Hoppa till sidans innehåll

NM Sprint 2010

Tävlingens namn: Norrlandsmästerskap Sprint
Arrangörsklubb: OK Hammaren
Datum: fredag 12 augusti 2011

D21 Elit

2 620 m, 10 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Lena Gillgren Stora Tuna OK 14:35   5:33
2 Sofia Törnqvist Alfta-Ösa OK 15:27 +0:52 5:53
3 Åsa Lindqvist Umeå OK 15:29 +0:54 5:54
4 Maria Jonsson Sundsvalls OK 15:33 +0:58 5:56
5 Michaela Hallqvist Malungs OK Skogsmårdarna 16:04 +1:29 6:07
6 Charlotta Bergqvist Gävle OK 16:06 +1:31 6:08
7 Johanna Hallberg Umeå OK 17:45 +3:10 6:46
8 Christine Sisell Gävle OK 18:38 +4:03 7:06
9 Ingela Eriksson Gävle OK 19:08 +4:33 7:18
10 Jill Johansson Sundsvalls OK 22:58 +8:23 8:45

H21 Elit

3 030 m, 17 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Jesper Lysell Rehns BK 13:37   4:29
2 Lukas Peterson IFK Umeå 14:09 +0:32 4:40
3 Albin Ridefelt OK Linné 14:59 +1:22 4:56
4 Samuel Andersson IFK Umeå 15:04 +1:27 4:58
5 Håkan Eriksson Malungs OK Skogsmårdarna 15:20 +1:43 5:03
6 Lasse Jansson Gävle OK 15:52 +2:15 5:14
7 Olov Vikström Sundsvalls OK 15:55 +2:18 5:15
8 Olov Ericson Rehns BK 16:04 +2:27 5:18
9 Hans Persson Gävle OK 16:05 +2:28 5:18
10 Karl-Johan Westberg OK Tranan 16:07 +2:30 5:19
11 Tomas Albinsson OK Österåker 16:43 +3:06 5:31
12 Erik Sisell Gävle OK 16:44 +3:07 5:31
13 Martin Hederskog Malungs OK Skogsmårdarna 16:48 +3:11 5:32
14 Henrik Johansson Umeå OK 17:23 +3:46 5:44
15 Jan Moberg Gävle OK 18:19 +4:42 6:02
16 Henrik Fröjd Rehns BK 19:15 +5:38 6:21
  Anton Lif Rehns BK diskvalificerad    
  Jakob Odeblad IFK Umeå ej start    

D20 Elit

2 400 m, 6 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Malin Andersson OK Nolaskogsarna 13:48   5:45
2 Maria Nordström Gävle OK 14:42 +0:54 6:07
3 Ann-Sofi Karlsson Umeå OK 14:54 +1:06 6:12
4 Ida Willén Östersunds OK 17:50 +4:02 7:25
5 Sanna Rönnlund Umeå OK 18:17 +4:29 7:37
6 Evelina Wallentin Östersunds OK 18:23 +4:35 7:39
  Linn Grälls OK Kåre ej start    
  Joline Ingelsson OK Hammaren ej start    

H20 Elit

2 850 m, 6 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Isak Lundgren Umeå OK 16:22   5:44
2 Erik Toomingas Sundsvalls OK 16:23 +0:01 5:44
3 Tage Nordberg Bergnäsets AIK 17:15 +0:53 6:03
4 Johan Korsman Umeå OK 17:48 +1:26 6:14
5 Jonas Sundell Umeå OK 18:32 +2:10 6:30
6 Svante Persson Söderhamns OK 19:19 +2:57 6:46

D18 Elit

2 400 m, 8 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Erica Edman Korsnäs IF OK 14:30   6:02
2 Sofia Nilsson Umeå OK 15:33 +1:03 6:28
3 Tina Selin Hägglunds IoFK 15:47 +1:17 6:34
4 Linnea Malmberg Stora Tuna OK 16:04 +1:34 6:41
5 Elina Mikaelsson OK Nolaskogsarna 16:26 +1:56 6:50
6 Johanna Näslund OK Nolaskogsarna 16:40 +2:10 6:56
7 Matilda Jonsson Forsa OK 17:38 +3:08 7:20
8 Erica Jissbacke Gävle OK 23:05 +8:35 9:37

