harald Knutsen          Gävle OK                     13:50 B        
           4 Jonas  Vejdeland        OK Hammaren                  14:25 B        
           5 Lars Lindqvist          Storviks IF                  14:36 B        
           6 Mats Matsson            Kungsgårdens SK              14:52 B        
           7 Olle Kellner            Gävle OK                     15:15 B        
           8 Magnus Gunnarsson       Ockelbo OK                   16:39          
           9 Erik Troeng             Storviks IF                  21:40          
          10 Kenneth Andersson       Storviks IF                  24:50          

             Lennart Åhlund          Järbo OK                    Felst.          
             Fredrik Persson         Ockelbo OK                  Felst.          



Månad: År:
Datum Namn Arrangörer Delt Klubb
2019-11-03HöstlunkenSnättringe SK6372Klubbresultatlista
2019-11-07Natt Sprint Cup #1Snättringe SK701Klubbresultatlista
2019-11-09 - 2019-11-09#TBE Sprint Cup Delt. 1 VästerbergStorviks IF428Klubbresultatlista
2019-11-10Novemberflåset 2019Valbo AIF649Klubbresultatlista
2019-11-13 - 2019-11-13Mila Stockholm by Night, #1Tumba-Mälarhöjden OK3911Klubbresultatlista
2019-11-14 - 2019-11-14Natt 7an ettap 2Bredareds IF571Klubbresultatlista
2019-11-16 - 2019-11-16#TBE Sprint Cup Delt. 2 HedesundaStorviks IF278Klubbanmälningslista
2019-11-20LussetågetGävle OK235Klubbanmälningslista
2019-11-27LussetågetGävle OK154Klubbanmälningslista
2019-11-30 - 2019-12-01Viken IndoorOK Pers Lärjungar20217Klubbanmälningslista
Informationen är hämtad från Svenska Orienteringsförbundets system Eventor.

Postadress:
OK Hammaren - Orientering
Hans Hiertasväg 17
81192 Sandviken

Kontakt:
Tel: 026242105
E-post: This is a mailto link

Se all info