Hoppa till sidans innehåll

Ultra-Lång DM 2005

 

--------------------------------------------------------------------------------------
Ultralång DM 2005                                                    ti 2005-07-05 22:40
Resultat
-------------------------OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2004-------------------------


   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H70  (3)       5840 m                      

    1          Olle Olofsson             34     5 Storviks IF                1:15:09 G        
    2          Tor Korsman               26     5 Gävle OK                   1:21:14 G        
    3          Gunnar Modig              31     5 OK Ödmården                1:36:09 S        



H65  (8)       7000 m                      

    1          Karl-Gunnar Backlund      38     5 Ockelbo OK                 1:20:10 G        
    2          Alvar Jönsson             36     5 Hofors OK                  1:27:05 G        
    3          Börje Westring            37     5 Gävle OK                   1:27:45 G        
    4          Sven-Åke Englund          39     5 Gävle OK                   1:29:30 G        
    5          Stig Ullström             39     5 Skutskärs OK               1:39:51 S        
    6          Tord Lindh                37     5 Valbo Allmänna IF          1:42:51 S        

               Benny Jangren             39     5 Gävle OK                  Ej godk.          
               Bror Nylund               38     5 Oslättforspojkarnas IK    Ej godk.          



H55  (7)       8660 m                      

    1          Ola Karlsson              48     5 Storviks IF                1:19:39 G        
    2          Ove Åberg                 49     5 Storviks IF                1:27:46 G        
    3          Per Elfström              48     5 Årsunda IF                 1:30:26 S        
    4          Hans Erik Eriksson        48     5 Gävle OK                   1:34:54 S        

               Jouko Hyvönen             43     5 Hofors OK                 Ej godk.          
               Hans Aurell               48     5 Gävle OK                  ej start          
               Kurt Sandström            42     5 Skutskärs OK              ej start          



H50  (6)       9040 m                      

    1          Rolf Lundberg             54     5 OK Ödmården                1:11:45 G        
    2          Kjell Wiklund             55     5 Hofors OK                  1:18:02 G        
    3          Lars Dahlqvist            55     5 Storviks IF                1:32:40 S        
    4          Anders Lindgren           53     5 Österfärnebo IF            1:35:10 S        

               Rolf Kulla                54     5 Valbo Allmänna IF         Ej godk.          
               Helge Elfström            51     5 Årsunda IF                ej start          



H40  (10)      11340 m                     

    1          Mikael Ingelsson          63     5 OK Hammaren                1:21:33 G        
    2          Jan Sjöhed                61     5 Gävle OK                   1:26:55 G        
    3          Lars Karlsson             65     5 OK Hammaren                1:30:46 G        
    4          Leif Helgman              61     5 OK Hammaren                1:34:49 S        
    5          Ingemar Hägglund          61     5 OK Ödmården                1:52:37 S        
    6          Martin Myhrberg           65     5 Ockelbo OK                 2:01:16 B        
    7          Olle Nordin               62     5 Oslättforspojkarnas IK     2:15:03          
    8          Göran Hedman              57     5 Valbo Allmänna IF          2:24:46          

               Karl-Olov Borg            46     5 Gävle OK                  Ej godk.          
               Christer Alkberg          65     5 Ockelbo OK                ej start          



H21  (8)       18060 m                     

    1          Jonas Westbom             83     5 OK Hammaren                2:09:19 G        
    2          Lars-Håkan Bengtsson      72     5 Gävle OK                   2:20:53 G        
    3          Fredrik Persson           79     5 OK Hammaren                2:22:45 G        

               Petter Lindberg           82     5 Gävle OK                  Ej godk.          
               Lasse Jansson             61     5 Gävle OK                  Ej godk.          
               Jan Moberg                67     5 Gävle OK                  Ej godk.          
               Andreas Eriksson          81     5 OK Hammaren               Ej godk.          
               Erik Dahlqvist            87     5 Storviks IF               Ej godk.          



H20  (1)       11570 m                     

               Henrik Olsson             88     5 OK Hammaren               Ej godk.          



H16  (2)       4880 m                      

    1          Simon Sjöhed              90     5 Gävle OK                     54:10          

               Martin Gunnarsson         90     5 Ockelbo OK                ej start          



H14  (4)       3790 m                      

    1          Theo Odenryd              91     5 Järbo OK                     46:55          
    2          Fredrik Ingelsson         92     5 Ockelbo OK                   49:04          
    3          Fredrik Olsson            92     5 OK Hammaren                  56:01          

               Johan Lindkvist                  5 Storviks IF               Ej godk.          