H18 Elit

2 850 m, 10 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Ulrik Nordberg Bergnäsets AIK 13:49   4:50
2 Erik Boman Gävle OK 14:06 +0:17 4:56
3 Albin Sjöhed Gävle OK 14:37 +0:48 5:07
4 Jonas Larson Bergnäsets AIK 14:47 +0:58 5:11
5 Charlie Stolt Rehns BK 15:19 +1:30 5:22
6 Anders Johansson Rehns BK 15:43 +1:54 5:30
7 Erik Magnusson OK Nolaskogsarna 16:12 +2:23 5:41
8 Anders Sjöbom Njurunda OK 16:59 +3:10 5:57
9 Olov Johansson Umeå OK 17:09 +3:20 6:01
10 Joakim Nordling Sundsvalls OK 17:36 +3:47 6:10
  Anders Vedin Sundsvalls OK ej start    
  Gunnar Holmgren Bergnäsets AIK ej start    

D16

2 210 m, 18 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Sandrine Müller Gävle OK 12:39   5:43
2 Kristin Olovsson Rehns BK 14:07 +1:28 6:23
3 Elina Rönnlund Stöcksjö IS 14:52 +2:13 6:43
4 Josefin Mikaelsson OK Nolaskogsarna 16:16 +3:37 7:21
5 Ida Sundström OK Renen 16:19 +3:40 7:22
6 Stina Widmark OK Storsjön 16:41 +4:02 7:32
7 Kristin Boman Gävle OK 16:46 +4:07 7:35
8 Stina Magnusson OK Nolaskogsarna 17:01 +4:22 7:41
9 Hanna Aspfors Stora Tuna OK 17:25 +4:46 7:52
10 Johanna Cavallin Valbo AIF 17:41 +5:02 8:00
11 Lina Åhlund OK Nolaskogsarna 17:48 +5:09 8:03
12 Jorunn Lindström Sundsvalls OK 17:50 +5:11 8:04
13 Stina Nilsson Umeå OK 18:09 +5:30 8:12
14 Sigrid Holmgren OK Renen 18:22 +5:43 8:18
15 Elina Von Krusenstierna OK Kåre 18:34 +5:55 8:24
16 Stina Åström Sundsvalls OK 20:16 +7:37 9:10
17 Susanne Nilsson OK Renen 23:36 +10:57 10:40
18 Sanna Wassbrink VK Uvarna 26:25 +13:46 11:57
  Ellen Sjögren Sundsvalls OK ej start    
  Hanna Gustafsson OK Kåre ej start    
  Lina Fredriksson Korsnäs IF OK ej start    
  Johanna Sjölund Sundsvalls OK ej start    
  Frida Edman Korsnäs IF OK ej start    

H16

2 600 m, 15 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 William Eriksson Högåkers OK 12:33   4:49
2 Simon Hector Snättringe SK 12:48 +0:15 4:55
3 Kevin Ståhl Järbo OK 13:30 +0:57 5:11
4 Sixten Walheim Robertsfors IK 13:49 +1:16 5:18
5 Filip Ivarsson OK Hammaren 13:54 +1:21 5:20
6 Oscar Westin Vittjärvs IK 14:20 +1:47 5:30
7 Marcus Wiklander Högåkers OK 14:47 +2:14 5:41
8 Andreas Ljung Järbo OK 15:04 +2:31 5:47
9 Johan Nordin Sundsvalls OK 15:40 +3:07 6:01
10 Gustav Henriksson Korsnäs IF OK 16:18 +3:45 6:16
11 Anders Svahn OK Hammaren 16:25 +3:52 6:18
12 Jesper Jissbacke Gävle OK 16:40 +4:07 6:24
13 Felix Karsbo Alfta-Ösa OK 17:08 +4:35 6:35
14 Lars Sjöbom Njurunda OK 17:12 +4:39 6:36
15 Viktor Nordling Sundsvalls OK 17:22 +4:49 6:40
  Fredrik Hammarlund Ockelbo OK ej start    
  Petter Andersson Ockelbo OK ej start    
  Jonathan Helin Ockelbo OK ej start    
  Kalle Johansson OK Hammaren ej start    

D14

1 930 m, 10 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Jonna Jungåker Korsnäs IF OK 12:58   6:43
2 Stina Nordin Sundsvalls OK 13:11 +0:13 6:49
3 Hanna Hugosson Sundsvalls OK 13:24 +0:26 6:56
4 Jessica Hallqvist Malungs OK Skogsmårdarna 13:44 +0:46 7:06
5 Johanna Henriksson Järbo OK 15:56 +2:58 8:15
6 Johanna Börjesson Storviks IF 17:19 +4:21 8:58
7 Frida Fredriksson Korsnäs IF OK 19:04 +6:06 9:52
8 Jennie Börjesson Storviks IF 19:49 +6:51 10:16
9 Ellen Persson Söderhamns OK 20:10 +7:12 10:26
  Emmy Fredriksson Korsnäs IF OK diskvalificerad    

H14

2 130 m, 14 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Johannes Ridefelt OK Linné 13:22   6:16
2 Simon Sjöberg Gävle OK 14:26 +1:04 6:46
3 Oscar Sundlöf Timrå SOK 14:28 +1:06 6:47
4 Alexander Hörnquist Hägglunds IoFK 14:35 +1:13 6:50
5 Andreas Sandberg Timrå SOK 14:44 +1:22 6:55
6 Erik Hansson Härnösands OK 15:09 +1:47 7:06
7 Mårten Olsson Gävle OK 17:02 +3:40 7:59
8 Hugo Eriksson OK Nolaskogsarna 17:42 +4:20 8:18
9 Lars Olovsson Rehns BK 18:47 +5:25 8:49
10 Jonathan Persson Karlsbyhedens IK 18:48 +5:26 8:49
11 Viktor Ivarsson OK Hammaren 19:11 +5:49 9:00
12 Axel Englund Timrå SOK 22:26 +9:04 10:31
13 Thure Eriksson Gävle OK 24:22 +11:00 11:26
  Marcus Selin Hägglunds IoFK diskvalificerad    
  Erik Olsson Gävle OK ej start    

D12

1 680 m, 13 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Ronja Jungåker Korsnäs IF OK 9:31   5:39
2 Jenny Wegebro Umeå OK 11:07 +1:36 6:37
3 Tove Flodman OK Hammaren 14:16 +4:45 8:29
3 Frida Hector Snättringe SK 14:16 +4:45 8:29
5 Ronja Hugg Forsa OK 15:10 +5:39 9:01
6 Beatrice Hörnquist Hägglunds IoFK 16:16 +6:45 9:40
7 Ellen Skoog OK Hammaren 16:49 +7:18 10:00
8 Ann Johansson Sundsvalls OK 16:53 +7:22 10:02
9 Else Holmgren Bergnäsets AIK 17:19 +7:48 10:18
10 Frida Vikström Sundsvalls OK 18:09 +8:38 10:48
11 Fanny Östergård OK Hammaren 18:25 +8:54 10:57
12 Hanna Kjellin Forsa OK 20:16 +10:45 12:03
13 Frida Cavallin Valbo AIF 35:18 +25:47 21:00

H12

1 680 m, 10 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Theodor Eriksson Gävle OK 11:25   6:47
2 Nils Ottosson Gävle OK 12:06 +0:41 7:12
3 Rasmus Täck OK Hammaren 12:08 +0:43 7:13
4 Måns Holmgren OK Hammaren 13:21 +1:56 7:56
5 Simon Dahlberg OK Nolaskogsarna 13:45 +2:20 8:11
6 Albin Wallin Järbo OK 14:28 +3:03 8:36
7 Nils Kangas OK Hammaren 14:37 +3:12 8:42
8 Karl Fredriksson Korsnäs IF OK 15:48 +4:23 9:24
9 Lukas Karsbo Alfta-Ösa OK 19:19 +7:54 11:29
10 Viktor Wallin Korsnäs IF OK 20:10 +8:45 12:00

D10

1 340 m, 6 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Sofie Fröjd Sundsvalls OK 8:16   6:10
2 Julia Gunnarsson Malungs OK Skogsmårdarna 8:47 +0:31 6:33
3 Therese Nilsson OK Österåker 10:04 +1:48 7:30
4 Cecilia Hector Snättringe SK 11:38 +3:22 8:40
  Ebba Ottoson Gävle OK diskvalificerad    
  Elsa Wallin Järbo OK diskvalificerad    

H10

1 340 m, 8 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Jakob Sjöberg Gävle OK 7:17   5:26
2 Daniel Ståhl Järbo OK 7:35 +0:18 5:39
3 Linus Täck OK Hammaren 7:42 +0:25 5:44
4 Isak Eriksson OK Nolaskogsarna 8:55 +1:38 6:39
5 Erik Flodman OK Hammaren 8:59 +1:42 6:42
6 Alfred Liljeström Gävle OK 9:37 +2:20 7:10
7 Seth Borglund Härnösands OK 9:57 +2:40 7:25
8 Oskar Vikström Sundsvalls OK 12:44 +5:27 9:30