H12  (3)       2840 m                      

    1          Jonas Lindholm            93     5 OK Hammaren                  31:51          
    2          Jens Åkerman              94     5 Gävle OK                     34:51          

               Jacob Lotsander           93     5 OK Hammaren               Ej godk.          



H10  (1)       2310 m                      

    1          Filip Ivarsson            96     5 OK Hammaren                  31:57          



D45  (3)       7110 m                      

    1          Anna-Lena Tynong          60     5 Gävle OK                   1:09:55 G        
    2          Kristina Bratberg         59     5 OK Hammaren                1:12:36 G        
    3          Mona Åkerman              58     5 Gävle OK                   1:18:53 S        



D21  (6)       10220 m                     

    1          Sofia Törnqvist           87     5 Storviks IF                1:49:22 G        
    2          Åsa Jernberg              79     5 Gävle OK                   1:49:32 G        
    3          Emmy Ivarsson             84     5 Gävle OK                   2:05:24 S        
    4          Maja Dahlqvist                   5 Storviks IF                2:25:06 S        

               Ingela Eriksson           62     5 Gävle OK                  Ej godk.          
               Elisabeth Hillberg        75     5 Hofors OK                 Ej godk.          



D14  (1)       3670 m                      

               Anna Berglöf              91     5 Årsunda IF                ej start          



D12  (6)       2800 m                      

    1          Ida Östblom               93     5 Gävle OK                     36:01          
    2          Johanna Norman            93     5 OK Hammaren                  36:31          
    3          Frida Ingelsson           94     5 Ockelbo OK                   51:21          
    4          Maria Berglöf             93     5 Årsunda IF                   54:13          
    5          Sofia Olsson              94     5 OK Hammaren                  56:00          
    6          Hanna Hedqvist            94     5 Årsunda IF                 1:10:57          



D10  (4)       2300 m                      

    1          Ebba Lindholm             95     5 OK Hammaren                  21:37          
    2          Felicia Lotsander         95     5 OK Hammaren                  40:26          
    3          Andrea Lotsander          97     5 OK Hammaren                  53:48          

               Emma Rönnlund             95     5 Ockelbo OK                ej start          



INSKOLNING  (2 1850 m                      

               Sara Fogelberg                     Västvärmlands OK             Godk.          

               Jesper Olsson                    5 OK Hammaren               ej start          



Öppen A  (3)   7530 m                      

    1          Jerker Boman              64     5 Gävle OK                   1:01:22 B        
    2          Lars Lindgren                    5 OK Ödmården                1:09:10 B        

               Stefan Ahrell             71     5 Gävle OK                  Ej godk.          



Öppen B  (15)  5470 m                      

    1          Håkan Jansson             67     5 Gävle OK                     47:12 B        
    2          Anders Hansson            63     5 OK Hammaren                  49:40 B        
    3          Lars Josefsson            53     5 OK Hammaren                  50:52 B        
    4          Janne Lindström                  5 OK Hammaren                  51:29 B        
    5          Christer Lotsander               5 OK Hammaren                  52:47 B        
    6          Staffan Hemström          84     5 Gävle OK                     54:04 B        
    7          Hans-Olof Fröjd           55     5 Oslättforspojkarnas IK       54:54 B        
    8          Karin Mood                59    18 OK Tyr                     1:04:57          
    9          Sven-Erik Levin           55    17 Tierps SOK                 1:07:06          
   10          Karin Josefsson           83    23 Finspångs SOK              1:12:50          
   11          Sten Petersson            53     5 Kungsgårdens SK            1:18:01          
   12          Jan Lundin                       5 Kungsgårdens SK            1:18:37          
   13          Oscar Lif                 92     5 Gävle OK                   1:20:06          

               Tommy Berger                     5 Gävle OK                  Ej godk.          
               Petra Hemström            81     5 Gävle OK                  Ej godk.          