D35

2 400 m, 2 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Karin Wallin Järbo OK 17:01   7:05
2 Anna Fredriksson Korsnäs IF OK 23:24 +6:23 9:45

H35

2 600 m, 1 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Lars Wallin Järbo OK 21:32   8:16

D40

2 210 m, 6 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Åsa Bäckstrand Hudiksvalls OK 16:11   7:19
2 Lena Dahlberg OK Nolaskogsarna 21:45 +5:34 9:50
3 Eva Fredriksson Korsnäs IF OK 22:58 +6:47 10:23
4 Marita Söderlind Hägglunds IoFK 23:47 +7:36 10:45
5 Marianne Åsåker Hudiksvalls OK 25:51 +9:40 11:41
6 Catrin Stenehäll Gävle OK 27:20 +11:09 12:22
  Izabell Birklin OK Kåre ej start    

H40

2 600 m, 10 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Ulf Fredriksson Korsnäs IF OK 15:20   5:53
2 Rune Lindström Sundsvalls OK 16:46 +1:26 6:26
3 Niclas Nilsson OK Österåker 16:52 +1:32 6:29
4 Tony Ståhl Järbo OK 17:11 +1:51 6:36
5 Magnus Fredriksson Korsnäs IF OK 17:25 +2:05 6:41
6 Pierre Strömberg Hudiksvalls OK 18:16 +2:56 7:01
7 Stefan Wassbrink VK Uvarna 18:24 +3:04 7:04
8 Erik Borglund Härnösands OK 20:01 +4:41 7:41
9 Bo Sandberg Timrå SOK 21:51 +6:31 8:24
  Torbjörn Pettersson Gävle OK diskvalificerad    
  Peter Edman Korsnäs IF OK ej start    

D45

1 930 m, 5 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Anna Von Krusenstierna OK Kåre 15:13   7:53
2 Lotta Jungåker Korsnäs IF OK 15:53 +0:40 8:13
3 Mia Gustafsson OK Kåre 16:29 +1:16 8:32
4 Ylva Nilsson OK Renen 19:19 +4:06 10:00
  Anna Knapp Sundsvalls OK diskvalificerad    

H45

2 620 m, 12 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Peter Westin Vittjärvs IK 15:03   5:44
2 Anders Jönsson OK Triangeln 15:52 +0:49 6:03
3 Jörgen Hector Snättringe SK 16:00 +0:57 6:06
4 Thomas Johansson Sundsvalls OK 16:30 +1:27 6:17
5 Patrik Ottosson Gävle OK 16:49 +1:46 6:25
6 Anders L Olsson Gävle OK 16:55 +1:52 6:27
6 Jonas Holmgren OK Hammaren 16:55 +1:52 6:27
8 Tommy Fröjd Sundsvalls OK 17:55 +2:52 6:50
9 Lars Gunnarsson Malungs OK Skogsmårdarna 20:10 +5:07 7:41
10 Christer Mikaelsson Husums IF OK 20:30 +5:27 7:49
11 Peter Sjöbom Njurunda OK 26:46 +11:43 10:12
  Anders Rönnlund Järbo OK diskvalificerad    
  Olle Nordin Oslättforspojkarnas IK ej start    

D50

1 930 m, 6 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Ingela Johansson Umeå OK 16:00   8:17
2 Marie Fröjd Rehns BK 18:01 +2:01 9:20
3 Eva Walheim Robertsfors IK 19:15 +3:15 9:58
4 Birgitta Winblad Rehns BK 20:02 +4:02 10:22
5 Marianne Åhlström OK Storsjön 21:08 +5:08 10:56
6 Vivianne Edblom Hägglunds IoFK 29:15 +13:15 15:09

H50

2 850 m, 14 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Mats Jönsson Korsnäs IF OK 16:21   5:44
2 Per Magnusson OK Nolaskogsarna 16:53 +0:32 5:55
3 Tommy Berger Gävle OK 16:58 +0:37 5:57
4 Peter Ridefelt OK Linné 17:30 +1:09 6:08
5 Lars Gustafsson OK Kåre 17:56 +1:35 6:17
6 Svante Lindgren Korsnäs IF OK 18:46 +2:25 6:35
7 Uno Johansson Sundsvalls OK 18:50 +2:29 6:36
8 Richard Holmgren Bergnäsets AIK 19:07 +2:46 6:42
9 Bo Börjesson Storviks IF 19:15 +2:54 6:45
10 Leif Bylars Forsa OK 19:54 +3:33 6:58
11 Per-Åke Bladh Forsa OK 20:58 +4:37 7:21
12 Per Hansson Härnösands OK 24:31 +8:10 8:36
13 Göran Hedman Valbo AIF 25:23 +9:02 8:54
  Lars-Olof Nordberg Bergnäsets AIK diskvalificerad    

D55

1 630 m, 2 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Katarina Kvick Forsa OK 16:26   10:04
2 Kerstin Sundberg OK Kåre 17:16 +0:50 10:35

H55

2 210 m, 8 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Thomas Ericson Alfta-Ösa OK 12:52   5:49
2 Ulf Henriksson Korsnäs IF OK 15:47 +2:55 7:08
3 Per Erik Fogel OK Kåre 16:24 +3:32 7:25
4 Tomas Falk Gävle OK 16:56 +4:04 7:39
5 Tommy Östh Ljusdals OK 17:22 +4:30 7:51
6 Lennart Persson Söderhamns OK 18:09 +5:17 8:12
7 Sven-Erik Levin Tierps SOK 21:23 +8:31 9:40
8 Lennart Winberg Hudiksvalls OK 22:33 +9:41 10:12
  Anders Fries Umeå OK ej start    

D60

1 630 m, 4 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Elisabeth Lindholm Domnarvets GOIF 16:04   9:51
2 Barbro Edström Kovlands IF 17:09 +1:05 10:31
3 Christina Flordal Ljusdals OK 21:00 +4:56 12:53
4 Rosita Blidefalk OK Nipan 33:40 +17:36 20:39

H60

2 130 m, 5 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Ove Åberg Storviks IF 14:53   6:59
2 Staffan Vestbom Ockelbo OK 15:49 +0:56 7:25
3 Matts Engvall Bodens BK 16:19 +1:26 7:39
4 Anders Windling Härnösands OK 16:27 +1:34 7:43
5 Erik Broman Alfta-Ösa OK 19:25 +4:32 9:06

D65

1 630 m, 5 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Lena Timner Umeå OK 22:05   13:32
2 Laila Näslund Timrå SOK 27:01 +4:56 16:34
3 Elke Wilke-Günther Tierps SOK 29:57 +7:52 18:22
4 Monica Krig OK Nipan 36:01 +13:56 22:05
  Elvy Peterson Sundsvalls OK diskvalificerad    

H65

1 930 m, 9 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Owe Edström Kovlands IF 13:27   6:58
2 Elis Åberg Storviks IF 14:17 +0:50 7:24
3 Stig Blidefalk OK Nipan 14:38 +1:11 7:34
4 Ingvar Svensson Bjursås OK 15:19 +1:52 7:56
5 Sven Gustav Dahlberg Storviks IF 16:34 +3:07 8:35
6 Åke Höglund Timrå SOK 17:32 +4:05 9:05
7 Ove Peterson Sundsvalls OK 19:55 +6:28 10:19
8 Rolf Jakobsson Alfta-Ösa OK 23:54 +10:27 12:23
9 Bo Danmo Domnarvets GOIF 29:32 +16:05 15:18

D70

1 280 m, 3 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Birgit Gunnarsson Kramfors-Alliansen 17:27   13:37
2 Anne-Marie Byström Sidensjö IK 18:09 +0:42 14:10
3 Anita Asp Ockelbo OK 18:47 +1:20 14:40

H70

1 630 m, 8 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Gustav Krig OK Nipan 14:29   8:53
2 Torsten Westman OK Nolaskogsarna 17:39 +3:10 10:49
3 Sten Eriksson OK Branten 19:32 +5:03 11:59
4 Hans Gunnarsson Kramfors-Alliansen 20:31 +6:02 12:35
5 Karl-åke Dahlgren Svärdsjö IF 25:57 +11:28 15:55
  Karl-Erik Jonsson OK Nolaskogsarna diskvalificerad    
  Hans Mårtensson Dalaportens OL diskvalificerad    
  Olle Näslund Timrå SOK diskvalificerad    