Öppen C  (36)  4000 m                      

    1          Jan Nilsson               60     5 Gävle OK                     32:31 B        
    2          Lars Lindkvist            57     5 Storviks IF                  33:14 B        
    3          Stina Carlsson                  12 Almby IK                     34:59 B        
    4          Peo Östblom               62     5 Gävle OK                     35:28 B        
    5          Staffan Vestbom           50     5 Ockelbo OK                   36:47 B        
    6          Bertil Holmgren           44     5 Gävle OK                     38:04 B        
    7          Andreas Wallström         88     5 Järbo OK                     40:09 B        
    7          Karin Johansson           73     5 OK Hammaren                  40:09 B        
    9          Josefine Hemström         77     5 Gävle OK                     40:58 B        
   10          Morgan Källström                 5 Järbo OK                     42:08 B        
   11          Olle Kellner                     5 Gävle OK                     42:48 B        
   12          Andreas Hedlund           89     5 Järbo OK                     42:52 B        
   13          Kjell Wennergrund         40     5 Järbo OK                     43:01          
   14          Jenny Palm                       5 Valbo Allmänna IF            43:10          
   15          Hans Kellner                     5 Gävle OK                     43:41          
   16          Anders Sunnerberg                5 Oslättforspojkarnas IK       43:54          
   17          Åsa Cliffordson           76     6 Sävedalens AIK               43:58          
   18          Helena Olsson             88     5 OK Hammaren                  44:17          
   19          Maria Nilsson             72     5 Gävle OK                     44:24          
   20          Per Kärnebro              80     5 Gävle OK                     44:38          
   21          Katarina Hansson          67     5 OK Hammaren                  44:51          
   22          Håkan Forsgren            45     5 Gävle OK                     44:52          
   23          Ingvar Johansson          42    17 OK Rodhen                    47:06          
   24          Christer Segerqvist              5 Gävle OK                     49:22          
   25          Björn Fogelberg           59    18 OK Mangen                    49:41          
   26          Roland Forsblom                  5 Kungsgårdens SK              50:00          
   27          Ann Lyrberg               65     5 Valbo Allmänna IF            53:10          
   28          Toivo Voudinmäki          43    20 Mullsjö SOK                  54:36          
   29          Kaarina Voudinmäki        44    20 Mullsjö SOK                  54:55          
   30          Johan Reberg              71     5 OK Hammaren                  57:32          
   31          Ale Thorsling             40     5 Kungsgårdens SK              58:49          
   32          Sven-Erik Kempe           47     5 Gävle OK                   1:02:17          

               Magnus Gunnarsson         66     5 Ockelbo OK                Ej godk.          
               Sture Nykvist             45     5 Gävle OK                  Ej godk.          
               Hans Nyberg               44     5 Gävle OK                  Ej godk.          
               Hasse Åberg               50     5 Valbo Allmänna IF         Ej godk.          



Öppen D  (15)  3240 m                      

    1          Jan Olsson                58     5 OK Hammaren                  37:07 B        
    2          Annika Helgesen           90     5 Järbo OK                     40:56 B        
    3          Roger Kärnebro            47     5 Gävle OK                     46:09 B        
    4          Åsa Törnström             44     5 Storviks IF                  46:57 B        
    5          John Östblom                     5 Gävle OK                     51:55          
    6          Margareta Skoog           42     5 Valbo Allmänna IF            53:32          
    7          Sören Ståhl               32     5 Gävle OK                     54:35          
    8          Kjell Nilsson             36     5 Gävle OK                     58:07          
    9          Karl-Ove Karlsson         38     5 Hofors OK                  1:02:23          
   10          Anette Hälldahl                  5 Gävle OK                   1:03:06          
   11          Ingvar Kindlundh          31     5 Gävle OK                   1:05:23          
   12          Elis Sjögren-Levin        90    17 Tierps SOK                 1:15:39          
   13          Anna Edebo                75     5 OK Ödmården                1:15:41          
   14          Siv Andersson                    5 Kungsgårdens SK            1:24:13          

               Anita Asp                 39     5 Ockelbo OK                Ej godk.          



Motion  (12)   2910 m                      

    1          Robert Nilsson                   5 Gävle OK                     35:19 B        
    2          Erik Boman                       5 Gävle OK                     36:41 B        
    3          Evelina Skoglund                 5 Storviks IF                  46:09 B        
    4          Emilie Södergren                 5 Storviks IF                  46:11 B        
    5          Margareta Lemoine         55     5 Gävle OK                     47:40          
    6          Fredrik Wallström         95     5 Järbo OK                     48:00          
    7          David Källström                  5 Järbo OK                     49:13          
    8          Naomi Little                     5 OK Ödmården                  56:55          
    9          Cecilia Lundquist                5 OK Hammaren                1:15:48          
   10          Ing-Mari Lööf             48     5 Hofors OK                  1:23:36          
   11          Simon Fröjd                     15 Snättringe SK              2:28:11          

               Matilda Södergren                5 Storviks IF               Ej godk.          

Sträcktider

Nybörjare  (7) 2010 m                      

    1          Kristin Boman             93     5 Gävle OK                     14:58 B        
    2          Nils Lemoine              94     5 Gävle OK                     19:36 B        
    3          Kristina Östblom          89     5 Gävle OK                     19:48 B        
    4          Linus Lindkvist                  5 Storviks IF                  25:22          
    5          Märta Fröjd                     15 Snättringe SK                32:15          
    6          Tina Östling              40     5 Ockelbo OK                   32:21          

               Ulla Kindlundh            31     5 Gävle OK                  Ej godk.          


Månad: År:
Datum Namn Arrangörer Delt Klubb
2019-05-01IFK Lidingö, medeldistansIFK Lidingö SOK12031Klubbresultatlista
2019-05-03 - 2019-05-03Swedish League, #4, sprint (WRE) + nationell tävlingJärla Orientering9971Klubbresultatlista
2019-05-04Swedish League, #5, medeldistans (WRE) + nationell tävlingJärla Orientering18956Klubbresultatlista
2019-05-04Dolkampen, dag 1, förlängd medelDalaportens OL70032Klubbresultatlista
2019-05-05Dolkampen, dag 2, medelDalaportens OL75732Klubbresultatlista
2019-05-05Swedish League, #6, final, jaktstart + nationell tävlingTullinge SK18865Klubbresultatlista
2019-05-06ÄlgsprintenOK Pers Lärjungar11347Klubbresultatlista
2019-05-08LjungsbrokampenOK Skogsströvarna5591Klubbresultatlista
2019-05-08Två på en pinneÅrsunda IF448Klubbresultatlista
2019-05-10 - 2019-05-10High Coast 3-days, dag 1, sprintOK Nolaskogsarna2061Klubbresultatlista
2019-05-11Gävleloppet, medelGävle OK39349Klubbresultatlista
2019-05-11 - 2019-05-11High Coast 3-days, dag 2, medelOK Nolaskogsarna3581Klubbresultatlista
2019-05-12Gävleloppet, långGävle OK30947Klubbresultatlista
2019-05-12 - 2019-05-12High Coast 3-days, dag 3, långOK Nolaskogsarna2991Klubbresultatlista
2019-05-14 - 2019-05-14Umeåregionens teknikträningUmeå OK121Klubbanmälningslista
2019-05-16Motionsorientering UmeåUmeå OK1121Klubbresultatlista
2019-05-16 - 2019-05-16HammarbysprintenStorviks IF13836Klubbresultatlista
2019-05-18Umeträffen, dag 1, medelIFK Umeå3781Klubbresultatlista
2019-05-18Faxeträffen, dag 1, medelSöderhamns OK
Ljusne-Ala OK
3258Klubbresultatlista
2019-05-18OL-touren Falun, långOK Kåre94316Klubbresultatlista
2019-05-18MTBO, Svenska Cupen, #1, medelOK Kåre2724Klubbresultatlista
2019-05-19Umeträffen, dag 2, långIFK Umeå3261Klubbresultatlista
2019-05-19MTBO, Svenska Cupen, #2, masstart (övriga lång)OK Kåre2673Klubbresultatlista
2019-05-19OL-touren Falun, medelOK Kåre80820Klubbresultatlista
2019-05-21Teknikträning UmeåIFK Umeå101Klubbanmälningslista
2019-05-22 - 2019-05-22Stockholm City Cup, #2OK Södertörn
Sundbybergs IK
12402Klubbresultatlista
2019-05-23DM, sprint, GästriklandHofors OK14743Klubbresultatlista
2019-05-25Tour de Medelpad, dag 1, långSundsvalls OK3731Klubbresultatlista
2019-05-26Tour de Medelpad, dag 2, medelKovlands IF3752Klubbresultatlista
2019-05-28Stockholm City Cup, #3Sundbybergs IK
OK Södertörn
13821Klubbanmälningslista
2019-05-28Trimtex Cup i Valbo, deltävling 2Valbo AIF9535Klubbanmälningslista
2019-05-28 - 2019-05-28Umeåregionens teknikträningVännäs OK181Klubbanmälningslista
2019-05-31SM, sprint, publiktävling, medelOK Dellen
Ljusdals OK
Forsa OK
Hudiksvalls OK
1181Klubbanmälningslista
Informationen är hämtad från Svenska Orienteringsförbundets system Eventor.

Postadress:
OK Hammaren - Orientering
Hans Hiertasväg 17
81192 Sandviken

Kontakt:
Tel: 026242105
E-post: This is a mailto link

Se all info