H75

1 630 m, 6 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 John Berglund Alfta-Ösa OK 22:34   13:50
2 Gunnar Timner Umeå OK 22:45 +0:11 13:57
3 Tord Lind Valbo AIF 23:13 +0:39 14:14
4 Bengt Larsson Kovlands IF 24:19 +1:45 14:55
5 Thorsten Johansson Långvikens OK 30:27 +7:53 18:40
  Lars Lind Kramfors-Alliansen diskvalificerad    

Inskolning

1 220 m, 11 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
  Samel Aspfors OK Hammaren fullföljt    
  Sara Borlund Härnösands OK fullföljt    
  Axel Eriksson Stora Tuna OK fullföljt    
  Melvin Fredriksson Korsnäs IF OK fullföljt    
  Cornelia Hörnkquist Hägglunds IoFK fullföljt    
  Jonas Näslund Hägglunds IoFK fullföljt    
  Diana Sundlöf Timrå SOK fullföljt    
  Agnes Wallin Korsnäs IF OK fullföljt    
  Sara Wallin Korsnäs IF OK fullföljt    
  Albin Björk OK Hammaren diskvalificerad    
  Hjalmar Sjöberg OK Hammaren diskvalificerad    

U1

1 220 m, 3 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Malte Albinsson OK Österåker 11:56   9:46
2 Linus Nilsson OK Österåker 14:30 +2:34 11:53
3 Zebastian Jönsson OK Triangeln 22:44 +10:48 18:38

Öppen 1

1 340 m, 1 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Tobias Jonsson Forsa OK 12:15   9:08

Öppen 4

2 130 m, 8 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Jan Andersson Gävle OK 13:52   6:30
2 Sophie Cavallin Valbo AIF 19:14 +5:22 9:01
3 Lars-Erik Liljeström Gävle OK 19:46 +5:54 9:16
4 Helena Liljeström Gävle OK 19:47 +5:55 9:17
5 Cecilia Englund Timrå SOK 19:56 +6:04 9:21
6 Ann-Sofie Täck OK Hammaren 23:29 +9:37 11:01
7 Lena Nilsson OK Österåker 26:06 +12:14 12:15
8 Elin Forslund Söderhamns OK 35:21 +21:29 16:35

Öppen 8

2 400 m, 11 startande deltagare
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Jakob Enmark Gävle OK 12:10   5:04
2 Staffan Eriksson Stora Tuna OK 12:45 +0:35 5:18
3 Jan Sjöhed Gävle OK 14:32 +2:22 6:03
4 Karl-Erik Engblom Valbo AIF 15:44 +3:34 6:33
5 Göran Nordström Gävle OK 16:43 +4:33 6:57
6 Emil Döhl Malungs OK Skogsmårdarna 17:31 +5:21 7:17
7 Stephan Aspfors Domnarvets GOIF 17:48 +5:38 7:25
8 Westbom Caroline OK Österåker 18:04 +5:54 7:31
9 Klas Lindgren Korsnäs IF OK 19:02 +6:52 7:55
10 Mattias Borg Gävle OK 23:47 +11:37 9:54
11 William Nilsson OK Tranan 30:04 +17:54 12:31

Månad: År:
Datum Namn Arrangörer Delt Klubb
2019-11-03HöstlunkenSnättringe SK6372Klubbresultatlista
2019-11-07Natt Sprint Cup #1Snättringe SK701Klubbresultatlista
2019-11-09 - 2019-11-09#TBE Sprint Cup Delt. 1 VästerbergStorviks IF428Klubbresultatlista
2019-11-10Novemberflåset 2019Valbo AIF649Klubbresultatlista
2019-11-13 - 2019-11-13Mila Stockholm by Night, #1Tumba-Mälarhöjden OK3911Klubbresultatlista
2019-11-14 - 2019-11-14Natt 7an ettap 2Bredareds IF571Klubbresultatlista
2019-11-16 - 2019-11-16#TBE Sprint Cup Delt. 2 HedesundaStorviks IF278Klubbanmälningslista
2019-11-20LussetågetGävle OK235Klubbanmälningslista
2019-11-27LussetågetGävle OK154Klubbanmälningslista
2019-11-30 - 2019-12-01Viken IndoorOK Pers Lärjungar20217Klubbanmälningslista
Informationen är hämtad från Svenska Orienteringsförbundets system Eventor.

Postadress:
OK Hammaren - Orientering
Hans Hiertasväg 17
81192 Sandviken

Kontakt:
Tel: 026242105
E-post: This is a mailto link

Se all info